معاملات ضروری با تخلفات فولادی در 10 ماه گذشته

به گزارش خبرگزاری موج، مدیرعامل این شرکت فولاد مبارکه اصفهان وی با بیان اینکه از زمان انتشار گزارش تحقیق و تفحص فولاد مبارکه در روزهای اخیر شاهد بازتاب گسترده خبری در رسانه های داخلی و خارجی بوده ایم، گفت: در این گزارش به دو قسمت اشاره شده است که بخش اول آن مربوط به تخلفات افراد است. بر اساس دستور رئیس جمهور و وزیر صمت در آن زمان، با آغاز به کار مدیریت جدید در فولاد مبارکه، نسبت به تخلفات 10 ماهه اخیر اقدام لازم صورت گرفته است.

محمد یاسر طیب نیا افزود: در این راستا از ابتدای فعالیت خود در فولاد مبارکه مبارزه با فساد را سرلوحه کار خود قرار دادیم، با رویه های نامناسب برخورد کردیم و بسیاری از مدیران غیرمتخصص برکنار شدند.

54 هزار میلیارد تومان از 92 هزار میلیارد تومان تخلف نبود

فولاد مبارکه رئیس اجرائیه با بیان اینکه تخلفات مربوط به اداره تشریفات در دستگاه قضایی در حال رسیدگی است، گفت: برخی از ارقام اعلام شده در رسیدگی و گزارش تحقیق مربوط به تخلفات مربوط به اداره تشریفات است که تخلفات در دستگاه قضایی است. نظر گروه تحقیق و تفحص.” به عنوان مثال 54 هزار میلیارد تومانی که در این گزارش به عنوان تخلف ذکر شده مطابق دستورالعمل جاری کشور و وزارت امنیت برای عرضه محصولات در بورس کالا بوده و موردی نیست که بتوان به آن اشاره کرد. تخلف در فولاد مبارکه

طیب نیا تصریح کرد: فولاد مبارکه محصول خود را در بورس عرضه می کند و اگر در این مقطع تفاوتی وجود داشت طبق دستورالعمل وزارت امنیت است و قوه قضائیه باید بررسی کند که خریداران این محصولات را به تولید تبدیل کرده اند یا خیر. از آن رانت استفاده کردند و در بازار داخلی فروختند.

  مکرون به دنبال تعریف مجدد روابط با استرالیا است

عدم حذف وجوه از فولاد مبارکه

وی ادامه داد: مصرف کنندگان محصولات فولاد مبارکه تولیدکنندگان لوله و پروفیل، لوازم خانگی و سایر صنایع هستند. برخی از این ارقام به وجوهی که از ساختار شرکت حذف نشده اند بازگردانده می شود. به عنوان مثال رقم 3800 میلیارد تومانی که در گزارش ذکر شده معادل ریالی وجوهی است که در تراست های خارج از کشور داریم اما از ساختار شرکت خارج نمی شود. این رقم مربوط به کالاهای وارداتی و صادراتی ماست و تحت عنوان فساد قابل ذکر نیست.

طیب نیا خاطرنشان کرد: می توان پرسید چرا این رقم وارد کشور نشده است؟ برای پاسخ به این سوال باید بررسی کرد که آیا این کار طبق دستورالعمل آن زمان بانک مرکزی بوده است یا خیر؟

وی تاکید کرد: سایر ارقام بزرگ در این گزارش مربوط به خریدهای فولاد مبارکه است که در قالب تشریفات خروج، خرید سهام، خرید ساختمان و غیره بوده که ممکن است زمین یا ساختمان خریداری شده باشد و در این جدول آمده است. اما توسط شرکت خارج نشده است و قیمتی برای آن وجود دارد.

مدیرعامل فولاد مبارکه تصریح کرد: باید دلایل آن بررسی شود که آیا خروج از تشریفات در این موارد درست است یا خیر زیرا کالا در قبال این کار خریداری شده است. با این حال می توان بررسی کرد که آیا درست است یا خیر.

و ادامه داد: بیشتر خریدهای بدون خروج از تشریفات، خرید مواد اولیه است که سازوکار دیگری جز خروج از تشریفات وجود ندارد و قوه قضائیه باید بررسی کند که این موضوع تا چه اندازه جزء تخلفات مدیران است و آیا این مرجع مورد سوء استفاده قرار گرفته یا نه نه؟

  ماموران به انتشار مطالب فتنه انگیز در بین زائران اربعین دستگیر شدند

حضور سیاستمداران در مجتمع های صنعتی بزرگ آفت است

طیب نیا تصریح کرد: گروه های بزرگی مانند فولاد مبارکه همیشه شناخته شده بوده اند، اما یکی از آفت های اصلی حضور افراد سیاسی در این گروه هاست، چرا که افراد سیاسی با قوانین حوزه های تخصصی آشنا نیستند؛ اما در این میان گروه های بزرگی مانند فولاد مبارکه حضور دارند. اگر افراد متخصص، متعهد و متدین در چنین پست های مهمی منصوب شوند، قطعا کمتر شاهد این تناقضات خواهیم بود.

وی تاکید کرد: شفافیت در سامانه فولاد مبارکه از ابتدای شکل گیری نشان از عزم جدی سازمان و نظام جمهوری اسلامی دارد. بنابراین نباید نقطه قوت جمهوری اسلامی به نقطه ضعف تبدیل شود، بلکه رسانه های مخالف تلاش می کنند نقاط قوت ما را به نقطه ضعف تبدیل کنند.

شفافیت، تحقق جهاد اقتصادی و تسریع در توسعه، رسالت ماست

وی بیان کرد: فولاد مبارکه یکی از صنایعی بود که از بدو تأسیس دولت جدید دستخوش تغییرات مدیریتی شد و ماموریت های ابلاغی وزیر محترم صمت در این شرکت اولاً تحقق جهاد اقتصادی و تسریع توسعه و ثانیاً ایجاد شفافیت بود. و مدیریت پاک که جهت اولین اقدام ما در این حوزه حذف برخی مدیران و تغییر رویه ها و مواردی که تخلفات به ما تایید می شد، بود.

طیب نیا افزایش 10 درصدی تولید فولاد مبارکه نسبت به سال گذشته را باعث افتخار خواند و گفت: از ابتدای شروع به کار تیم مدیریتی جدید در فولاد مبارکه تاکنون بیش از 180 هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی در این شرکت تعریف شده است و در این مدت کوتاه. از زمان، آنها برآورده می شوند.

  فعالان سعودی: ۷ قاضی دستگیر شدند که ۸۱ نفر آنها به اعدام محکوم شدند

ما همیشه آماده همکاری با نهادهای نظارتی و قانونی هستیم

وی ادامه داد: شرکت فولاد مبارکه از ابتدای مدیریت جدید همواره آماده همکاری با نهادهای نظارتی و قانونی بوده و بهترین همکاری را با سازمان های نظارتی داشته است. این ایراد وجود دارد که غیر از گزارشی که در مجلس قرائت شد، گزارش دیگری رسماً به فولاد مبارکه ابلاغ نشده و آمار واقعی از سوی درگاه های رسمی منتشر نشده است. در صورت گزارش تخلف از سوی نهادها و ارگان های قضایی، آماده هرگونه شفاف سازی هستیم.

مدیرعامل فولاد مبارکه تصریح کرد: امروز مهمترین اولویت کشور رشد اقتصادی و گشایش اقتصادی در زندگی مردم است و فولاد مبارکه یکی از صنایع بزرگی است که می تواند به این مهم دست یابد. این شرکت یکی از الگوهای مقاومت در دوران تحریم بود و بدون آن نمی‌توانستیم از تجهیزات ساده گرفته تا لوله‌های خطوط لوله نفت و گاز را در کشور بسازیم.

فولاد مبارکه محصول انقلاب اسلامی است

وی با بیان اینکه فولاد مبارکه محصول انقلاب اسلامی است، اذعان داشت: وجود این صنعت برای هر ملت ایران افتخار است و برای از بین بردن این نماد غرور ملی نباید کاری انجام دهیم. فولاد مبارکه نماد خودکفایی در کشور است و به همین دلیل همواره مورد هجمه دشمنان از تحریم گرفته تا حملات سایبری بوده است، بنابراین یکی از اصلی ترین ماموریت های ما حفظ آبروی این صنعت بزرگ است.

طیب نیا در خاتمه تصریح کرد: تولید، توسعه، شفافیت و انطباق رویکرد اصلی مدیریت فعلی شرکت فولاد مبارکه است و باید در حوزه مسئولیت های اجتماعی شفاف عمل کنیم تا مورد سوء استفاده قرار نگیریم.

دیدگاهتان را بنویسید