به دلیل انقراض بسیاری از گونه های جانوری؛ «امنیت غذایی جهان» در معرض تهدید است/ گزارش بی بی سی

image 13940226412940 خبر عجیب

شفنا آینده استخبرگزاری بی بی سی در یک گزارش زیست محیطی خواستار اقدام برای جلوگیری از بهره برداری بیش از حد از گیاهان، حیوانات و قارچ های وحشی توسط انسان شد.

به گزارش سرویس ترحمه از شفقنا، در این گزارش می خوانیم: یک مطالعه مهم نشان می دهد که از هر پنج نفری که روی زمین زندگی می کنند، یک نفر برای غذا یا رزق به گونه ای به حیوانات وحشی، گیاهان یا قارچ ها وابسته است.

این مطالعه البته در ادامه به این نکته اشاره کرد که با توجه به اینکه بسیاری از گونه های جانوران وحشی حیات پایداری ندارند و در آستانه انقراض هستند، امنیت غذایی جهان را به خطر انداخته است.

در سال 2019، کارشناسان تخمین زدند که یک میلیون گونه گیاهی و جانوری ممکن است در دهه‌های آینده منقرض شوند و بیشتر این اتفاق به دلیل قطع درختان غیرقانونی، ماهیگیری و شکار غیرقانونی خواهد بود.

حال در مطالعه دیگری از همین منبع به این نتیجه رسیده است که استفاده ناپایدار از گونه های جانوری می تواند برای طبیعت و انسان مضر باشد. در عین حال، تغییرات آب و هوا و افزایش تقاضا، گونه‌های حیوانی بیشتری را در معرض خطر قرار داده است – که به طور بالقوه امنیت غذایی جهان را تهدید می‌کند.

پلتفرم علمی-سیاست بین دولتی در زمینه تنوع زیستی و خدمات اکوسیستمی در بیانیه اخیر خود که توسط 139 کشور در شهر بن آلمان به تصویب رسید، بر چگونگی ادامه ماهیگیری و شکار به گونه ای متمرکز شده است که در تنوع زیستی پایدار باشد و امنیت غذایی آسیب نبیند. .

  کشف 70 میلیارد کالای قاچاق در اصفهان / دستگیری ماموران کلانتری 13

این گروه نتیجه می گیرد که میلیاردها نفر در سراسر جهان برای غذا، دارو، سوخت، درآمد و سایر نیازهای روزانه به حدود 50000 گونه از حیوانات وحشی، گیاهان و قارچ ها متکی هستند.

این ارزیابی تصویری از پیامدهای بهره برداری بی رویه از طبیعت ترسیم می کند و تخمین می زند که صید بی رویه یک سوم گونه های ماهی را در معرض خطر قرار داده است، حدود ده درصد درختان جنگلی به دلیل جنگل زدایی در آستانه انقراض هستند و البته بیش از 1300 گونه جانوری. همچنین به دلیل شکار به سرعت در حال انقراض هستند.

این مطالعه استدلال می کند که اقداماتی مانند جلوگیری از صید و شکار و البته تجارت غیرقانونی گونه های حیات وحش و مدیریت جنگل می تواند به حل این مشکلات کمک کند.

اینگر اندرسون، مدیر برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد، درباره این مطالعه می گوید که استفاده بهتر از حیوانات و گیاهان، که می تواند برای سالیان طولانی دوام بیاورد، می تواند انگیزه ای قوی برای کسانی باشد که به دنبال حفاظت از محیط زیست و زندگی هماهنگ با آنها هستند. طبیعت

به گفته اینگرید اندرسون؛ در حال حاضر بیش از یک میلیون گونه در معرض خطر انقراض قرار دارند و بخش بزرگی از این مشکل به دلیل بهره برداری غیرقانونی، بی رویه و ناپایدار گونه های مختلف است. به عنوان مثال، تجارت غیرقانونی حیات وحش یک تجارت 23 میلیارد دلاری است، به این معنی که این تجارت جیب تعدادی از افراد بی وجدان را به قیمت آسیب رساندن به طبیعت و اکوسیستم می بندد.

  دبیرکل ناتو: سوئد و فنلاند در تمرینات دفاعی شرکت می کنند

منبع ترجمه: https://www.bbc.com/news/science-environment-62094405

دیدگاهتان را بنویسید