آیا شاخص کل باید تغییر کند یا رئیس سازمان بورس؟

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، در حالی که تبادل هنوز وضعیت آشفته ای دارد و بسیاری از سهامداران خرد ضرر می کنند، رئیس سازمان بورس زمانی اعلام کرد با متخلفان برخورد می شود، یک بار هم اعلام کرد که شاخص جدیدی جایگزین شاخص کل می شود و بازار بهبود می یابد. که کارشناسان معتقدند این موضوع هیچ تاثیری در روند بازار ندارد و از سوی دیگر رئیس بورسان سازمان هر از چند گاهی شعارهایی را سازماندهی می کند تا با تبعیت از مراجع بالادستی به نوعی بورس را داغ نگه دارد، به همین دلیل است. پیشنهاد تغییر رئیس سازمان بورس به جای شاخص و با سرمایه های اندک مردم بیشتر از آن بازی نشود.

یک کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، با اشاره به اینکه پیش از این بارها در جلسات شخصی موضوع تغییر شاخص کل بورس مطرح شده است، گفت: شاخص فعلی روند صعودی را به درستی نشان نمی دهد. بازار و همچنین روند نزولی بازار و به نسبت تاثیر منفی که در کل بازار وجود دارد کمتر افت می کند، به همین دلیل باید بر اصلاح شاخص بازار اصرار داشت تا واقعاً نشان داده شود. فرآیند تجارت

رضا روحی با بیان اینکه تغییر شاخص تاثیری بر وضعیت بازار ندارد افزود: شاخص کل به عنوان یک پارامتر جداگانه برای تحلیل بازار موثرتر است و از آنجایی که این شاخص وضعیت بازار را به درستی نشان نمی دهد، از نظر فنی نمی توان تحلیل بازار را انجام داد. ارائه شده است. در واقع تاثیر سهام بزرگ بر شاخص بسیار بیشتر از نمادهای کوچک است.

  فالح الفیاض: من نامزد پست نخست وزیری عراق نیستم

وی با تاکید بر اینکه شاخص عملکرد خود را متناسب با تعداد سهام شرکت ها نشان می دهد، تصریح کرد: به عنوان مثال معاملات خنثی نمادهایی مانند معاملات هلدینگ فارس یا معاملات فولاد در شرایطی که همه شرکت های کوچک منفی هستند، تاثیر خنثی بر روی سهام دارند. از سوی دیگر، تاثیر مثبت شرکت های کوچک بر شاخص کل سهام زیاد نیست.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه نمی توان برای بورس و فرابورس یک شاخص در نظر گرفت، گفت: به دلیل اینکه بورس و فرابورس از هم جدا هستند و نحوه محاسبه اثر معاملات در این دو بخش متفاوت است، به همین دلیل است. امکان ادغام بورس و فرابورس وجود دارد، اما باید توجه داشت که در این مرحله سود سهام نباید شاخص را تعدیل کند، اما می بینیم که اکنون که شرکت ها در جلسه هستند. و هنوز معامله ای انجام نداده اند، ارزش سهام آنها پس از تقسیم سود کاهش می یابد، با این حال، زمانی که سود از بازار سهام خارج می شود، این باز هم نباید تأثیری بر شاخص کل داشته باشد.

دستکاری شاخص کل بورس

شاخص کل در اصلاح اخیر در محدوده یک میلیون و 400 هزار واحد باقی ماند اما بسیاری از نمادها کف قبلی خود را در محدوده یک میلیون و صد هزار واحدی شاخص شکستند و این مشکل مشکل شاخص سازی را تشدید کرد و پس از آن. این مسئولان سازمان بورس اعلام کردند که شاخص کل بورس تغییر خواهد کرد و از یک شاخص هم وزن و یک فرابورس و … تشکیل می شود، اما جزئیات دقیق آن هنوز اعلام نشده است.

  جلسه علنی شورای اسلامی آغاز شد/ بررسی طرح انتصاب مشاغل حساس در دستور کار قرار گرفت.

این کارشناس بازار سهام در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، گفت: رفتار مدیران ارشد نشان می دهد که شاخص سازی در حال حاضر در حال انجام است زیرا وقتی مدیران ارشد می گویند مانع است اگر بازار اصلاح شود، برخی از نمادهای بزرگ این کار را انجام می دهند. مثبت باز شود یا از اصلاح نزول های بیشتر جلوگیری کند.

احمد جانجان با بیان اینکه فرمول های شاخص جدید را برای انعکاس کامل وضعیت بازار دستکاری می کنند، گفت: در تغییرات جدید از وزن بازار شرکت های بزرگ کاسته می شود. اما باید توجه داشت که ارائه شاخص های جایگزین نمی تواند روند بازار را تغییر دهد، در حال حاضر دولت حتی برای محصولاتی مانند چسب قیمت تعیین می کند و این سیاست ها بر بورس تاثیر می گذارد و در واقع شاخص های محاسبه شده بر روند صعودی تاثیر می گذارد. یا هبوط وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید