حجت الاسلام والمسلمین جوادی آملی: ما می خواهیم جامعه را آرام کنیم نه اینکه سکوت کنیم.

m311 خبر عجیب

شفقنا- مدیر بنیاد بین المللی اسراء علوم وحیانی گفت: ما می خواهیم جامعه را آرام کنیم نه ساکت کنیم و آرامش جامعه نیز در عقلانیت و درایت است.

به گزارش شفقنا، حجت الاسلام والمسلمین مرتضی جوادی آملی صبح امروز در پایان درس امروز (۲۶ آبان) اظهار داشت: حوزه علمیه برای حل مشکلات جامعه نگرش های توصیه شده و آسیب شناسانه دارد و ارائه می کند و این امر وظیفه همه حوزویان است و اگر این نگرش خیرخواهانه در میدان نباشد و راه حل مشکلات جامعه را فراهم نکند، حوزه زنده و پویا نخواهد بود.

وی گفت: گاه در مقام اثبات نظام جمهوری اسلامی و اصول قانون اساسی و اصل ولایت فقیه و شخص «مقام معظم رهبری» و اصول و ارزش‌ها هستیم. بحث و تحلیل کردیم و متوجه شدیم که این نظام بر اساس اصول حاکم بر آن و اصل مطلق ولایت دینی استوار است و هیچکس در این موارد تردیدی نداشته باشد.

وی ادامه داد: اما گاهی نگرش ما که لازمه مصاحبه ها و گفت وگوهای خاص است، یک نگرش آسیب شناسانه است و این صحبت ها را باید در همین زمینه مورد توجه قرار داد که جایگاه مشاوره و خیرخواهی و نگرش حوزه علمیه نشان دهنده آن است. و اندیشه دینی و با چنین رویکردی دنبال شده و تحلیل شده، از آنان انتظار می رود که سخنان همگان را واقعاً خوب بفهمند، آن را به خوبی بشناسند و از هرگونه تفسیر مبتنی بر نظرات و قضاوت های مبتنی بر باورهای نادرست شخصی پرهیز کنند و سخنی اساسی نگویند. «ما لا یارزی صاحبه».

  واکنش های دستور جدید رهبر طالبان: حقوق زن فقط مهریه و ازدواج نیست/ زنان هم نیاز به تحصیل و کار دارند

وی تصریح کرد: در نگرش های آسیب شناسانه ای که بسیاری از بزرگان و شخصیت ها نیز ضمن توجه به اصل نظام و قانون اساسی کشور نقل می کنند، معتقدند برای برون رفت از مشکلات دو کار باید انجام شود: یکی منشأ خسارت ها. شناسایی می شوند و دیگری ارائه راهکارهای لازم است.

وی با بیان اینکه نباید از اصول قانون اساسی و رهنمودهای امام راحل عدول کرد، تصریح کرد: از جمله اصولی که امام راحل بر آن تاکید داشتند بحث «وحدت»، وحدت بین همه مردم و اقوام به ویژه شخصیت های برجسته کشور است. حوزه های علمیه و دانشگاه ها و صاحبان اندیشه ها و اندیشه ها و مشارکت آنان. زیرا اگر بزرگان و قهرمانان حضور نداشته باشند، نمی توانند در هنگام بروز مشکلات و آسیب ها نقشی ایفا کنند!

وی تصریح کرد: اصل دیگری که امام بر آن تاکید داشتند، موضوع «انتخابات» و آرای مردم است که باید همواره به آن توجه شود تا صدای مردم به درستی دیده شود.

وی بیان کرد: از جمله مواردی که به آن توجه کردیم توجه به «عقلانیت» بود، یعنی اگر با مشکلات و مسائل با تدبیر و درایت برخورد نشود، آسیب ها جدی تر می شود. ما می خواهیم جامعه را آرام کنیم نه اینکه سکوت کنیم و آرامش جامعه هم در عقلانیت و درایت است.

وی در پایان گفت: امیدواریم این گونه امور برای شفاف سازی اذهان عمومی مناسب باشد و در نهایت منجر به رفع خصومت ها، درگیری ها و اختلافات و استقرار عزتمند جمهوری اسلامی ایران شود.

دیدگاهتان را بنویسید