ایجاد کریدورهای حمل و نقل به آسیای مرکزی با دور زدن روسیه ضروری است

ایجاد کریدورهای حمل و نقل به آسیای مرکزی با دور زدن روسیه ضروری است

این مقام سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تاکید بر لزوم تعمیق همکاری ها با آسیای مرکزی، استفاده از ظرفیت های این منطقه در زمینه تامین انرژی، مواد اولیه حیاتی و ایجاد کریدورهای حمل و نقل جدید با دور زدن روسیه را ضروری می داند.

به گزارش خبرگزاری موج، «جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواستار تعمیق بیشتر همکاری ها با کشورهای منطقه آسیای مرکزی شد.

بورل اظهار داشت: اگرچه روسیه و چین همچنان در آسیای مرکزی نقش پیشرو دارند، اما کشورهای این منطقه در تلاش برای تنوع بخشیدن به روابط خود هستند و از این نظر اتحادیه اروپا را شریک مناسبی می بینند.

وی پس از سفر به آسیای میانه در وبلاگ خود نوشت: ما به عنوان اتحادیه اروپا آشکارا علاقه مند به استفاده از این تغییرات هستیم. ما باید روابط خود را با منطقه عمیق تر کنیم، از پتانسیل عظیم انرژی و مواد خام حیاتی استفاده کنیم و کریدورهای حمل و نقل جدیدی مستقل از روسیه ایجاد کنیم.

به گفته نماینده سیاست خارجی اتحادیه اروپا، این در مورد کریدور ترانس خزر است که توسعه آن در سفر وی به قزاقستان مورد بحث قرار گرفت.

بورل در سفر خود به آسیای مرکزی اعلام کرد که اتحادیه اروپا در سرمایه گذاری در کشورهای منطقه پیشتاز است و در این شاخص از روسیه و چین جلوتر است. کشورهای اتحادیه اروپا در 10 سال گذشته 105 میلیارد یورو در کشورهای آسیای مرکزی سرمایه گذاری کرده اند.

اولین نشست سران سازمان کشورهای ترک هفته گذشته در سمرقند برگزار شد. در این نشست برنامه های تقویت همکاری های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی اعضای این سازمان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در مورد «نقش جهان ترک در پیوند شرق و غرب و اتحاد تمدن های جهان» گفت وگوهای زیادی انجام شد.

  کرونا در ایران؛ بستری شدن 134 بیمار در بخش مراقبت های ویژه / شناسایی 345 بیمار در 24 ساعت گذشته

دیدگاهتان را بنویسید