آغاز مهاجرت زنبورداران به هرمزگان

آغاز مهاجرت زنبورداران به هرمزگان

میرزاده از آغاز فصل مهاجرت زنبورداران به استان هرمزگان خبر داد و گفت: پیش بینی می شود امسال 150 تن عسل در استان تولید شود.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، محمدجواد میرزاده معاون بهبود دامداری سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: هر ساله با شروع فصل سرما در نقاط مختلف کشور، استان هرمزگان به یک کشور تبدیل می شود. محل مهاجرت زنبورداران به دلیل آب و هوای مساعد است که از آبان ماه شروع و تا پایان اسفند ادامه دارد.

وی افزود: بیشتر این زنبورداران از استان های آذربایجان شرقی و غربی، کردستان، رضوی و خراسان جنوبی و استان های همجوار به استان هرمزگان مهاجرت می کنند و هدف آنها از این مهاجرت افزایش جمعیت داخلی کلنی و افزایش تعداد است. از کلنی ها، چون کلنی های زنبورداران در جای دیگری هستند، کشور به دلیل سرما فعالیتی ندارد.

معاون رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: هم اکنون 153 نفر در زنبورداری و تولید عسل در استان هرمزگان مشغول به کار هستند که در سال گذشته حاصل تلاش آنها تولید 146 تن عسل مرغوب بوده است.

وی با بیان اینکه کارشناسان دامداری مراکز خدماتی شهرستان ها به صورت مستقیم با دامداران در ارتباط هستند و تمامی سوالات و مشکلات آنان را حل می کنند تا در هرمزگان تولید شود.

میرزاده خاطرنشان کرد: نظارت بر مهاجرت و ایجاد زنبورستان مهاجر، صدور دفترچه زنبورداری، توزیع شکر ورودی به جمعیت کلنی برای تغذیه تکمیلی به صورت سالانه، پیگیری و جذب تسهیلات در بخش زنبورعسل از جمله خدماتی است که سازمان جهاد کشاورزی انجام می دهد. در اختیار این فعالان عرصه زنبور عسل قرار می دهد.

  ائمه جمعه باید محور فعالیت های فرهنگی و مذهبی در شهرها باشند

دیدگاهتان را بنویسید