پیش بینی سیاست خارجی: جهان منتظر تصمیمات قاطع در جام 27 است

GettyImages 1439444760 خبر عجیب

شفقنای آینده- فارین پالیسی در گزارشی از گردهمایی رهبران جهان در بیست و هفتمین اجلاس جهانی تغییرات اقلیمی در شرم الشیخ مصر نوشت: آغاز این اجلاس در شرایطی است که شاهد حوادث شدید جوی در سراسر جهان و ویرانی های ایجاد شده هستیم. تغییرات اقلیمی خطرات انفعال را به ما یادآوری می کند و پیامدهای نادیده گرفتن مشکلات مربوط به آب و هوا را برجسته می کند.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا از فارین پالیسی؛ از آنجایی که ماه ها و سال های اخیر شاهد خشکسالی ها و سیل های بی امان و ویرانگر در سراسر جهان بوده است، بیش از 100 رهبر جهان این هفته در شرم الشیخ مصر گرد هم می آیند تا در آخرین اجلاس آب و هوایی سازمان ملل که به عنوان جام شناخته می شود، در مورد خطرات انفعال صحبت کنند. 27. کادر تغییرات آب و هوا را علامت بزنید و زیر آن خط بکشید.

در میان شرکت کنندگان برجسته در این رویداد آب و هوایی، نام های شناخته شده ای از جمله جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا، امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه، پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا، اولاف شولز، صدراعظم آلمان و مالونی، نخست وزیر گرجستان دیده می شود. اردوغان، جان کری، فرستاده ویژه جو بایدن و اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا.

البته استثناهایی هم وجود دارد: شی جین پینگ رئیس جمهور چین، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، نارندرا مودی نخست وزیر هند و جاستین ترودو نخست وزیر کانادا در این مراسم غایب خواهند بود.

در این اجلاس که از 15 تا 18 آبان ماه برگزار می شود، سران دولت در مذاکرات طاقت فرسا و طاقت فرسایی در مورد موضوعات مختلف آب و هوایی از اهداف تعیین شده در زمینه پیشگیری یا کاهش انتشار گازهای گلخانه ای تا بودجه حمایت جهانی آب و هوا

  اظهارات احسان علیخانی در خصوص ساخت سری جدید برنامه جدید عصر

این همایش در شرایطی برگزار می‌شود که در سال‌های اخیر تعداد حوادث مخرب و تلخ جوی افزایش چشمگیری داشته است و به خوبی نشان داده است که تغییرات اقلیمی چگونه پیامدهای مخربی را در پی داشته و حوادث شدید جوی را در چهار گوشه جهان تشدید کرده است. از میان آنها می توان به سیل های مرگباری اشاره کرد که چند ماه پیش یک سوم پاکستان را زیر آب برد. خشکسالی های شدید در شرق آفریقا که میلیون ها نفر را به مرز قحطی و ناامنی غذایی کشانده است، یکی از آخرین پیامدهای تغییرات آب و هوایی است.

البته اگر کشورهای مختلف نتوانند انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش دهند، این حوادث شدید و خطرناک اقلیمی در آینده نزدیک با شدت و فراوانی بسیار بیشتری رخ خواهند داد. پیش از این، در اجلاس های آب و هوایی گذشته، کشورهای مختلف به این نتیجه رسیدند که هدف اصلی جهان باید محدود کردن روند گرمایش جهانی باشد. بر اساس این هدف، جهان باید سعی کند میانگین دمای کره زمین را در مقایسه با سطوح دمایی پیش از صنعتی شدن بیش از 1.5 درجه سانتیگراد افزایش ندهد. اگر هدف محقق نشود و میانگین دمای جهان بالاتر از این هدف باشد، ده‌ها میلیون نفر احتمالاً با خطرات آب و هوایی جدید روبرو خواهند شد – ذوب شدن و متعاقب آن ناپدید شدن یخچال‌های طبیعی می‌تواند تنها یکی از این پیامدها باشد.

دانشمندان هشدار می دهند که بعید است جهان به هدف محدود کردن افزایش متوسط ​​دما دست یابد و در حال حاضر در آستانه فراتر رفتن از این حد است. به گفته سازمان ملل متحد، بر اساس خوش بینانه ترین پیش بینی ممکن، در پایان قرن جاری جهان حداقل 2.5 درجه گرمتر از اکنون خواهد بود. گواه این سخن این واقعیت تلخ است که جهان در هشت سال گذشته بالاترین دما و گرم ترین سال های ثبت شده در تاریخ را به خود دیده و تجربه کرده است.

  رستم قاسمی: مسکن را ارزان می کنیم

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در این زمینه می گوید: «تعهدات جهانی و ملی در زمینه آب و هوا بسیار اندک است و این بدان معناست که ما به سمت یک فاجعه جهانی پیش می رویم.» تفاوت قابل توجه بین اهداف اعلام شده اقلیمی و میزان انتشار آلاینده ها یکی از موارد است. عوارض جانبی ناشی از تفاوت بین وعده ها و اقدامات طرف های مختلف در این زمینه است.

در بیست و هفتمین اجلاس سران COP، یکی از موضوعات محوری مورد بحث، غلبه بر چالش های پیش روی کشورهای در حال توسعه است که بسیاری از آنها اگرچه نقش زیادی در انتشار آلاینده های جهانی ندارند، اما در خط مقدم بحران آب و هوا قرار دارند. بیش از بسیاری از کشورهای دیگر درگیر این مشکل هستند. در جام بیست و هفتم، این کشورها باید کشورهای ثروتمند را برای ایجاد یک صندوق حمایتی – برای جبران خسارات و خساراتی که تغییرات آب و هوایی به کشورهای در حال توسعه وارد می کند، تحت فشار قرار دهند.

برای مطالعه متن کامل خبر به لینک اصلی بروید سیاست خارجی نگاه کن

در COP27 چه انتظاری داریم

دیدگاهتان را بنویسید