مختصر معارف اخلاقی امام سجاد علیه السلام نوشته محمدجعفر سعیدیان فر

Shiagraph 00191 خبر عجیب

شفقنا- حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر سعیدیان فر در یادداشتی که در اختیار شفقنا قرار داده است در خصوص «آموزه های مختصر اخلاقی امام سجاد علیه السلام» می نویسد:

1. او (علیه السلام) فرمود: چه به نیکی کلام او مسحور و چه به نیکی پوشش بر او مغرورند و چه خضوع به نیکی او. (تحف العقول؛ ص 280)
امام سجاد (علیه السلام) فرمود: با چند نفر خوب صحبت می کنی؟ [مدح و تملق] مردم فریب خود را خوردند و چه بسیار مردم به خاطر حسن پوشش (خدا بر گناهان خود) مغرور شدند و چه بسیار مردم از نعمت های فراوان (خداوند بر خود) شگفت زده شدند.

2. قَالَ (ع‏) لَا حَسَبَ لِقُرَشِیٍّ وَ لَا لِعَرَبِیٍّ إِلَّا بِتَوَاضُعٍ وَ لَا کَرَمَ إِلَّا بِتَقْوَى وَ لَا عَمَلَ إِلَّا بِنِیَّهٍ وَ لَا عِبَادَهَ إِلَّا بِالتَّفَقُّهِ‏ أَلَا وَ إِنَّ أَبْغَضَ النَّاسِ إِلَى اللَّهِ مَنْ یَقْتَدِی بِسُنَّهِ إِمَامٍ وَ لَا یَقْتَدِی بِأَعْمَالِهِ. (تحف العقول؛ ص 279)
امام سجاد علیه السلام فرمود: برای هر قریش و عرب نژادی جز تواضع و کرامتی نیست جز تقوا و هیچ عملی جز اخلاص در نیت و هیچ عبادتی جز علم نیست. خان، ناخوشایندترین مردم نزد خدا کسی است که گمان کند راه امام را می رود (اما از اعمال او پیروی نمی کند).

3. وَ قَالَ لِابْنِهِ مُحَمَّدٍ ع افْعَلِ الْخَیْرَ إِلَى کُلِّ مَنْ طَلَبَهُ مِنْکَ فَإِنْ کَانَ أَهْلَهُ فَقَدْ أَصَبْتَ مَوْضِعَهُ وَ إِنْ لَمْ یَکُنْ بِأَهْلٍ کُنْتَ أَنْتَ أَهْلَهُ وَ إِنْ شَتَمَکَ رَجُلٌ عَنْ یَمِینِکَ ثُمَّ تَحَوَّلَ إِلَى یَسَارِکَ وَ اعْتَذَرَ إِلَیْکَ فَاقْبَلْ عُذْرَهُ‏ (تحف العقول؛ ص282)
امام سجاد (علیه السلام) به فرزندش امام باقر (علیه السلام) فرمود: هر کس از تو خیری بخواهد، برایش انجام بده، اگر سزاوارش بود، انجام می داد و اگر نکرد، آن را انجام می دهی. و اگر شخصی از سمت راست شما را ناسزا گفت و سپس به سمت چپ شما رفت و از شما عذرخواهی کرد، عذر او را بپذیرید.

  برگزاری مراسم یادبود آیت الله بروجردی با سخنرانی استاد انصاریان

4. قالَ(ع): أرْبَعٌ مَنْ کُنَّ فیهِ کَمُلَ إسْلامُهُ، وَ مَحَصَتْ ذُنُوبُهُ، وَ لَقِیَ رَبَّهُ وَ هُوَ عَنْهُ راض: وِقاءٌ لِلّهِ بِما یَجْعَلُ عَلى نَفْسِهِ لِلنّاس، وَ صِدْقُ لِسانِه مَعَ النّاسِ، وَ الاْسْتحْیاء مِنْ کُلِّ قَبِیح عِنْدَ اللّهِ وَ عِنْدَ النّاسِ ، وَ حسن خلق با خانواده اش. (مشکاه الانوار: ص 172))
امام سجاد علیه السلام فرمود: هر که چهار خصلت داشته باشد ایمانش کامل می شود و گناهانش آمرزیده می شود و خدا را در حالتی ملاقات می کند که از او راضی و خشنود باشد.

1- خصلت خویشتن داری و تقوای خداپسندانه تا بتواند بدون چشمداشت به مردم خدمت کند.

2- صداقت و درستی نسبت به مردم در همه امور زندگی.

3- حیا و عفت نسبت به همه شریعت و زشتی های عادتی.

4- خوش اخلاقی داشته باشد و با خانواده خود خوب رفتار کند

5. او (علیه السلام) فرمود: همانا علم و کمال دین اسلام، ترک گفتار و اوج نفاق و رؤیای آن و شکیبایی آن و نیکی سیرت آن است (تحف العقول: p202)
امام سجاد (علیه السلام) می فرماید: همانا علم و کمال دین اسلام در گرو حذف لفظی است که برای حال انسان سودی ندارد. همچنین دوری از ریا و خودنمایی و مدارا و بردباری در برابر مشکلات زندگی و داشتن اخلاق نیکو و حسن خلق است.

6. او (علیه السلام) فرمود: ما خدا را از دو حد دوست داریم: دوز غضب طرد، مؤمن در خواب، یا دوز مصیبت طرد، مؤمن صبور است.
امام سجاد (علیه السلام) فرمود: هیچ حالتی نزد خداوند متعال محبوبتر از یکی از این دو حالت نیست: حالت غضب و غضب که مؤمن با صبر و نرمی از آن عبور می کند و دیگر حالت ناراحتی و مصیبت که از آن می گذرد. مؤمن با صبر می گذرد.

  موارد ابتلا به آبله میمون در انگلیس رو به افزایش است

دیدگاهتان را بنویسید