اطلاعیه قوه قضاییه در خصوص سومین سال بازداشت حمید نوری

به گزارش خبرگزاری موج، مرکز رسانه قوه قضائیه به مناسبت سومین سال از بازداشت حمید نوری اطلاعیه ای صادر کرد و در این اطلاعیه آمده است:

در آستانه 27 آبان 1401، تقریباً 1100 روز از دستگیری غیرقانونی حمید نوری اهل سوئد و بازداشت مداوم این شهروند ایرانی در سلول انفرادی در شرایط کاملاً غیرانسانی می گذرد.

علیرغم همه پیگیری ها و وعده های داده شده، محدودیت های غیرقانونی حمید نوری همچنان ادامه دارد و او علاوه بر انفرادی، همچنان به چشم پزشک و ارتباطش با خانواده اش دسترسی ندارد. به شدت محدود شده و حتی حق تحصیل از این شهروند ایرانی سلب شده است

حمید نوری در تاریخ 18 نوامبر 2018 در بدو ورود به فرودگاه استکهلم سوئد توسط پلیس این کشور به زور و غیرقانونی دستگیر شد و به مدت 8 ماه بدون هیچ گونه امکان تماس با خانواده و یا دسترسی کنسولی تحت شرایط مشابه نگهداری شد. برای ربوده شدن

پس از حدود 8 ماه، نوری فقط اجازه داشت یک تماس تلفنی کوتاه با خانواده اش برقرار کند تا آنها را از زنده بودن خود مطلع کند. حمید نوری نیز پس از بازداشت تا 25 ماه اجازه ملاقات حضوری با خانواده خود را ندارد.

حمید نوری در طول 3 سال گذشته و در مجموع 26 هزار ساعت در بازداشت و انزوا تنها فرصت 30 ساعت تماس تلفنی و 10 ساعت ملاقات حضوری با خانواده خود را داشته است و همین مقدار اندک تماس با خانواده وی نیز کنترل شده و محدودیت هایی در نظر گرفته شده است.

به عنوان مثال، حمید نوری در 2 ماه گذشته تنها یک بار به مدت 5 دقیقه با خانواده خود تلفنی صحبت کرده است و آن هم در حضور و تحت نظر ماموران امنیتی سوئد.

در این گفتگو وقتی پسر حمید نوری می خواهد درباره آخرین اتفاقات ایران برای پدرش توضیح دهد، افسر امنیتی نظارت هشدار می دهد که او گفتگو را قطع خواهد کرد!

  نسبت به سال گذشته 35 درصد افزایش ترافیک جاده ای نوروزی داشتیم

شب قبل از قرائت کیفرخواست علیه او، نوری در تلاش بود آن را بخواند و برای جلسه دادگاه آماده شود که افسران پلیس سوئد در بازداشتگاه به او حمله کردند و او را به شدت مورد ضرب و شتم قرار دادند.

در این ضرب و شتم گوش آقای نوری آسیب دیده است و این ضربه همچنان با اوست.

حمید نوری با ضعف خطرناک چشم و احتمال نابینایی مواجه است و با وجود درخواست‌ها و پیگیری‌های مکرر دستگاه قضایی و زندان سوئد، این شهروند ایرانی همچنان اجازه دسترسی به چشم‌پزشک را نداشته است.

در بخشی دیگر از این پیام به اقدامات غیرقانونی در دادگاه رسیدگی به پرونده حمید نوری اشاره شده و تاکید شده است که این محاکمه ناعادلانه پس از صدور حکم اولیه حبس ابد وی ادامه داشته و نوری در آستانه انتخاب آزادانه وکیل برای مرحله تجدیدنظر است. محدودیت ها.

در این اطلاعیه همچنین به وکلای نوری در مرحله محاکمه اشاره شده و اشاره شده است که وی از حق انتخاب آزادانه وکیل محروم بوده و وکلایی که برای وی در نظر گرفته شده دولتی بوده اند.

92 جلسه دادگاه برای حمید نوری برگزار شد که تنها به شهادت متناقض برخی از اعضای سابق و فعلی گروهک تروریستی تکیه کرد و هیچ شاهدی اجازه شهادت به نفع نوری را نداشت.

از مجموع حدود 500 ساعت دادگاه حمید نوری، کمتر از 20 ساعت برای دفاع وقت داشت که در این مدت نوری عملاً از حق دفاع آزادانه در برابر ادعاها و شهادت های متناقض محروم شد.

با این حال، خانواده نوری و مشاوران حقوقی آنها در تلاش هستند تا تمام مقدمات و اقدامات لازم را برای اعتراض به حکم ناعادلانه دادگاه بدوی انجام دهند.

  سناتور آمریکایی خواستار تحقیق درباره قتل شیرین ابوعقلی شد

در کدام نظام قضایی عادلانه، همزمان با بازداشت موقت طولانی مدت و محاکمه ناعادلانه یک شهروند عادی، تمام رسانه های دولتی و نیمه دولتی سوئد، اروپا و سایر کشورها حق دارند فضایی را علیه متهم ایجاد کنند. در حال محاکمه است و او نیز هیچ شانسی ندارد. رسانه ها نباید محافظت شوند!؟

انگیزه دولت و قوه قضائیه سوئد در این پرونده برای متحمل شدن هزینه های مالی هنگفت و حتی انتقال جلسات دادگاه از سوئد به آلبانی به مدت دو هفته برای گرفتن شهادت سایر اعضای منافقین چیست؟

مرکز رسانه های قضایی همچنین از قوه قضاییه سوئد پرسیده است که این دادگاه را بر اساس چه صلاحیتی تشکیل داده است؟ آیا می توان تبعه کشور دیگری را به اتهام تخلف از آیین دادرسی محاکمه کرد، در حالی که در همان زمان در همان دادگاه چندین مورد تخلف از آیین دادرسی علیه یک شخص انجام شده است! نقض حقوق اساسی انسان مبنی بر عدم عطف به ماسبق شدن قوانین کیفری را چگونه توجیه می کنید؟

چگونه و بر اساس کدام اصل حقوقی یا بشردوستانه یک شهروند کشور دیگری را به مدت 8 ماه بدون دسترسی کنسولی یا امکان تماس با خانواده او در بازداشتگاه های خود پناه می دهید و او را از ابتدایی ترین حقوق انسانی محروم می کنید؟

بر چه مبنای قانونی حق درخواست جریمه حمید نوری را سلب کردید و با اصرار او پلیس سوئد او را به شدت مورد ضرب و شتم قرار داد؟

چرا نوری را در 36 ماه گذشته در انزوا نگه داشته اید و اجازه دسترسی به چشم پزشک یا حتی تماس با خانواده یا کنسولی اش را نداده اید در حالی که برخی رسانه های بی ارتباط با پرونده اما مرتبط با خط اصلی تبلیغات علیه این شهروند ایرانی هستند؟ شانس ملاقات چندین بار با او؟

  اختلال در جریان جهانی مواد خام؛ قیمت نفت و گندم به بالاترین سطح خود در چند سال اخیر رسیده است

به چه دلیل حتی از ترجمه حکم ناعادلانه به فارسی خودداری کردید و به این ترتیب مدت زیادی به او اجازه ندادید با مفاد حکم صادره علیه خود آشنا شود؟

چرا و با چه انگیزه ای خاک کشور خود را در اختیار یکی از جنایتکارترین گروه های تروریستی جهان قرار داده اید و از آنها حمایت های امنیتی، سیاسی، تبلیغاتی، حقوقی و قضایی می کنید؟

کی به حق تاریخ ننگین گروهک تروریستی منافقین و جنایاتی که این تروریست ها علیه مردم کشورشان و برخی کشورهای منطقه غرب آسیا در روندی عادلانه و واقعاً انسانی مرتکب شده اند را ادا کنید و از حمایت از آنها دست بردارید. برای مدتی در لیست گروه های تروریستی اتحادیه اروپا بودید؟

چرا و با چه انگیزه ای در شرایط سخت اقتصادی اروپا و سوئد، سرمایه های عمومی این کشور را که متعلق به شهروندان سوئدی است، صرف حمایت از یک گروه تروریستی می کنید که 12 هزار ایرانی بی گناه را به قتل رساند؟

مرکز رسانه های قضایی در پایان این اطلاعیه تاکید کرده است که قوه قضاییه و ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی به همراه سایر دستگاه های مسئول پیگیری جدی حقوق پایمال شده حمید نوری و دولت و قوه قضائیه سوئد را به عنوان مسئول این موارد غیرقانونی خواهند داشت. اقدامات و ضدانسانی معرفی کرده و از آنان خواست تا هر چه زودتر از روند این اقدامات ناعادلانه و ناعادلانه و کاملاً سیاسی و غیرقانونی جلوگیری کنند و حقوق و زندگی یک انسان و خانواده او را تحت الشعاع هیچ گونه طرح سیاسی و تبلیغاتی تحت الشعاع قرار ندهند. .

دیدگاهتان را بنویسید