موجودی 52 قلم کمبود دارو در کشور رو به افزایش است

به گزارش خبرگزاری موج، سازمان غذا و دارو اعلام کرد در پی اقدامات انجام شده برای اطمینان و تسهیل دسترسی مردم به دارو، فهرست 52 قلمی کمبود فعلی دارو افزایش یافته است.

مشکل کمبود آنتی بیوتیک برای کودکان و همچنین برخی مسکن ها به عنوان یک درمان حمایتی از ابتدای مهرماه امسال و در شرایط اپیدمی آنفولانزا مطرح شد. علاوه بر مصرف غیرعادی برخی از این اقلام، امتناع شرکت‌های تولیدی به بهانه حذف ارز ترجیحی و معادل نکردن قیمت‌های جدید با افزایش ناشی از تغییر نرخ ارز برای تامین مواد اولیه و افزایش هزینه های مربوط به تولید فرآورده های دارویی از این قبیل چالش ها نبود و نقدینگی، 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده، سوء نیت برخی شرکت های بیمه در پرداخت مطالبات داروخانه ها از عوامل موثر در پیدایش این موارد و … معرفی شدند. . عدم.

در همین راستا سازمان غذا و دارو علاوه بر بازنگری در قیمت این اقلام برای تولیدکنندگان و تولید سه شیفتی در داخل، نسبت به واردات سوسپانسیون آنتی بیوتیکی اقدام کرد و اعلام کرد واردات تا زمان فراوانی این داروها در ایران ادامه خواهد داشت. بازار و مشکل کمبود حل شده است.

در ادامه قرار شد با اجرای طرح داروار و در راستای تامین نقدینگی شرکت های دارویی، وجوهی به صنعت داروسازی واریز شود و یکی از مصوبات این بود که اجازه بانک ها به پرداخت وجوه به شرکت های دارویی داده شود. از 20 درصد به 40 درصد سرمایه شرکت ها افزایش یافت. همچنین بانک ها مجاز شدند 90 درصد از فروش سال قبل این شرکت را پرداخت کنند که بر اساس ابلاغ معاون اول رئیس جمهور به 200 درصد رسید. بنابراین مقرر شد به جای 90 درصد، بانک ها تا سقف 200 درصد فروش سال قبل به شرکت های دارویی تسهیلات بدهند.

  وزیر دفاع ترکیه اعلام کرد که عملیات نظامی این کشور در شمال سوریه به تعویق نخواهد افتاد

تسهیلات ویژه ای که به صورت ویژه برای حمایت از صنعت دارو تصویب شد 15 هزار میلیارد تومان است.

همزمان، ستاد تنظیم بازار نیز در مورد مالیات بر ارزش افزوده داروها تصمیم گیری کرد و مالیات بر ارزش افزوده دارو مانند سایر کالاهای اساسی از 9 درصد به 1 درصد کاهش یافت و از ابتدای سال. ، این کاهش نرخ مالیات برای دارو اعمال می شود.

البته اعلام شد مالیات بر ارزش افزوده داروها از آبان ماه یک درصد در نظر گرفته می شود. این در حالی است که بسیاری از شرکت های دارویی قبل از این تاریخ مواد اولیه را وارد کرده و عرضه نکردند. در نتیجه مقدار زیادی از مواد اولیه باقی ماند و رقیق نشد که تا حدی عامل کمبود دارو بود. در این راستا تعدادی از شرکت ها مواد اولیه را با ضمانت نامه بانکی ترخیص و دارو را با قیمت یک درصد مالیات بر ارزش افزوده به فروش رساندند. بر این اساس با تلاش سازمان غذا و دارو و دستور صادره مقرر شد از فروردین ماه امسال مالیات بر ارزش افزوده با نرخ یک درصد محاسبه شود.

دیدگاهتان را بنویسید