اقتصاد، فرهنگ، سیاست داخلی و خارجی باید ترویج شود

به گزارش خبرگزاری موج، محمدصادق حیاتیان رئیس مرکز بررسی های راهبردی ریاست جمهوری صبح امروز (شنبه) به مناسبت بزرگداشت روز خبرنگار در جمع برخی از اهالی رسانه ضمن تبریک روز خبرنگار گفت: سال روز خبرنگار با سلام تاسوعا و عاشورای حسینی همراه بود که تبریک ما به این مناسبت دیر است. روزنامه نگاران اخباری هستند که کمتر از خودشان گفته می شود.

وی ضمن ادای احترام به شهدای خبرنگارانی که در حوادث مختلف جان خود را از دست دادند، افزود: این دیدار به مناسبت روز خبرنگار، نشست هم اندیشی برای ارتباط و گفتگو با دوستان بود.

رئیس مرکز مطالعات راهبردی ریاست جمهوری با بیان اینکه امروز که از اطلاعات و اخبار صحبت می کنیم، قصد داریم از «اکوسیستم اطلاعاتی» صحبت کنیم، گفت: با اکوسیستم متنوعی از فعالان رسانه ای مواجه هستیم و اگر نتوانیم پیدا کنیم. خودمان c اگر این اکوسیستم را به خوبی قرار دهیم، آسیب خواهیم دید.

حیاتیان تصریح کرد: باید از این فضای غبارآلود رسانه ای که اغلب در خارج از کشور انجام می شود خارج شویم. انشالله پیگیری می شود تا به صورت رسمی و فنی دسترسی به دستگاه کارشناسی در دولت و مرکز تحقیق و تفحص بررسی و حل شود.

وی خطاب به خبرنگاران تاکید کرد: این دولت نیست، بلکه نظام اسلامی است که به حمایت و کمک شما نیاز دارد. در فضایی که حق باطل است، خلاقیت، احساس مسئولیت و واکنش سریع رسانه ها کمتر به چشم می خورد.

رئیس مرکز مطالعات راهبردی ریاست جمهوری تصریح کرد: به عنوان مثال در سیاست ارتقای یارانه ها در ایام انتخابات هزار و 400 گروه مختلف نزد رئیس جمهور آمدند و نکاتی را مطرح کردند و اکثر آنها موافق بودند و بر موضوع حذف یارانه تاکید کردند. ارز را ترجیح داد و این مشکل دیر و با اجماع اتفاق افتاد، اما پس از آن که از کارشناسان خواستیم مشکل را توضیح دهند، بنا به ملاحظاتی نپذیرفتند.

  علی باقری و مورا در وین دیداری دوجانبه داشتند

خیاطیان اضافه کرد: بسیاری از کارشناسان موج رسانه ای موجود را دنبال نمی کنند و اگر سیاست گذاری با مردم همراه نباشد نتایج مورد انتظار محقق نمی شود. میانبرهایی برای خبرنگاران وجود دارد تا سیاست ها را به خوبی توضیح دهند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین اقدامات مرکز مطالعات راهبردی ایجاد گفتمان حکومتی است که عنوان آن گفتمان جمهوریت و عدالت انتخاب شد. باید به سمت اعتلای اقتصاد، اعتلای فرهنگ، ارتقای سیاست داخلی و خارجی حرکت کنیم که نیازمند شفاف سازی و تولید ادبیات است.

رئیس مرکز مطالعات راهبردی ریاست جمهوری تصریح کرد: گسترش اجتماعی از دیگر اهداف است. حضور رئیس جمهور در بین مردم استان های مختلف یکی از مواضع موثر است، اما تمام هدف ما از نظر گفتمان جمهوریت، حضور در بین مردم نیست، بلکه ارتقای همه انتظارات است که متأسفانه نیازمند فضاسازی و الگوسازی است. چون متأسفانه در گذشته وجود نداشت.

خیاطیان با بیان اینکه نظارت بر سیاست ها از دیگر اقدامات مرکز بررسی راهبردی ریاست جمهوری است، گفت: وجود کانال ارتباطی بین مردم و دولت برای ما مهم است و رسانه ها می توانند این فضا را ایجاد کنند.

دیدگاهتان را بنویسید