رسانه های طالبان و افغانستان؛ تعطیلی رسانه های آزاد و بازگشت سانسور / گزارش شفقنا

61274688 605 خبر عجیب

شفقنا افغانستان- در یک سال حکومت طالبان، رسانه های افغانستان که یکی از بزرگ ترین دستاوردهای دولت قبل به شمار می رفت، بدترین روزهای خود را سپری کردند. رسانه های آزاد یکی پس از دیگری تعطیل شدند و سانسور بار دیگر بر محتوای رسانه ها و آزادی رسانه ها سایه سنگینی انداخت.

به گزارش شفقنا، بر اساس گزارش گزارشگران بدون مرز، از زمان تسلط طالبان بر افغانستان، این کشور جایگاه قبلی خود را در رده بندی آزادی رسانه ها از دست داده و از رتبه 122 در سال گذشته به 156 سقوط کرده است.

علاوه بر این، گزارش سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در افغانستان نشان می دهد که طالبان به طور گسترده آزادی بیان و آزادی رسانه ها را در افغانستان محدود کرده و موارد متعددی از رفتار غیرقانونی این گروه با خبرنگاران به ثبت رسیده است.

گزارش سازمان ملل که به بررسی وضعیت خبرنگاران و رسانه ها از 15 اوت 2021 تا 15 جولای 2022 می پردازد، نشان می دهد که در 173 مورد حقوق بشر خبرنگاران نقض شده و 163 مورد خشونت علیه خبرنگاران توسط نیروهای طالبان صورت گرفته است.
345643 1 خبر عجیب

در این گزارش توضیح داده شده است که نقض حقوق بشر خبرنگاران شامل 122 مورد بازداشت خودسرانه، 58 مورد بدرفتاری، 33 مورد تهدید و ارعاب و 12 مورد بازداشت غیر مجاز بوده است.

رسانه های آزاد را تعطیل کنید

از زمانی که طالبان بر افغانستان مسلط شدند، فعالیت رسانه های آزاد در آن کشور به شدت محدود شده است و بیشتر رسانه های آزاد فعالیت خود را متوقف کرده و یا به صورت آنلاین از کشورهای دیگر فعالیت می کنند.

  من یک جمعه از کوم دارم: عده ای که سابقه انقلاب دارند حرف هایی زدند که دل ها را به درد آورد

بر اساس گزارش جدید گزارشگران بدون مرز، از زمانی که طالبان کنترل افغانستان را به دست گرفتند، 40 درصد از رسانه های افغانستان دفاتر خود را بسته و قفل کرده اند.
N82689514 71914847 خبر عجیب

این گزارش همچنین نشان می دهد که در مجموع 60 درصد خبرنگاران افغانستان بیکار هستند و 76 درصد خبرنگاران زن شغل خود را از دست داده اند.

بر اساس گزارش گزارشگران بدون مرز، 11 ولایت افغانستان خبرنگار زن ندارند و 85 درصد از خبرنگاران زن که در حال حاضر در افغانستان کار می کنند در کابل کار می کنند.

در دوران جمهوری، رسانه های آزاد هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی رشد کردند و جایگاه آزادی بیان در این کشور بهتر از بسیاری از کشورهای آسیایی از جمله کشورهای همسایه بود.

اما از زمانی که طالبان قدرت را به دست گرفتند، نه تنها هیچ رسانه جدیدی در کشور پدیدار نشد، بلکه هر روز بر تعداد رسانه هایی که مجبور به تعطیلی می شوند افزوده می شود.

بازگرداندن سانسور در رسانه ها

رسانه های افغانستان در زمان رژیم کمونیستی تحت شدیدترین سانسور قرار داشتند و هیچ محتوای رسانه ای بدون عبور از تیغ سانسور منتشر نمی شد.

در دوره اول حکومت طالبان، رسانه ها به روی مردم بسته بود و تنها یکی دو روزنامه و مجله توسط این گروه فعال بودند.
n00291082 b خبر عجیب

اما پس از سقوط طالبان و در دو دهه اخیر، سانسور به طور کامل از رسانه های افغانستان حذف شد، رسانه ها و خبرنگاران مورد حمایت قانون قرار گرفتند و آزادی آنها در قانون به ثبت رسید.

  ادامه فعالیت ناپایدار جوی امروز و فردا در اردبیل

پس از اشغال مجدد افغانستان، علاوه بر تعطیلی رسانه های آزاد، بسیاری از خبرنگاران برجسته کشور را ترک کرده و مهاجرت کردند.

در حال حاضر تنها چند شبکه تلویزیونی خصوصی در افغانستان فعال هستند و تغییرات عمده ای در برنامه ها و رویکرد پخش آنها ایجاد شده است و هیچ انتقادی از طالبان در آنها دیده نمی شود.

برنامه های طنز انتقادی از شبکه های تلویزیونی پرمخاطب افغانستان مانند طلوع حذف شده و خبرنگاران و کارمندان این رسانه ها حتی مجبور شده اند طبق دستور طالبان لباس بپوشند و حرکت کنند.

رسانه هایی که هم اکنون در افغانستان فعال هستند، بیشتر به دلیل فعالیت های تجاری شان، به نوعی با طالبان توافق و همفکری کرده اند و حکومت این گروه را به رسمیت شناخته و بر اساس سیاست های آن ها عمل می کنند.

اما در دوره جمهوری، این رسانه‌ها از آزادی کامل برخوردار بودند و بسیاری از برنامه‌های آن‌ها کارکردها و وظایف دولت را مورد انتقاد قرار می‌دادند.

علاوه بر این، خبرنگاران و حتی شهروندان عادی افغانستان نیز بارها به دلیل انتقاد از این گروه در شبکه های اجتماعی توسط طالبان دستگیر و شکنجه شده اند و همین امر باعث افزایش خودسانسوری شده و حتی خبرنگاران و شهروندان نیز به نوشتن و اظهار نظر می پردازند. در رسانه های اجتماعی آزادی دارند و نظرات خود را از ترس دستگیری و شکنجه سانسور می کنند.

بازگشت سانسور در رسانه های محلی افغانستان باعث شده است که حقایق در زیر انتشارات شهری پنهان بماند و بسیاری از دردها و رنج های مردم افغانستان ناگفته باقی بماند.

  تدوین 30 برنامه برای اجرای سبک زندگی اسلامی در استان فارس

دیدگاهتان را بنویسید