قیمت جهانی نفت امروز 22 آگوست 1401/ برنت به 98 دلار و 15 سنت رسید.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از رویترز، با انتشار خبر قطع موقت عرضه نفت از خلیج مکزیک، قیمت نفت روز جمعه حدود 2 درصد کاهش یافت. در همین حال، نگرانی از رکود اقتصادی همچنان بر چشم انداز تقاضا تاثیر می گذارد.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با یک دلار و 45 سنت معادل 1.46 درصد کاهش به 98 دلار و 15 سنت رسید. نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با 2.38 درصد کاهش به 2.25 دلار رسید و به 92.9 دلار رسید.

اما هر دو شاخص نفتی شاهد افزایش هفتگی قیمت بودند. نفت خام برنت پس از کاهش 14 درصدی در هفته گذشته به دلیل نگرانی از افزایش تورم و افزایش نرخ بهره و تأثیر آنها بر رشد اقتصادی و تقاضای سوخت، در هفته جاری 3.4 درصد افزایش یافت. نفت آمریکا نیز در هفته گذشته 3.5 درصد افزایش یافت.

انتظار می رود پس از تعویض قطعات آسیب دیده خط لوله، تولید در هفت سکوی نفتی در خلیج مکزیک آمریکا از سر گرفته شود.

شل روز پنجشنبه اعلام کرد که تولید سه سکوی نفتی در آب های عمیق در منطقه را متوقف کرده است. این سه سکوی نفتی روی هم 410 هزار بشکه نفت در روز تولید می کنند.

بازار نفت نیز تحت تأثیر دیدگاه های متفاوت اوپک و آژانس بین المللی انرژی در مورد تقاضای نفت قرار گرفته است و تحلیلگران می گویند نگرانی اصلی به جای تقاضا، عرضه نفت است.

تحریم های نفتی اتحادیه اروپا علیه روسیه در سه ماهه پایانی سال جاری تشدید خواهد شد زیرا ایالات متحده و سایر کشورهای پیشرفته به آزادسازی نفت از ذخایر استراتژیک خود تا پایان سال جاری ادامه می دهند.

  تاج دوباره در مازندران طلوع کرد

روز پنجشنبه، اوپک پیش بینی خود از تقاضای جهانی نفت در سال جاری را 260 هزار بشکه در روز کاهش داد و اکنون انتظار دارد تقاضا تا پایان سال 3.1 میلیون بشکه در روز افزایش یابد.

در همین حال، آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد که تقاضای نفت تا پایان سال جاری 2.1 میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت، زیرا تمایل به استفاده از نفت برای تولید برق به دلیل افزایش قیمت گاز افزایش یافته است.

آژانس همچنین چشم انداز خود را برای عرضه نفت روسیه به میزان 500 هزار بشکه در روز در نیمه دوم سال جاری افزایش داد، اما گفت که اوپک همچنان برای افزایش تولید با مشکل مواجه خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید