خواندن روایات مغفرت و توبه و مغفرت خداوند: برگی از المیزان

157605852 خبر عجیب
علامه طباطبایی

شفقنا- کافی از امام صادق علیه السلام که فرمود: هیچ گناهی کوچک نیست اگر در ارتکاب آن اصرار کنید و هیچ گناهی هر چند بزرگ باشد بزرگ نیست اگر استغفار کنید.

علامه طباطبایی در ذیل آیات 130 تا 138 سوره آل عمران داستان هایی را در مورد استغفار و توبه خداوند و استغفار از گناهان بیان کرده است.

به گزارش شفقنا، در این بخش از المیزان می خوانیم:

و در تفسیر الدر المنثور احمد از ابوسعید خدری از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) روایت می کند که فرمود: رسول الله (صلی الله علیه و آله) فرمودند. : ابلیس به خدای متعال عرضه داشت: به عزتت سوگند که من هستم نسل آدم را تا زمانی که در بدنشان حیات است فریب می دهم، خداوند متعال فرمود: به عزت خود سوگند تا زمانی که آنها را می بخشم. از من طلب بخشش می کنند

و در کافی از امام صادق علیه السلام روایت می کند که فرمود: هیچ گناهی کوچک نیست اگر اصرار کنی و هیچ گناهی بزرگ نیست اگر بخواهی استغفار کنی.

و در تفسیر عیاشی از امام صادق (علیه السلام) روایت می کند که در حدیثی فرمود: و در کتاب خدا نجات از هر پستی و بصیرت از هر نابینایی و شفا از هر بیماری اخلاقی است و در کتاب خدا جستجو کنید. آیاتی که شما را امر به توبه و استغفار می کند، مثلاً می فرماید:

(و كسانى كه زنا مى‏كنند، اگر ستم مى‏شوند، خدا را ياد كنيد، سپس براى گناهانتان آمرزش بخواهيد، و من جز خدا گناهان را مى‏بخشم، و اگر از ما اطاعت نكنند، مى‏كنند و با هم مى‏فهميم. ).

  لیست داروهای غیرمجاز - شفقنا ورزشی

و همچنین فرمود: (و من کارهای بد می کنم، او خود را معذور می کند، سپس از خدا طلب آمرزش می کند و خداوند آمرزنده و مهربان است.)این نمونه ای از آیاتی است که خداوند متعال در آنها امر به مغفرت کرده است، البته (در آیات دیگر) استغفار را شرط توبه و روی گردانی از گناه قرار داده است، شرط دیگری از آیه بعد می توان استفاده کرد و این عمل. صحیح است زیرا می گوید: (علی یساد الکلام الطیب و الامل الصالح منزه است. ).

پس روشن است که بدون توبه و عمل صالح استغفار به درگاه خداوند بالا نمی رود.

امام علیه السلام در مورد شکستن دل این جمله را به کار برد که می فرماید: (و لام یسراوا علی ما فلوا)و نیز وجوب توبه و استغفار برای اعمال صالح، از همین آیه ای که ما آوردیم استفاده می کند، چون جمله ی حسنه عام است، هم شامل عقاید است و هم عفو.

و در کتاب مجالس از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمود: هنگامی که آیه: (و الدین اگر فاحشه باشد…) فرود آمد، ابلیس به بالای یکی از کوههای مکه که نامش ثور است رفت و شیاطین خود را با بلندترین فریاد خواند که همه گرد او جمع شدند و گفتند: ای بزرگ ما را چرا صدا کردی. ? فرمود: «این آیه نازل شد: می‌خواستم ببینم کدام یک از شما با خنثی کردن آن مخالف است.» هیولایی از شیاطین برخاست و به ابلیس گفت:

من حریف او هستم و … او را خنثی می کنم. ابلیس گفت: نه، تو حریف نیستی. حناس برخاست و گفت: من دشمنم، پرسید از چه طریق؟ فرمود: من به فرزندان آدم قول می دهم و آنها را مشتاق گناهان می کنم تا مرتکب گناه شوند و پس از آن که توبه و استغفار کردند آنها را فراموش می کنم. ، این کار را تا روز قیامت انجام دهند.

  سامانه بارشی از ظهر امروز وارد گیلان می شود/ گردشگران از اقامت در کنار رودخانه ها خودداری کنند.

این روایت از طریق اهل سنت نیز نقل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید