مجید افتخاری: کشتی صنعت پوشاک در حال غرق شدن است

1398091109441532819013084 خبر عجیب

شفقنا-عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان پوشاک گفت: قیمت تمام شده کالای ایرانی به دلیل افزایش دستمزد، شرایط اجاره بها، مالیات، افزایش قیمت مواد اولیه داخلی، تعرفه گمرکی و ده ها مورد دیگر افزایش یافته است. دلایل کشتی صنعت پوشاک به شدت آسیب دیده و غرق شده است.

به گزارش شفقنا از تسنیم، مجید افتخاری یکی از اعضای هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان پوشاک در شبکه یک سیما با اشاره به چالش های موجود در بازار پوشاک اظهار داشت: ارقام متفاوت است اما حجم معاملات پوشاک متفاوت است. بازار ایران حدود 8 میلیارد دلار برآورد شده است.

وی در خصوص سهم محصولات ایرانی از این 8 میلیارد دلار گفت: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز متولی اصلی اعلام میزان قاچاق است اما تفاوت فاحشی در میزان قاچاق بین بخش خصوصی وجود دارد. و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز. ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز حجم قاچاق را حدود 500 هزار و 600 میلیون دلار تخمین زده است، اما بخش خصوصی به هیچ وجه این رقم را قبول ندارد.

افتخاری افزود: حدود 8 یا 9 ماه پیش بحث سهم بنگلادش از بازار ایران مطرح شد، اما باید به حجم روزانه پروازهای ایران به ترکیه که بین 60 تا 70 پرواز به استانبول است توجه کنیم. مقدار زیادی لباس همچنین بخش زیادی از کالاهایی که از ترکیه و اروپا وارد کشور می شود، کالایی است که در گونی قرار می گیرد و هیچ نظارتی وجود ندارد.

مثلا می گویند این کیف مخصوص شلوار زنانه و کیف دیگر مخصوص شلوار مردانه است اما معلوم نیست الیاف کالا محکم است یا بازیافتی و ممکن است به پوست آسیب برساند و باید بگوییم که توسعه مکانیسم کنترل این امر به پایان رسیده است، نهادهای امنیتی باید در این زمینه دخالت کنند.

  خدمات تلفن ثابت با نرخ های موجود زیان آور است

وی درباره روش های قاچاق و اینکه آیا از مبادی رسمی وارد شده است یا خیر؟ وی گفت: از واردات کالاهای قاچاق از مبادی رسمی اطلاعی ندارم اما به اشکال مختلف با مقادیر عجیب و غریب قاچاق وارد کشور می شود، مثلا می گفتند چند لباس قاچاق؟ اما فعلا فقط باید بگید چند روز دیگه چه محصولی و کجا میخواین! خرید از سایت مدل جدیدی است که دو تا سه روز پس از سفارش از ترکیه ارسال می شود و درب منزل تحویل شما می شود.

بر اساس شرایط تحریم، تشکل ها مشکلی با واردات ندارند و معتقدند مصرف کننده حق انتخاب دارد، اما خواسته اصلی آنها این است که کالا از مبادی رسمی وارد کشور شود نه به صورت قاچاق و متاسفانه. ، قاچاق به تولید پوشاک نیز سرایت کرده است.

یکی از اعضای هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان پوشاک در پاسخ به این سوال که آیا در حال حاضر پوشاک خارجی را از مبادی رسمی وارد کشور می کنیم یا خیر؟ وی گفت: از سال 1376 واردات پوشاک ممنوع شد و نتوانستیم آن را وارد کنیم و در سال 1378 آخرین شرکت خارجی که اجازه فعالیت در ایران را پیدا کرد، فعالیت خود را متوقف کرد و عملاً از سال 1378 یعنی سال 1378 است. تقریباً بیش از دو سال است که هیچ یک از این شرکت ها اجازه فعالیت نداشته اند.

وی افزود: البته کالاها از قبل از سال 97 وارد کشور شده و فروشگاه به مدت 5 سال موفق به فروش اجناس نشده است، اکنون این برند با عنوان مجموعه جدید و سایر تکنیک ها ترفندی می کند و تولید کالاهای سوریه را برجسته می کند. در تلاش برای جذب مشتری، باید به خاطر داشته باشیم که برندها اصلا حق تولید محصول را ندارند.

  افتتاحیه نمایشگاه بین المللی صنعت هوانوردی در دبی

سال گذشته ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با ارسال لیستی به مراکز خرید، اسامی برندهای مجاز به فعالیت و یا تعطیلی را اعلام کرد، اما دولت نه با قاچاقچیان شناسایی شده برخورد کرد و نه با برندها.

چندی پیش بحث قاچاق پوشاک داغ ترین موضوع بود به طوری که حجم بازار قاچاق 2.7 میلیارد دلار بود و به گفته بسیاری به 5 میلیارد دلار هم می رسید اما دولت قاچاق پوشاک را در اولویت پنجم قرار داد. که در عمل نه به سطح عرضه می پردازد و نه به منابع ورودی، اقدامی صورت گرفت و هیچ راهکاری ارائه نشد.

وی در خصوص قاچاق مسافر و بحث اجاره پاسپورت گفت: در قالب مسافر دو سه ساعتی به ترکیه می برند و کالا می آورند. می توان گفت تعداد پوشاکی که از طریق مسافر وارد می شود چند برابر رقمی است که ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به عنوان حجم بازار قاچاق اعلام می کند.

وی در خصوص احتمال ورود ویروس ها و بیماری ها به کشور در کنار این لباس های قاچاق، گفت: هر چیزی ممکن است. مثلاً در یکی از قراردادهای خارجی خواندم که اگر حیوان یا حشره ای در بسته وارد کشور ثالثی شود باید مبلغی به عنوان خسارت پرداخت شود، در حال حاضر کالایی که قاچاق به داخل کشور در قالب بسته های غیرمجاز که ممکن است در انبار علوفه نگهداری شده باشد برای خریدار کافی است و جالب اینجاست که در اسفندماه سال گذشته ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از یک انبار کشف شده حدود 200 میلیارد تومان کالا توقیف کرد. ، اما این مجموعه به فعالیت خود ادامه داد.

  رئیس جمهور به کرمان رفت

افتخاری هشدار داد: بهای تمام شده کالای ایرانی به دلیل افزایش دستمزد، شرایط اجاره، مالیات، افزایش قیمت مواد اولیه داخلی، تعرفه گمرکی و ده ها دلیل دیگر افزایش یافته است. کشتی صنعت پوشاک به شدت آسیب دیده و غرق شده است.

وی در پاسخ به این سوال که اگر جلوی قاچاق کالا را بگیرند آیا تولید داخلی نیاز کشور را تامین می کند؟ وی گفت: قطعا تولیدکنندگان می توانند نیازهای کشور را تامین کنند. در حال حاضر تولیدکنندگان با 30 درصد ظرفیت خود در حال فعالیت هستند. مشکل قاچاق با واردات متفاوت است و باید با برنامه ریزی و نظارت دقیق این مشکل را تشخیص داد تا مانند سال های 97 و 98 باعث رشد برندهای ایرانی شود و سرمایه گذاری در این صنعت افزایش یابد تا از مهاجرت کارآفرینان از تولید جلوگیری شود. تا به دلیل عدم صرفه اقتصادی مجبور به قاچاق نشوند.

دیدگاهتان را بنویسید