سرمایه گذاری در تولید انرژی های تجدیدپذیر گام بزرگی در مسیر فولاد سبز است

به گزارش خبرگزاری موج، بهنام کاویانی با تاکید بر اینکه رویکرد شرکت فولاد مبارکه برای دستیابی به فولاد سبز بر این اصل استوار است که فولاد سبز تنها تولید فولاد با کمترین میزان کربن ممکن است، گفت: صنعت فولاد امروز حدود 7 عدد را نشان می دهد. درصد انتشار کربن در جهان که یکی از عوامل افزایش گرمایش جهانی است. بنابراین، طبق سناریوی توسعه پایدار آژانس بین‌المللی انرژی، میزان کل انتشار مستقیم از بخش آهن و فولاد باید تا سال 2050 نسبت به سال 2019 بیش از 50 درصد کاهش یابد و شدت انتشار حاصل از تولید فولاد خام نیز باید کاهش یابد. کاهش یابد تا 58 درصد کاهش یابد.

وی بالا آمدن سطح آب دریا، آسیب های وارده به بخش انرژی و منابع، سلامت انسان و مهاجرت ناخواسته را از جمله اثرات انتشار گازهای گلخانه ای برشمرد و خاطرنشان کرد: هدف فولاد سبز جایگزینی فرآیند جدید تولید مبتنی بر انرژی های تجدیدپذیر و سبز است. هیدروژن روش های متداول تولید فولاد بر اساس سوخت های فسیلی است.

رئیس محیط زیست فولاد مبارکه ادامه داد: تفکر فعلی صنعت فولاد این است که کمترین تولید کربن مبتنی بر فناوری انرژی های تجدیدپذیر بسیار گرانتر از فولادسازی به روش سنتی است، بنابراین طبق برآوردها هزینه تولید می تواند 30 درصد بیشتر باشد.

وی در همین زمینه خاطرنشان کرد: تولید فولاد جهان به روش BOF حدود 70 تا 75 درصد کل تولید فولاد است و میزان انتشار کربن از این روش بر اساس اطلاعات انجمن جهانی فولاد برابر است. به 1.6 تا 2، 2 تن در هر تن تولید فولاد خام (به طور متوسط ​​2 تن در هر تن تولید فولاد خام). بر این اساس، با توجه به اینکه یکی از روش‌های اصلی کربن‌زدایی فولاد استفاده از فرآیند احیای مستقیم است، شرکت‌های فولادی دنیا در حال بررسی جایگزینی فرآیند تولید از کوره‌های قوس الکتریکی به کوره بلند با استفاده از سوخت هیدروژن سبز در دراز مدت هستند. که ممکن است تا سال 2050 طول بکشد تا به فولاد کربن صفر نزدیک شود.

  شهاب الدین عزیزی هادم از سمت ریاست فدراسیون فوتبال برکنار شد

کاویانی تصریح کرد: شرکت فولاد مبارکه نیز بر اساس استراتژی پایداری خود برای تولید فولاد کم کربن و استفاده از فناوری های نوین تلاش می کند و تاکنون اقدامات موثری در این راستا انجام داده است.

وی با تاکید بر اینکه فرآیند تولید فولاد در شرکت فولاد مبارکه مبتنی بر احیای مستقیم و کوره های قوس الکتریکی است که این مزیت بزرگی در فناوری های موجود است، گفت: میزان CO2 تولیدی در شرکت فولاد مبارکه به دلیل استفاده از کوره های قوس الکتریکی است. (EAF) کمتر از استانداردهای بین المللی و در محدوده قابل قبول و رقابتی قرار دارد.

رئیس محیط زیست فولاد مبارکه در بخش بعدی سخنان خود به همکاری این شرکت با دانشگاه ها، مراکز علمی و تحقیقاتی و شرکت های دانش بنیان برای حرکت موثرتر در مسیر فولاد سبز اشاره کرد و اظهار داشت: در این راستا به منظور تحقق بخشیدن به این موضوع شناسایی نقاط قابل بهبود، طرح های علمی محور با همکاری مراکز تحقیقاتی و دانشگاه ها در زمینه چرخه عمر محصول، ردپای کربن، افزایش بهره وری و ردپای آب تعریف و اجرا می شود. بر اساس استراتژی پایداری، برنامه‌های کربن‌زدایی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت در شرکت تدوین شده است و در حال سرمایه‌گذاری برای تولید 540 مگاوات انرژی تجدیدپذیر خورشیدی و ساخت 1000 مگاوات با راندمان بالا هستیم. نیروگاه سیکل ترکیبی

به گفته رئیس محیط زیست فولاد مبارکه، این شرکت همچنین در برنامه‌های میان‌مدت و کوتاه‌مدت خود بر اساس رویکرد فرآیند اکو، به دنبال بهبود فرآیندها برای بهینه‌سازی مصرف منابع و کاهش آلاینده‌ها است و در این راستا امکان اجرای پروژه بازیافت گرما از گازهای خروجی نیروگاه گازی پروژه های بازیافت و استفاده مجدد از پسماندهای شهری و صنعتی، تشکیل کمیته انرژی و ممیزی آن در واحدهای فناور و بهبود آنها با جایگزینی تجهیزات با تکنولوژی روز. همچنین سرمایه‌گذاری در ایجاد سکوی حمل‌ونقل ریلی و مدیریت پسماند با رویکرد اقتصاد دایره‌ای از دیگر بخش‌های اقدامات این شرکت فولاد مبارکه برای کاهش انتشار کربن، جلوگیری از تخریب محیط‌زیست و اتلاف منابع و حرکت کلی در راستای فولاد سبز ذکر شده است.

  مهدی شکیبایی سرپرست فرهنگسرای رسانه شد.

کاویانی در پایان سخنان خود با تاکید بر اهمیت توسعه پایدار ابراز امیدواری کرد از آنجایی که شرکت فولاد مبارکه همواره در این زمینه پیشگام بوده است، سرمایه گذاری های مذکور در اسرع وقت محقق شده و زمینه دستیابی به بالاترین حد ممکن را فراهم کند. تولید با کیفیت از نظر دستورالعمل های زیست محیطی.

دیدگاهتان را بنویسید