تشکیل کارگروه توسعه گردشگری برای بازنگری در حساب های شهرداری زاینده رود/آب برای پایداری 3 سال آینده

مصطفی نباتی نژاد عضو کمیسیون حقوقی، اقتصادی و گردشگری شورای شهر اصفهان در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج در خصوص اقدامات شورای شهر در حوزه گردشگری گفت: با توجه به اینکه نوع فعالیت کمیته های تخصصی شهرداری اصفهان بر موضوعات مختلف متمرکز است، کمیته ای تحت عنوان کمیته اقتصادی و حقوقی گردشگری تشکیل شد که در آن موضوعات ویژه گردشگری مطرح و تبادل نظر و حساب و کتاب صورت می گیرد. اعتبارات بودجه سالانه شهرداری در این کمیته بررسی و نظر کارشناسی می شود. البته بیشتر وقت درگیری و کمیته صرف لوایح اقتصادی شهرداری می شود.

نباتی نژاد در این خصوص افزود: به همین منظور مقرر شد کارگروه ویژه ای تحت عنوان توسعه گردشگری شورای شهر با حضور یکی از همکاران دبیر خانه و یکی از اعضا تشکیل شود. شورای شهر به عنوان مسئول کارگروه مستقل از جلسات کمیته که در آن لوایح مربوطه به این گروه کارشناسی تشکیل و مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

عضو کمیته حقوقی، اقتصادی و گردشگری شورای شهر اصفهان با بیان اینکه کارگروه توسعه گردشگری به عنوان کارگروه بین نهادی توسعه گردشگری تعریف شده است که در چارچوب ماموریت های شورای شهر در زمینه نظارت بر فعالیت های شهرداری، تسهیل و تسهیل فعالیت می کند، گفت: تا حدودی مطالبه گری در این کمیسیون مدیران مرتبط با حوزه گردشگری شهرداری و مدیران گردشگری مستقر در سازمان هایی غیر از شهرداری مانند معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی هستند که مستمر و پر رنگ هستند. حضور در این کارگروه از کارشناسان، اساتید و پژوهشگران مرتبط با این حوزه نیز دعوت به عمل می آید. در عین حال، بسته به جلسات کارگروه، از فعالان بخش خصوصی بخش گردشگری نیز دعوت می شود، مانند جامعه هتلداری، آژانس ها، مجریان تور و به طور کلی تمامی علاقمندان.

  شناسایی 70 اقامتگاه اجاره ای غیرمجاز در صومعه سرا

وی در پاسخ به این سوال که نتیجه جلسات فوق را چگونه ارزیابی می کنید، گفت: در سال اول فعالیت، تمرکز اعضای کارگروه عمدتا بر بررسی اعتبارات حوزه گردشگری بود اما در در سال دوم جلسات به صورت مستمر در این پنج، شش جلسه تشکیل شد که به دنبال بحث های جدی تری صورت گرفت و به طور مشخص برنامه های توسعه گردشگری شهرداری بررسی شد که البته بخشی از اعتبارات آن توسط شهرداری تامین می شود. و مابقی اعتبارات توسط بخش خصوصی تامین شده که در اختیار شهرداری است.

نباتی نژاد با اشاره به یکی از این پروژه های مربوطه اعلام کرد: شرکت توسعه گردشگری سپاهان در حوزه گردشگری ماموریت هایی را برعهده گرفته است و تاکید می شود با جذب سرمایه گذاران ویژه در این زمینه تلاش کند.

وی افزود: با توجه به ظرفیت های گردشگری و دستاوردهای مختلف آن، کمک های فرهنگی و اقتصادی برای شهری مانند اصفهان که متأسفانه توسعه آن در دهه اخیر متأسفانه مبتنی بر صنعت بوده است، همواره بسیار حائز اهمیت است.

این عضو شورای شهرداری گفت: بخشی از وقت ما در این کمیته و کارگروه به تسهیل فرآیندهای تجاری در حوزه گردشگری می پردازد. یکی از مواردی که در دو جلسه گذشته به آن اشاره شد، قانون است که اگر تولید محتوا در حوزه گردشگری صورت گیرد، می توان آن را مشمول معافیت مالیاتی شرکت ها کرد که در آخرین جلسات آیین نامه بررسی شد. و رهنمودها، تا در نهایت به مرحله اجرا برسیم.

نباتی نژاد همچنین گفت: برخی از این ذی نفعان در حوزه شهرداری ها در خصوص ماموریت های مردمی سوالات و مشکلاتی دارند. به عنوان مثال در حوزه خدمات شهری، حمل و نقل ترافیک و حوزه شهرسازی شهرداری با فعالان بخش خصوصی اعم از هتلداران، آژانس ها، راهنمایان گردشگری و امثال آن. مثلا از یک تابلوی کوچک برای راهنمایی مسیر و نصب نقشه گردشگری گرفته تا یک سری جلسات و ایجاد غرفه هایی با اطلاعات مسیر.

  دانلود دعای پنجشنبه با صدای فرهمند + متن

وی ادامه داد: تاکنون یک عدسی در محور تاریخی بازار اصفهان نداشته ایم که آن را از تمام محورهای تاریخی جدا کرده و به صورت یک کل منسجم ببینیم. مکانی کم توجه برای شهروندان اصفهانی و میراث دوست اصفهان مانند بازدید از طبقه دوم پل خواجو که سال هاست بسته شده است اما با پیگیری های میراث فرهنگی، مراسمی دو هفته ای در آنجا برگزار شد.

این عضو شورای شهر اصفهان یکی از اهداف این کارگروه را تفکیک بین سپاه اصفهان، ایران و گارد جهان عنوان کرد و گفت: اگر حراست اصفهان تقویت شود فرهنگ پذیرش و حفظ میراث ما ارتقا می یابد.

نباتی نژاد در خصوص آخرین وضعیت زاینده رود گفت: متاسفانه منابع آبی اصفهان نسبت به سال گذشته کاهش یافته است و امیدواریم مشکل شرب برای شهروندان به وجود نیاید، هرچند اقدامات ویژه ای از سوی مسئولان برای رفع کمبودهای موجود انجام شده است. “

وی اجرای یک سری اقدامات زیربنایی را شرط پایداری زاینده رود عنوان کرد و افزود: امیدواریم طی دو تا سه سال آینده با اجرای پروژه های در دست بررسی مشکل ناپایداری آب زاینده رود برطرف شود. حل خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید