دلایل افزایش فشار تحریمی بر اقتصاد تک محصولی/بی توجهی به منابع داخلی تحت تاثیر ممنوعیت های غیرحرفه ای

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، در دهه گذشته که ایران تحت فشار تحریم ها بود، بحث خروج از کشور مطرح شد. اقتصاد تک محصولی یا اقتصاد نفتی مورد توجه مقامات دولتی و نمایندگان مجلس قرار گرفت، اما پس از گذشت یک دهه همچنان بیشترین فشار ناشی از تحریم ها بر صادرات نفت است و این موضوع نشان می دهد که ایران هنوز نتوانسته بر سایر بخش های اقتصادی مانند ذخایر معدنی تمرکز کند. صنایع و غیره سرمایه گذاری مناسب داشته باشد و این موضوع تحت تاثیر سیاست های اشتباهی که در سال های تحریم و محدودیت واردات ماشین آلات و تجهیزات معدنی و غیره صورت گرفت، شده است.

نایب رئیس دوم کمیسیون صنایع و معادن در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج درباره لزوم نوسازی ماشین آلات فرسوده معدنی در راستای توسعه این بخش اقتصادی گفت: در بودجه 1401 برای واردات ماشین آلات معدنی مجوز صادر و تایید شد و حتی در این راستا منابعی نیز برای دولت در نظر گرفته شده است که در حال حاضر همچنان پیگیر واردات این ماشین آلات هستیم تا بخشی از تاخیرهای این بخش جبران شود.

علی جدای نماینده مردم شیروان در شورای اسلامی افزود: برای نوسازی بخش ماشین آلات معدنی در راستای رونق تولید در این بخش، باید از شرکت‌های تولیدی داخلی نیز حمایت شود تا بخشی از نیازها تامین شود. در حال حاضر به دلیل کمبود ظرفیت کافی برای رفع نیازهای موجود، نیاز است بخشی از این نیازها از طریق واردات تامین شود، یعنی باید برای نوسازی در این بخش به واردات روی آورد.

  ترکیه 107 پناهجوی افغان را به کابل بازگرداند

وی همچنین با اشاره به اینکه دولت برای تدوین آیین نامه واردات تجهیزات معدنی در حال انجام است، خاطرنشان کرد: در نشستی با وزارت بهداشت در آینده نزدیک، شفاف سازی و پیگیری های لازم در این راستا انجام خواهد شد. تاکید ما این است که دولت بعد از 5 ماه از سال جاری قوانینی را که تصویب می شود به سرعت اجرا کند و ما به عنوان نهاد نظارتی بر اجرا نظارت داشته باشیم.

نماینده مردم شیروان در شورای اسلامی نیز گفت: به طور کلی اگر بخشی از نیازهای داخلی (10 تا 15 درصد) در همه حوزه ها حتی کالاهای تولیدی در کشور از طریق واردات تامین شود، رقابت لازم است. قرار دادن جدی تر بین تولید کنندگان داخلی؛ در بخش هایی که تولید داخلی جوابگوی تقاضا نیست، باید واردات بیشتری انجام شود.

جدی در پایان افزود: در تولید ماشین آلات راهسازی در کشور برخی از شرکت های بزرگ داخلی به دلیل مشکلات تولید با مشکل مواجه شده اند و دولت و مجلس در حال انجام اقدامات لازم برای احیا و ساخت مجدد این شرکت ها هستند.

ایجاد ارزش افزوده از منابع داخلی

همچنین جواد حسینی کیا، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، با اشاره به اینکه برخی شرکت های داخلی هنوز نتوانسته اند برخی از محصولات حوزه معدن را تولید کنند، گفت: قطعا با وجود حمایت تولیدکنندگان بومی باید بخشی وجود داشته باشد که ماشین آلات مورد نیاز کشور وارد شود تا بتوانیم از همه ظرفیت های کشور استفاده کنیم.

وی با تاکید بر اینکه اقتصاد معدن ظرفیت بالایی برای اشتغال و توسعه صنایع پایین دستی دارد، افزود: در این مرحله باید به ظرفیت داخلی کشور توجه شود و با ایجاد واحدهای فرآوری، ضمن ایجاد ارزش افزوده، زمینه اشتغال ایجاد شود.

  یادداشت محمدکاظم مزینانی درباره کتابی متفاوت / درخشش داستان نویسی

دیدگاهتان را بنویسید