جزئیات بیشتر در مورد آزمون مجدد معدل

به گزارش شفقنا از مهر؛ پس از تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر تاثیر ۴۰ درصدی سوابق تحصیلی در نتایج کنکور، بسیاری از دانش آموزان نظام قدیم آموزش و پرورش که سال ها پیش دیپلم گرفته بودند، از این تصمیم آسیب دیدند.

بسیاری از دانش‌آموزان نظام قدیم در سال‌های گذشته در کنکور شرکت کرده بودند و نمی‌دانستند در سال‌های بعد قانونی تصویب می‌شود که بر اساس آن نمرات کنکور تا این اندازه برای سرنوشت و قبولی در کنکور مهم باشد. امتحان .

در هفته های اخیر جلسات متعددی در شورای عالی آموزش و پرورش و معاونت ارزشیابی و نظارت بر کیفیت آموزش وزارت آموزش و پرورش برگزار شد که نتیجه این جلسات موافقت با برگزاری مجدد آزمون بازیابی معدل بود.

محسن زارعی رئیس مرکز سنجش و نظارت بر کیفیت آموزش در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه آزمون تقویتی در دی ماه همزمان با برگزاری امتحانات پایه دوازدهم برای دانش آموزان پایه دوازدهم برگزار می شود، اظهار داشت: آزمون تقویتی در دی ماه برگزار می شود. وی گفت: بخشنامه این آزمون ها در حال تهیه است تا تمامی دانش آموزان و داوطلبانی که قصد ارتقای معدل خود را دارند و می خواهند برای خود رکوردی ایجاد کنند یا کارنامه خود را ارتقا دهند می توانند در این آزمون ها شرکت کنند.

وی در پاسخ به این سوال که هزینه اجرای این تست ها چقدر است؟ وی گفت: هزینه های انجام این آزمون ها در سطح استانی و مرکزی در پایتخت تعیین می شود، هیچ هزینه ای در سطح کشور به عنوان هزینه ثابت و واحد در نظر گرفته نمی شود. هیئت آموزش و پرورش هر استان هزینه برگزاری آزمون تقویتی را تعیین می کند و هزینه شرکت در این آزمون ها در هر استان با توجه به شرایط با استان دیگر متفاوت خواهد بود.

  آمار فروش و تماشاگران در جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران اعلام شد

رئیس مرکز سنجش و نظارت بر کیفیت آموزش افزود: آزمون تقویتی برای هر رشته به صورت جداگانه برگزار می شود و این فرصت ایجاد شده است تا افرادی که قبلاً برای ارتقای معدل خود تلاش کرده اند، فرصت دیگری داشته باشند. اثر سوابق تحصیلی آنان تحت تأثیر قرار نمی گیرد و مقرر می گردد یک بار دیگر شانس شرکت در آزمون تعمیرات را داشته باشند.

زارعی با بیان اینکه داوطلبان برای هر دوره یک بار فرصت دارند در آزمون تقویتی شرکت کنند؛ وی گفت: دو بار در دی ماه امسال و خرداد سال آینده فرصت دارند معدل خود را ارتقا دهند. آنها می توانند برنامه ریزی کنند اگر نمی توانند در کلاس شرکت کنند، می توانند در آزمون تقویتی معدل در ژانویه شرکت کنند و در آزمون خرداد شرکت کنند. برگزاری آزمون مجدد معدل در ژانویه و ژوئن بی خطر است، اما آنها می توانند برای هر درس فقط یک بار در آزمون مجدد شرکت کنند. آنها می توانند به هر ترتیبی که بخواهند شرکت کنند.

وی با اشاره به اینکه از سال تحصیلی جاری کنکور در دو نوبت برگزار می شود، گفت: داوطلبان می توانند برای آزمون مجدد بخشی از دروس ممتاز دی ماه برنامه ریزی و حضور پیدا کنند و بخشی از آن را نزدیک کنکور شرکت کنند.

معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در نظام آموزشی جدید دوره پیش دانشگاهی وجود ندارد؛ وی گفت: دانش آموزان در نظام جدید برای دروس امتحان خواهند گرفت و به زودی جدولی را معرفی خواهیم کرد که بر اساس آن نمرات جدید آنها جایگزین نمرات قبلی شود. این بخشنامه پس از تصمیم گیری نهایی در هیات سنجش و پذیرش طی دو روز آینده به تصویب می رسد و متعاقباً ابلاغ خواهد شد.

  اتحادیه میهنی: برای ریاست جمهوری عراق با حزب دمکرات توافقی نداریم/ نامزد نهایی ما برهم صالح است

زارعی خاطرنشان کرد: جدول سیکل نشان می دهد که در نظام آموزشی قدیم نمرات بهبودی در نظام جدید جایگزین کدام رشته ها می شود.

به نظر می‌رسد برگزاری دوبار آزمون تقویتی منجر به برنامه‌ریزی بهتر متقاضیان در سیستم قدیم کنکور می‌شود. اما برخی از این متقاضیان بارها خواستار شرکت در آزمون های تقویتی بودند که به نظر می رسد مسئولان نظام آموزشی به دلیل عدم عدالت آموزشی و فرصت های برابر برای همه متقاضیان با آن موافق نیستند.

از سوی دیگر، شرکت در آزمون تقویتی دروس نظام جدید، چالش دیگری برای متقاضیان نظام قدیم است. چالشی که مستلزم برنامه ریزی بیشتر داوطلبان شرکت کننده در کنکور نظام قدیم است.

دیدگاهتان را بنویسید