چرا ادامه جنگ اخیر در غزه می تواند عواقب فاجعه باری برای اسرائیل داشته باشد؟/رای الیوم

eremnews 3 خبر عجیب

شفقنا رای الیوم نوشت: شاید جنگ اخیر در نوار غزه «کوتاه ترین جنگ» باشد، اما اهمیت آن کمتر از جنگ های قبلی نیست، زیرا جنگ «کرانه باختری» در نوار غزه بود و معادله جدیدی در آن است. مهربان است که تمام نقشه های اسرائیل برای جدایی، کرانه باختری غزه را ویران کرد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، عبدالباری عطوان یکی از تحلیلگران جهان عرب با اشاره به جنگ اخیر غزه در تحریریه روزنامه اینترنتی رای الیوم نوشت: تصادفی نیست که شهر نابلس. شعله ور شدن از خشم و با اعلام تشکیل گردان نابلس مشارکت جنبش جهاد اسلامی وابسته به فتح و گردان های شهدای الاقصی برای پیوستن به مقاومت تنها دو روز پس از اعلام آتش بس در نوار غزه. به کابوسی برای رژیم اشغالگر تبدیل شده است و تشکیلات خودگردان فلسطین بر کسی پوشیده نیست اگر بگوییم شیخ تیسیر السعدی، فرمانده جنبش جهاد اسلامی در جنین، مهندس این اتحاد و اولین مسئول هماهنگی بین دو گروه؛ مردی که تحت شرایط جنبش جهاد اسلامی و به عنوان یکی از بندهای توافق آتش بس آزاد شد و یکی از دستاوردهای تاریخی پیروزی در جنگ غزه خواهد بود.

شهادت 3 فلسطینی در حمله اخیر رژیم صهیونیستی به شهر نابلس از جمله ‘ابراهیم النبلسی فرمانده گردان 26 شهدای الاقصی’ و ‘سلام صبوح’ (25 ساله) و ‘حسین جمال طه’. (16 ساله) ثابت می کند که نسل جدیدی از جوانان زیر 30 سال مسئولیت رهبری و هدایت مقاومت فتح را بر عهده دارند؛ نسلی که پرچم سرکشی را علیه رهبران قدیمی و شکست خورده برافراشتند و در مذاکرات پوچ به اشغالگران پیوستند. و توافق 30 سال گذشته؛ توافقاتی که رهوردی جز تحقیر و شرم برای هماهنگی امنیتی نداشت.

  بارش و کاهش دمای هوا در برخی مناطق کشور

درست است که جنبش جهاد اسلامی دو تن از فرماندهان میدانی خود در نوار غزه (تیسیر الجباری و خالد نصار) را از دست داده است و این ضایعه بزرگی است، اما جنبش جهاد بنیانگذار خود دکتر فتحی الشککی را نیز از دست داده است. و همچنین دکتر رمضان عبدالله شلح و سایر فرماندهان ارتش خود را در جنین و غزه از دست داد، اما دچار ضعف نشد، بلکه بر قدرت و نفوذ خود افزود و به قدرتمندترین گروه در کرانه باختری و کرانه باختری تبدیل شد. دومین گروه قدرتمند در نوار غزه و این یک دستاورد مهم است زیرا بانک باختری نزدیکتر است و میدان رویارویی واقعی با دولت اشغالگر است.

رهبران اسرائیل در هر دو بخش سیاسی و نظامی نمی توانند وارد یک جنگ طولانی مدت شوند و همیشه برای درخواست آتش بس و توقف شلیک راکت های مقاومت به قاهره می شتابند. و 7 زن و مجروح شدن 360 تن دیگر، رهبران اسرائیل دریافتند که نتایج ادامه جنگ به چند دلیل فاجعه بار خواهد بود:

اولین: موشک های جهاد اسلامی از مرزهای شهرک های نوار غزه عبور کردند و تل آویو، بیت المقدس، اشدود، عسقلان را زیر آتش گرفتند.

دومین: ادامه جنگ و افزایش تلفات و کشتار شهروندان فلسطینی عامل اصلی فشار بر جنبش حماس خواهد بود که گزینه بی طرفی را در این جنگ به ویژه از زمانی که شاخه نظامی حماس انتخاب کرده است، خواهد بود. به گفته منابع آگاه، از این انتخاب و توجیهات رهبران راضی نیست، آنها سیاست حماس را نمی پذیرند.

سومآغاز تحرکات مردم و برخی دولت های عربی علیه این حمله و محکومیت آن از سوی کشورهای مختلف از جمله برخی کشورهای حوزه خلیج فارس که روابط خود را با اسرائیل عادی کردند، این تحرکات به وضوح در شبکه های اجتماعی بازتاب داشت. موضع عربستان در محکومیت سریع و شدید حمله اسرائیل و تمجید از مقاومت اسلامی نشانه ای قوی در این زمینه است و بسیاری امیدوارند که عربستان در این موضع جدی باشد و این آغاز تغییرات آینده باشد.

  نتایج دیدارهای هفته دوم لیگ برتر بیست و دوم فوتبال

اتحاد دوگانه نابلس و جنین و تحکیم ائتلاف جهاد اسلامی و گردان های شهدای الاقصی نشان دهنده بازگشت قوی به میراث انتفاضه دوم مسلحانه است که رژیم صهیونیستی و امنیت و ثبات آن را متزلزل کرد، اما این بازگشت در سایه فروپاشی سازمان های خودگردان و همه امیدها به صلح با دشمنی که به توافقات احترام نمی گذارد و به قتل و جنایات جنگی ادامه می دهد، احتمالاً در مورد استقلال متفاوت خواهد بود.

تشییع پیکر 3 شهید نابلس که با حضور هزاران نفر از عناصر مسلح نقابدار با تفنگ های مدرن M16 و سایر اسلحه های خودکار برگزار شد، بازتابی دقیق از برنامه مرحله بعدی و سناریوی مقاومت در برابر متجاوزان است.

زیباترین کامنتی که در مراسم تشییع جنازه دریافت کردم مربوط به فردی «ناشناس» بود که به مردمی که به احترام و وداع با شهدای تیرووی تیراندازی کردند، گفت: «لطفا گلوله های خود را برای روزهای آینده که برای اشغالگران تاریک خواهد بود حفظ کنید. نیروها بود.”

این تحلیل را در Ray Ellium ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید