روابط با ایران هرگز قطع نشده است/ تغییر موضع عربستان در قبال حماس

به گزارش خبرگزاری موج، خالد مشعل، رهبر حماس در گفت و گو با برنامه الجنب الاخر شبکه الجزیره به برخی سوالات درباره حوادث فلسطین پاسخ داد.

اختلافات داخلی فلسطین

مشعل علت درگیری های داخلی کنونی فلسطینیان را عدم پذیرش نتایج انتخابات پارلمانی فلسطین در سال 2006 از سوی جامعه جهانی دانست که حماس در آن پیروز شد، اما همکاری با این جنبش پذیرفته نشد.

وی همچنین دلیل این تقسیم را عدم پذیرش اصل مشارکت از سوی طرف های فلسطینی دانست و در این زمینه «محمد دحلان» از اعضای جداگانه جنبش فتح را به توطئه علیه حماس متهم کرد و گفت: او به طرف های منطقه ای و بین المللی قول داده بود که حماس چندین ماه نابود خواهد کرد و همچنین می خواهد با دولت وحدت ملی فلسطین مخالفت کند.

تغییر موضع عربستان در قبال حماس

مشعل تاکید کرد که حماس آنطور که طرف سعودی می گوید از توافقنامه مکه که در سال 2007 امضا شد، دست برنداشته است. رئیس حماس در خارج از کشور علت اصلی تغییر موضع عربستان در قبال حماس را رد کرد و گفت: حماس به هیچ کشوری توهین نکرده و در امور هیچ کشوری دخالت نکرده است، بنابراین درست نیست کشوری بیاید. و حماس را مسئول مقاومت بدانند

وی تصریح کرد: اعضای دستگیر شده حماس در عربستان سعودی بالغ بر 60 نفر بوده و به شدت شکنجه شده اند. مشاچ ادامه داد: به نفع چه کسی شکنجه می شوند؟ برای چه از آنها شکایت می شود؟ حماس بخشی از مناقشه بین کشورهای عربی نیست، این بازداشت شدگان باید در اسرع وقت آزاد شوند.

  جدول بیست و یکمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران در پایان هفته بیست و هفتم

حماس تروریست نیست

خالد مشعل در پاسخ به کسانی که او و حماس را تروریست می‌خوانند، گفت: دفاع از خود یک حق مشروع در اسلام و همه ادیان و قوانین بین‌المللی است و کاری که حماس انجام می‌دهد مقاومت مشروع است. کشورهای مختلف از جمله کشورهای اروپایی به طور محرمانه با حماس دیدار کرده اند و اکثر کشورهای جهان به طور غیرمستقیم با حماس تماس گرفته اند.

روابط با سوریه و ایران

در بخشی دیگر از این گفتگو، رئیس حماس همزمان با آغاز ناآرامی ها به دلایل خروج حماس از سوریه پرداخت و گفت که این تصمیم از سوی رهبری حماس و او در راس آن گرفته شده است، زیرا امنیت اوضاع در دمشق دیگر به گونه ای نبود که حماس بتواند به مسئولیت های خود عمل کند

مشعل با اذعان به اینکه تصمیم فوق بر روابط حماس و ایران تأثیر گذاشته است، افزود: اما روابط با ایرانی‌ها هرگز قطع نشده و ادامه دارد، حمایت ایران از حماس با وجود شرایط سخت همچنان ادامه دارد. رابطه با ایران به این معنا نیست که استقلال حماس را در تصمیم گیری ها تحت تاثیر قرار دهد یا در نهایت به منافع ملی فلسطین لطمه بزند یا به معنای توافق با آن کشور یا موارد دیگر باشد.

یک سوء قصد نافرجام در اردن

علاوه بر این، رئیس حماس به ترور خود توسط موساد در 25 سپتامبر 1997 در اردن و نحوه برخورد با ملک حسین (پادشاه وقت اردن) اشاره کرد و گفت که ملک حسین با بیل کلینتون رئیس جمهور آمریکا تماس گرفته و او را تهدید کرده است، اما سفارت این کار را انجام داده است. پادزهر ارائه نکند رژیم اسرائیل محافظت خواهد شد، مزدوران موساد اخراج خواهند شد و توافقنامه صلح با اسرائیل لغو خواهد شد.

  سخنگوی وزارت امور خارجه: تهران محل مراجعه و رایزنی در خصوص بحران اوکراین است

دیدگاهتان را بنویسید