ضرورت گفتگوی ملی؛ گسترش «گفتگو» مستلزم حذف عوامل اختلال و سوء تفاهم است; مهدی ادیبان در گفت و گو با شفقنا

13920504145347866889324 خبر عجیب

شفقنا، پژوهشگر رسانه و ارتباطات معتقد است: «تا زمانی که سه عنصر 1. رسانه، 2. فناوری نوین ارتباطی و 3. بی نظمی یا سوء تفاهم و راه حل رفع آن شناسایی نشود و تصمیم گیرندگان و برنامه ریزان به آن توجه کافی نکنند. ایجاد یک گفتگوی پایدار برای آنها غیرممکن است.

مهدی ادیبان در گفت و گو با خبرنگار شفقنا، با تاکید بر اینکه اجماع عمومی بر لزوم گفت و گو یکی از احتمالاتی است که باید مراقب آن باشیم تا قربانی مناسک و سوء استفاده ها نشویم، اظهار داشت: گفت و گو و اشاعه آن نیست. مناسک و مراسم، اما فرهنگ و سنت. نهادینه شدن گفت و گو در جامعه ایران قبل از هر چیز مستلزم شناسایی و حذف عوامل مزاحم یا «نویز» است که مانع از شکل گیری تعامل دوجانبه می شود.

وی گفت: جای تاسف است که اذعان کنیم جامعه ایران علیرغم سابقه درخشان ارتباطاتی که از موقعیت جغرافیایی خاص خود به دست آورده است، همواره در قرن اخیر دچار ضعف ارتباطات بوده است. به بیان واضح تر، ارتباطات در همه سطوح، از سطوح ابتدایی، حتی درون خانواده، تا سطوح ملی و حتی بین المللی، در معرض مشکلات و ضعف های جدی است، تا جایی که می توان ضعف ارتباطی را یکی از عوامل اصلی آن دانست. مشکلات این جامعه

او معتقد است که ارتباطات در همه سطوح در معرض سوء تفاهم است و بیشتر مشکلات ریشه در همین نقطه دارد. به عنوان مثال، به آمار دادگاه ها و میزان دعواهایی که منجر به تجاوز یا طلاق در خانواده های ایرانی می شود، علاوه بر اختلافات فراوانی که در سازمان ها با آن مواجه هستیم، نگاه کنید. حتی دانشگاه هایی که مظهر نخبگان و روشنفکران هستند نیز از این امر مستثنی نیستند. این تفاوت ها نشان می دهد که ابزارهای ارتباطی موجود، از جمله زبان، قادر به انتقال اطلاعات و برقراری ارتباط نیستند و در نتیجه سوء تفاهم جایگزین گفتگو و تفاهم می شود و در نهایت منجر به قطع ارتباط یا حتی خشونت می شود. همین روند در گفتگو بین احزاب سیاسی، شرکت های اقتصادی و تجاری و بعداً در روابط بین الملل ادامه دارد.

  ایجاد جبهه واحد رسانه ای و تولید محتوا محور برنامه های بسیج رسانه است

در واقع این عوامل باعث می شود که با وجود گسترش ابزارهای ارتباطی، سوء تفاهم ها و اختلافات افزایش یابد، در حالی که اگر به بستر فرهنگی توجه شود، ابزارهای ارتباطی باید منجر به تعامل نزدیکتر و بیشتر شود. در حالی که تقابل هنوز جای تعامل را می گیرد.

آقای ادیبان با بیان اینکه از منظر علوم ارتباطات می توان با برنامه ریزی و سیاست گذاری بسترهای گفت و گو را در جامعه گسترش داد و بروز اختلالات و سوء تفاهم ها را به حداقل رساند، گفت: سیاست های زبانی یکی از ابزارهایی است که دولت ها از آن برای هدایت استفاده می کنند. جامعه به گفتگو و تفاهم توجه کنید. انتشار رسانه به اقشار مختلف جامعه یکی دیگر از ابزارهای مؤثر است. رسانه های محلی، صنفی، حزبی و حتی رسانه هایی که طبقات و گروه های اجتماعی را هدف قرار می دهند می توانند نقش موثری داشته باشند. در حالی که حتی بسیاری از احزاب سیاسی رسانه ای ندارند چه رسد به شهرها و اصناف و…

وی گسترش و توسعه مهارت های ارتباطی در راستای تغییر نسل و پیشرفت فناوری را از جمله ابزارهای مهم گفت و گو دانست و تصریح کرد: اگرچه سال هاست که ارتباط از طریق تلفن همراه به یک گرایش غالب تبدیل شده است و اتفاقا جامعه ایران یکی از جوامع پیشرو در استفاده از آن برخاسته از ابزار است، حتی در محافل نخبگان این موضوع جدی گرفته نمی شود. برای اثبات این گفته پیشنهاد می کنم به مطالب روزنامه ها، نشریات، کتب و … مراجعه کنید. در سه سال گذشته

  آداب و آداب منبر; حاج ابوالقاسم دولابی: حق نداریم در قبال افرادی که با آنها اختلاف سلیقه داریم از «عبارات تحقیرآمیز» استفاده کنیم/ توهین و اهانت حرمت منبر را از بین می برد/ مطالب ضعیف و بی اساس و تعابیر رویایی مایه توهین منبر می شود. .

شالگیری گفت: تا زمانی که سه عنصر 1. رسانه، 2. فناوری جدید ارتباطی و 3. اختلال یا سوء تفاهم و راه حل رفع آن شناسایی نشده و تصمیم گیران و برنامه ریزان به آنها توجه کافی نکنند. نمی توان یک سبک پایدار داشت و می توان آن را چند روزی تحسین کرد و فراموش کرد.

دیدگاهتان را بنویسید