323 روز از تحصیل در افغانستان; کرزی: مدارس دخترانه به دستور پاکستان بسته شد/ گزارش شفقنا

139511021524309979759194 خبر عجیب

شفقنا افغانستان- از زمانی که طالبان بر افغانستان مسلط شدند، 323 روز است که دخترانی که بالای صنف ششم در افغانستان درس می خوانند از تحصیل محروم بوده و درب مکاتب به روی آنها مسدود شده است.

به گزارش خبرگزاری شفقنا، حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان اخیرا گفته بود که مدارس دخترانه افغانستان به دستور پاکستان بسته شده است.

آقای کرزی به مجله آلمانی اشپیگل گفت: “ممنوعیت رفتن دختران به مکتب بر اساس احکام اسلام نیست، بلکه به دستور کشور همسایه پاکستان انجام می شود.”

رئیس جمهور پیشین افغانستان افزود: هدف پاکستان یک افغانستان بی دفاع، ضعیف و فقیر است که هیچ مشکلی ایجاد نکند.[за Пакистан].»[متصورنبوسه»[متصورنباشد»

آقای کرزی بارها از باز نشدن مدارس دخترانه انتقاد کرده و خواستار بازگشایی مدارس دخترانه بالای ششم شده است.

رئیس جمهور پیشین افغانستان مدعی شد که مدارس دخترانه در افغانستان به دستور پاکستان بسته شده است، زیرا هیئتی از علمای پاکستان به طالبان توصیه کرده بودند که درهای مدارس دخترانه را باز کنند.

شماری از اعضای آن شورا به رسانه های پاکستانی گفتند که طالبان به آنها اطمینان داده اند که مدارس دخترانه را بازگشایی خواهند کرد. اما با وجود گذشت دو هفته از این توصیه دانشگاهیان پاکستانی، طالبان هنوز هیچ اقدامی برای بازگشایی مدارس دخترانه بالای صنف ششم انجام نداده است.

بدون دختران تحصیل کرده کشور مرده است

رئیس جمهور پیشین افغانستان در گفتگو با مجله اشپیگل بر ضرورت تحصیل دختران و دسترسی آنان به علم و سواد تاکید کرد و گفت: بدون زنان تحصیل کرده کشور مرده ای هستیم.
خبر عجیب

آقای کرزی با اشاره به عواقب وخیم عدم دسترسی دختران به تحصیل گفت: محرومیت دختران از تحصیل به معنای افغانستان منزوی است که نمی تواند روی پای خود بایستد.

  شناسایی موارد "آبله میمون" در سوئیس و هلند

رئیس جمهور پیشین افغانستان در این مصاحبه گفت که در طالبان “صداهای تاثیرگذاری” وجود دارد که از حضور دختران در مدارس حمایت می کنند.

پیش از این، مدافعان حقوق زنان نیز محرومیت دختران از تحصیل را عامل محرومیت نسلی از آینده روشن دانسته و گفته اند که این امر جامعه و افغانستان را به عقب خواهد برد.

گروهی از زنان افغان تحت نام “جنبش زنان مبارز افغان” نیز به عدم دسترسی دختران به تحصیل اعتراض کردند و گفتند که یک سال ترک تحصیل برای دختران منجر به زندگی بدبختی شده است.

این گروه همچنین مدعی است که محرومیت دختران از تحصیل و حق کار منجر به افزایش خشونت خانگی، ازدواج های اجباری و زیر سن قانونی شده است.

موضع نامشخص طالبان

گروه طالبان از زمان به دست گرفتن کنترل افغانستان، برخی از دختران را از دسترسی به مدرسه و تحصیل محروم کرده است، اما آنها هنوز دلیل روشنی برای این موضوع ارائه نکرده اند.

فعالان حقوق زنان می گویند که گروه طالبان دختران بالای صنف ششم را از حقوق اولیه و انسانی خود، یعنی رفتن به مکتب و دسترسی به آموزش، «فقط به دلیل جنسیت» محروم کرده است.
20220323 072827 1 خبر عجیب

طالبان دلیل اصلی بازگشایی نکردن مکاتب دخترانه را تلاش برای تهیه و تصویب طرحی برای پوشش دختران بالای صنف ششم ابتدایی و بازگشایی مکاتب در سال جدید خورشیدی عنوان کردند، اما مشخص شد که این تنها بهانه دلیل و روز شروع آنها در سال تحصیلی از ورود دختران به مدارس بالای ششم جلوگیری شد.

شماری از مقام های طالبان بارها گفته اند که مدارس دخترانه بازگشایی خواهد شد. انس حقانی، یکی از اعضای ارشد شبکه حقانی و برادر سراج الدین حقانی، وزیر داخله طالبان، اخیرا گفته است که مدارس دخترانه برای همیشه بسته نمی شوند و بازگشایی خواهند شد.

  قرارداد تجارت ترجیحی با جمهوری آذربایجان در حال نهایی شدن است

با وجود همه اینها، دختران بالای صنف ششم در افغانستان هنوز از حق دسترسی به آموزش و مکتب محروم هستند و در فقر مطلق زندگی می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید