جمهوری اسلامی نوشت: ایران ضعیف دشمن خوش‌آمدی است

شفقنا- روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با عنوان «ایران ضعیف، دشمن تحت تعقیب است» به این شرح اشاره کرد.

برخی از مقامات دولتی گفته اند: «دولت آمریکا از مجاری دیپلماتیک به ما اطلاع داده است که قصد تغییر رژیم را ندارد».
بسیار بعید است که یک مقام عالی رتبه جمهوری اسلامی چنین حرفی زده باشد، زیرا مبنا قرار دادن بقای یک نظام دولتی بر اراده دیگران غیر معقول است، به ویژه نظام جمهوری اسلامی که توسط اراده مردم و بر اساس اسلام شکل گرفت و این دو عامل هرگز استقلال ذاتی آنها را به اراده این و آن گره نمی زند. اما اگر این مقام دولتی چنین حرفی زده است به یک معنا درست است.
این که تأکید کردیم «به یک معنا درست است» به این دلیل است که نظام جمهوری اسلامی را می‌توان به دو صورت مطرح کرد. یک حالت این است که مسؤولان بر اساس آنچه در قانون اساسی آن نظام آمده است عمل می کنند و کاری خلاف قانون اساسی انجام نمی دهند، چه با ابهام بخشیدن به اصول و چه بر خلاف اصول و دور زدن آن. حالت دوم این است که این اعمال غیرقانونی را انجام می دهند و در مواردی بر اساس میل خود بدون توجه به قانون اساسی عمل می کنند یا به گونه ای رفتار می کنند که کشور را دچار بحران های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کرده و مردم را از زندگی خود محروم کنند. معیشت و حقوق برای شهروندان مشکلات و معضلاتی ایجاد می کند. در مورد اول، آمریکا و هر سلطه‌ی دیگری نمی‌خواهند جمهوری اسلامی به حیات خود ادامه دهد و برای تغییر آن تلاش خواهد کرد. این حقیقت به قدری روشن است که درک آن نیازی به استدلال ندارد. حاکمان در تلاشند تا حاکمیت خود را در سراسر جهان تثبیت کنند و کشوری که زیر بار آنها نرود قطعاً به نفع آنها نخواهد بود و سعی در سرنگونی یا تغییر محتوای رژیم حاکم خواهند داشت. اما در مورد دوم چنین نیست و حاکمان نه تنها قصد براندازی و تغییر آن را دارند، بلکه به حفظ آن نیز کمک خواهند کرد. این همان شرطی است که در عبارت «به یک معنا درست است» به آن اشاره شده است.
دلیلش روشن است. آمریکا و دیگر کشورهای مسلط خواهان ضعف ایران در عرصه های مختلف اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی هستند تا از یک سو هرگز نتواند الگوی سایر کشورها و ملت ها باشد و از سوی دیگر تهدیدی برای ایران تلقی نشود. منافع سلطه گران بین المللی صهیونیست‌ها و رهبران مرتجع عرب هم همین را می‌خواهند، زیرا ایران ضعیف را مزاحم نمی‌دانند. رژیم صهیونیستی نگران ایران قدرتمند است و سران مرتجع عرب تاج و تخت خود را در خطر می بینند زیرا ایران قدرتمند می تواند الگویی برای ملت های آنها باشد. اگر ایران قوی نباشد نگران هیچ یک از دولت های مسلط، رژیم صهیونیستی و سران مرتجع عرب نخواهد بود.
اگر معنای قدرتمند بودن را حفظ در اختیار داشتن قدرت نظامی و دفاعی بدانیم، باز اشتباه کرده ایم. ایران تنها در صورتی ایران قدرتمند است که دارای قدرت همه جانبه متشکل از قدرت نظامی و دفاعی همراه با حمایت عمومی باشد. حمایت مردم زمانی خواهد بود که مردم مشکل اقتصادی نداشته باشند و از حقوق شهروندی خود راضی باشند. چنین وضعیتی تنها در صورتی به وجود می آید که اداره کشور در دست مدیران مبتکر و توانمند باشد.
اگر بخواهیم واقع بینانه درباره حاکمان فعلی کشور اظهار نظر کنیم، باید اذعان کنیم که حاکمیت کشور در حال حاضر دچار ضعف شدید است. وضعیت معیشتی مردم هر روز بدتر می شود و وعده های بهبود اقتصادی عملی نمی شود. در سایر حوزه ها نیز وضعیت به همین منوال است و این ضعف باعث نارضایتی مردم شده است. اگر دشمن به تداوم اضطراب کمک کند، برای این است که این ضعف ادامه پیدا کند و هرگز به نقطه قوت تبدیل نشود. ایران دشمنی ضعیف و مطلوب است و فرقی نمی کند نام و عنوان رژیم جمهوری اسلامی باشد یا چیز دیگری. بنابراین مسئولان باید قوی باشند تا ایران را قوی کنند که در این صورت هر چه دشمن بیشتر تلاش کند بیشتر شکست خواهد خورد.

  فرمانده نیروی انتظامی: تمام اقدامات ما پاسخگوی رفع آلودگی هوای تهران نیست

اخبار قبلینظرسنجی جدید رویترز-ایپسوس: محبوبیت بایدن در روز انتخابات کنگره به 39 درصد رسید

دیدگاهتان را بنویسید