دبیرکل سازمان ملل: ما به سمت جهنم آب و هوایی می رویم

به گزارش شفقنا به نقل از ایرنا، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد روز دوشنبه در آغاز اجلاس سران اقلیم موسوم به COP 27 که در مصر در حال برگزاری است، خطاب به کشورهای شرکت کننده گفت: جهان با یک انتخاب جدی روبروست و این انتخاب فوری است. همکاری برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای یا محکوم کردن نسل های آینده برای مواجهه با فاجعه آب و هوایی.

این هشدار دبیرکل سازمان ملل در حالی است که کشورهای شرکت کننده در این اجلاس با مشکلاتی مانند جنگ اوکراین، تورم افسارگسیخته و کمبود انرژی مواجه هستند.

گوترش به نمایندگان این کشورها در شهر ساحلی شرم الشیخ مصر گفت: بشریت یک انتخاب دارد: همکاری یا تخریب.

وی خواستار توافقی بین کشورهای ثروتمند و فقیر جهان برای تسریع در کاهش سوخت های فسیلی و کمک های مالی شد تا کشورهای فقیرتر بتوانند انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش دهند و با تأثیرات تغییرات آب و هوایی بر کشورهای خود مقابله کنند.

دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: دو اقتصاد بزرگ از جمله آمریکا و چین مسئولیت ویژه ای برای تحقق این توافق بر عهده دارند.

گوترش خاطرنشان کرد: با وجود چندین دهه مذاکرات اقلیمی، کنفرانس مصر بیست و هفتمین اجلاس سران در این زمینه است، اما به دلیل تاخیر یا عدم تمایل طرفین، پیشرفت کافی در نجات کره زمین از گرم شدن صورت نگرفته است.

وی هشدار داد: سطح گازهای گلخانه ای همچنان در حال افزایش است. دمای جهانی همچنان در حال افزایش است. سیاره ما به سرعت به نقطه ای نزدیک می شود که مواجهه با بحران آب و هوایی اجتناب ناپذیر است. ما در آستانه تجربه جهنم هستیم و سریع به آنجا می رویم.

  از ثمرات فولاد مبارکه اصفهان برای منطقه و کشور غافل نشویم

دیدگاهتان را بنویسید