تیموتی ویکز; از استاد دانشگاه آمریکایی افغانستان تا حامی طالبان، گابریل عمر/شفقنا

18065a7a 601f 457f b417 0e0d6c272c18 خبر عجیب

شفنا افغانستان- تیموتی ویکس، شهروند استرالیایی و استاد سابق دانشگاه آمریکایی افغانستان که به مدت سه سال و نیم در اسارت طالبان بود، روز گذشته برای جشن گرفتن یک سال حکومت طالبان بر افغانستان به این کشور بازگشت.

به گزارش خبرگزاری شفقنا افغانستان، آقای ویکس که اکنون مسلمان شده و نام خود را به «گابریل عمر» تغییر داده است، در میدان هوایی کابل مورد استقبال خالد زدران، سخنگوی ریاست پلیس کابل قرار گرفت.

خالد زدران در صفحه توئیتر خود نوشت: «من صمیمانه به آقای جبرائیل عمر (تیموتی ویکس) خوش آمد می گویم. بازگشت او به افغانستان در زمانی صورت گرفت که آن کشور از آزادی و استقلال کامل برخوردار بود.

تیموتی ویکس همچنین در میدان هوایی کابل به رسانه ها گفت: من در سال 2016 با رویای آشنایی با افغانستان به این کشور آمدم، اکنون دوباره برای این سفر آمده ام.[آموزشی] برای تکمیل این قسمت دوم سفر من است.”

وی افزود: «اما من آمده ام تا یک سال از تأسیس امارت اسلامی افغانستان را جشن بگیرم. دولتی که من از آن حمایت کرده ام. من سه سال و نیم را با طالبان گذراندم و آنها را به گونه ای دیدم که هیچ کس نمی تواند ببیند.
060a95ec 3699 4d2c ad54 60debe2d557a خبر عجیب

این استاد سابق دانشگاه امریکایی افغانستان و شهروند استرالیایی با لباس افغانی و لنگان لنگان وارد کابل شد و با استقبال طالبان روبرو شد.

ورود او به افغانستان و حمایت او از طالبان با انتقادات گسترده ای مواجه شده است و بسیاری از شهروندان افغان می گویند که او جنایات طالبان را “شست و شو می دهد”.

  مطالعه: واکسن آنفولانزا می تواند از سکته مغزی جلوگیری کند

یکی از شهروندان افغانستان ویدئوی استاد سابق دانشگاه آمریکایی افغانستان را به اشتراک گذاشته و در توییتر به او نوشت: «سوال من این است که چرا تنها آمدی؟» چرا مادر، خواهران، همسر و دخترانش را برای زندگی با خود نیاورد. تحت مدیریت حالت مورد علاقه خود؟”

سه سال و نیم در اسارت طالبان

تیموتی ویکس استرالیایی و کوین کینگ آمریکایی دو استاد دانشگاه آمریکایی افغانستان بودند که در ماه اوت 2016 توسط طالبان در نزدیکی آن دانشگاه در منطقه دارالامان کابل ربوده شدند.

در پی ربوده شدن این دو نفر، دانشگاه آمریکایی افغانستان برای مدتی فعالیت خود را به حالت تعلیق درآورد و اعلام کرد که امنیت کارکنان و اساتید این دانشگاه تضمین نشده است.

این نهاد بارها با انتشار پیام هایی خواستار آزادی این دو نفر شد و همواره بر وضعیت وخیم این دو نفر تاکید کرد.
822ebf09 877a 4fc8 9d3c a840b52e1096 خبر عجیب

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان بارها ویدئوهای این دو استاد دانشگاه آمریکایی افغانستان را در توییتر منتشر کرده است. آنها در این ویدئوها از دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا و مقامات استرالیایی خواستند تا برای آزادی آنها با طالبان مذاکره کنند.

آنها همچنین در این ویدئوها از دولت آمریکا خواسته اند که آنها را با زندانیان طالبان در زندان های بگرام و پلچرهی مبادله کند.

این دو استاد سابق دانشگاه آمریکایی افغانستان از آگوست 2016 تا نوامبر 2019 در اسارت طالبان بودند و تلاش‌های نیروهای امنیتی افغانستان برای آزادی آنها ناموفق بود.

مذاکرات دوحه و توافقنامه تبادل زندانیان

در جریان مذاکرات دوحه در مورد روند صلح افغانستان، مقامات آمریکایی و طالبان توافق کردند که تیموتی ویکس و کوین کینگ را آزاد کرده و آنها را با زندانیان بلندپایه طالبان مبادله کنند.

  حضور دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در موکب فرهنگی اداره کل کتابخانه های عمومی استان ایلام

در نوامبر 2019، این دو شهروند آمریکایی و استرالیایی با انس حقانی، برادر سراج الدین حقانی و اعضای ارشد شبکه حقانی، حافظ عبدالرشید و مالی خان، اعضای کلیدی طالبان مبادله شدند.
a8e828f6 3425 48b2 ba27 87002061d287 خبر عجیب

انس حقانی که به دلیل حملات مرگبار شبکه حقانی در افغانستان بارها از سوی شهروندان افغانستان درخواست اعدام شده بود، پس از این مبادله و آزادی از زندان به دوحه رفت و به عضویت تیم مذاکره کننده صلح طالبان درآمد.

تیموتی ویکس نیز مدتی پس از رهایی از اسارت طالبان به دوحه سفر کرد و با سراج الدین حقانی از نزدیک برخورد کرد.

آقای ویکس پس از رهایی از اسارت طالبان به یکی از حامیان سرسخت طالبان در شبکه های اجتماعی تبدیل شد و همواره از اعضای طالبان تمجید می کند.

کوین کینگ، یکی دیگر از استادان دانشگاه آمریکایی افغانستان که پس از فروش به اعضای ارشد طالبان آزاد شد، پس از آزادی سکوت کرده و از روزهای اسارتش در طالبان سخنی نگفته است.
6123abdd d738 49aa af26 5ebab2e42a16 خبر عجیب

پس از اظهارات این استاد پیشین پوهنتون امریکایی افغانستان، بسیاری از دانشجویان سابق این دانشگاه با ابراز تعجب گفتند که باورشان نمی شود که او به خون دانشجویان این دانشگاه و همکارانش بی اعتنا باشد.

درست یک هفته پس از ربودن تیموتی ویکس و کوین کینگ توسط طالبان، دانشگاه آمریکایی در افغانستان مورد حمله تروریستی قرار گرفت که در آن 13 نفر کشته و حدود 40 نفر دیگر زخمی شدند. کشته شدگان دانشجویان، معلمان و محافظان این دانشگاه هستند.

هیچ گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفت، اما حکومت افغانستان آن را تروریستی خواند و گفت که بر اساس اطلاعات ریاست امنیت ملی افغانستان، این حمله از آن سوی خط دیورند (پاکستان) انجام شده است.

  صنعت گردشگری ایران در سال 2021 به 202 هزار میلیارد تن رسید

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، دانشگاه آمریکایی افغانستان تعطیل شد و بسیاری از دانشجویان آن از ترس کشته شدن توسط نیروهای طالبان کشور را ترک کردند.

دیدگاهتان را بنویسید