محکومیت گلوله باران اطراف نیروگاه اتمی اوکراین توسط اتحادیه اروپا

به گزارش شفقنا از ایرنا به نقل از خبرگزاری آنادولو، جوزپ بورل شنبه شب در حساب توئیتری خود نوشت: اتحادیه اروپا اقدامات نظامی روسیه در اطراف نیروگاه اتمی زاپوریژیا را محکوم می کند.

وی با توصیف این اقدامات نظامی “نقض جدی و غیرمسئولانه قوانین ایمنی هسته ای و هنجارهای بین المللی”، خواستار دسترسی فوری کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به این نیروگاه شد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین بمباران روز شنبه نیروگاه اتمی Zaporozhye اوکراین را محکوم کرد و گفت این اقدام خطر فاجعه هسته‌ای را به همراه دارد.

رافائل گروسی در بیانیه‌ای گفت: من از بمباران روز جمعه بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا که خطر واقعی یک فاجعه هسته‌ای را نشان می‌دهد که می‌تواند سلامت عمومی و محیط زیست در اوکراین و فراتر از آن را تهدید کند، عمیقاً ناراحت هستم.

گروسی از همه طرف های درگیر در اوکراین خواست تا “حداکثر خویشتن داری” را در مورد نیروگاه اعمال کنند.

نیروگاه اتمی Zaporozhye در جنوب شرقی شهر انرودار که بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا محسوب می شود، تحت کنترل ارتش روسیه است. نیروگاه هسته ای منحل شده چرنوبیل در دست روس ها است.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که نیروهای اوکراینی به سایت نیروگاه اتمی Zaporizhzhia اوکراین، بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا حمله کردند.

روسیه مدعی است که این حملات توسط تیپ 45 توپخانه نیروهای مسلح اوکراین انجام شده است.

وزارت دفاع در بیانیه ای اعلام کرد که در نتیجه این حملات، یک خط لوله هیدروژن آسیب دید که منجر به آتش سوزی شد و افزود که آتش به سرعت مهار شد.

  هشت کارمند دولتی در اهواز به اتهام رشوه بازداشت شدند

روز دوشنبه 21 فوریه (2 مارس 1400)، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، با انتقاد از بی تفاوتی غرب نسبت به نگرانی های امنیتی مسکو، اعلام کرد که کشورش استقلال جمهوری های خلق دونتسک و لوهانسک را به رسمیت شناخته و با سران روسیه موافقت نامه های همکاری و دوستی امضا کرد. این جمهوری ها در کاخ کرملین.

صبح روز پنج شنبه 24 فوریه (5 مارس 1400) پوتین در یک سخنرانی در تلویزیون ملی روسیه از اقدام نظامی در دونباس خبر داد و از نیروهای اوکراینی خواست سلاح های خود را زمین بگذارند و به خانه های خود بروند.

همزمان با ادامه جنگ در اوکراین، جریان واکنش های جهانی به این رویداد ادامه دارد و فشارهای دیپلماتیک و تهدیدها و تحریم های بین المللی علیه روسیه افزایش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید