“پرتابه غزه” در برد شلیک موشک های ضد موشکی؛ اهمیت استراتژیک این منطقه برای اسرائیل چیست؟

غزه4 خبر عجیب

شفقنا- هر بار که نیروهای اسرائیلی به نوار غزه حمله می کنند، اصطلاح “نوار غزه” یا “شهرک نشینان غزه” به عنوان هدف نظامی موشک های مقاومت فلسطین مطرح می شود، اما تاریخچه نوار غزه و مهمترین آنها چیست. شهرهای اسرائیلی نزدیک به آن اهمیت استراتژیک این مناطق برای اسرائیل و مقاومت فلسطین چیست؟

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از الجزیره، نوار غزه یا نوار غزه منطقه ای نوار مانند است که در کنار دریای مدیترانه در خاورمیانه قرار دارد. سرزمین فلسطین از دو منطقه مجزا کرانه باختری و نوار غزه تشکیل شده است. کرانه باختری در شرق فلسطین و غزه در جنوب غربی آن قرار دارد. این زون 41 کیلومتر طول و 6 تا 12 کیلومتر عرض دارد و مساحت آن 360 کیلومتر مربع است.

یاسر عرفات، رئیس سابق تشکیلات خودگردان فلسطین در اول جولای 1994 وارد نوار غزه شد و فلسطینیان به تدریج بر مناطقی که در آن زندگی می کردند تسلط یافتند، اما شهرک های اسرائیلی ساخته شده در نوار غزه خارج از کنترل فلسطینی ها باقی ماند. .

شهرک سازی های اسرائیل در نوار غزه

پس از 10 سال «آریل شارون» نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی طرحی را برای جداسازی نوار غزه و تخلیه شهرک های موجود در آن و عقب نشینی کامل از این سرزمین ها ارائه کرد که تقریباً یک سال به تصویب کنست رسید. بعد.

بر اساس طرح شارون، نیروهای اشغالگر اسرائیل نوار غزه را ترک کردند و شهرک ها تخلیه شدند و حضور شهرک نشینان اسرائیلی در نوار غزه در 12 سپتامبر 2005 پایان یافت و تل آویو پایان حکومت نظامی در نوار غزه را اعلام کرد.

  حضور نمایندگان ایران در سمینار جام جهانی + عکس

بر این اساس تمامی آبادی ها (25 شهرک) که بعدها به «مناطق آزاد شده» معروف شدند، تخریب و 8500 شهرک نشین به مناطق دیگر منتقل شدند.

3 11 خبر عجیب

نوار غزه

پس از عقب نشینی از نوار غزه، اسرائیل یک “منطقه حائل” در امتداد مرز زمینی با نوار غزه ایجاد کرد و ده ها شهرک در نزدیکی نوار غزه باقی ماند که اکنون به نام “نوار غزه” شناخته می شود و 50 شهرک در آن وجود دارد. که در حدود 40 کیلومتری اطراف غزه قرار دارد.

تعداد مهاجران در نوار غزه از 42 هزار نفر در سال 2009 به 55 هزار نفر در سال 2019 افزایش یافته است که رشد 30.6 درصدی را نشان می دهد.

نوار غزه از 3 شورای منطقه ای تشکیل شده است. «شورای اشکول» که 380 کیلومتر مساحت دارد و بیش از 13 هزار شهرک نشین در 32 شهر زندگی می کنند.

شورای دوم «شورای اشکلون» نام دارد که 175 کیلومتر مساحت دارد و حدود 17 هزار اسرائیلی در 4 شهرک زندگی می کنند، شورای سوم «شورای شعرا هنیگوف» است که 180 کیلومتر مساحت دارد. و 11 شهرک که در آنها زندگی می کنند بیش از 7 هزار شهرک نشین.

از مهمترین این شهرک ها می توان به کیسفیم، زیکیم، نهال اوز، کریات ملاچی، کریات گات و شهرهای دیمونا، عسکلون، اشدود و سدروت اشاره کرد که بیشتر در معرض موشک ها و راکت های گروه های مقاومت که از غزه شلیک می شوند، هستند. در مقایسه با سایر مناطق خواهد بود

66 خبر عجیب

اهداف استراتژیک

رژیم صهیونیستی در تلاش برای جلوگیری از رسیدن تونل های مقاومت به شهرها و پایگاه های اسرائیل در نزدیکی نوار غزه، دیوارهای بتنی زیرزمینی چند طبقه در امتداد مرز غزه ساخت.

  کیهان نوشت: نگذارید مسیر دور زدن تحریم ها را مشخص کنند!

به گفته تحلیلگران، دولت اسرائیل معمولاً مشوق های فریبنده ای به ساکنان شهرک های نوار غزه ارائه می دهد تا در این مناطق به عنوان حائل جغرافیایی و جمعیتی بین نوار غزه و کرانه باختری باقی بمانند و در نتیجه امکان ایجاد یک کشور فلسطینی مرتبط با مناطق پراکنده را فراهم کنند. همچنین هدف دیگر اسرائیل محاصره نوار غزه و محدود کردن آزادی عمل گروه‌های مقاومت برای دستیابی به اهداف خود در عمق سرزمین‌های اشغالی است.

اکثر ساکنان این شهرک ها یهودیان اروپای شرقی هستند که در جامعه اسرائیل نگرش نژادپرستانه ای نسبت به آنها دارند و تل آویو برای جلوگیری از مشکلات اجتماعی تلاش می کند آنها را به نوار غزه منتقل کند.

از سوی دیگر، این شهرک‌ها پاشنه آشیل گروه‌های مقاومت محسوب می‌شوند، زیرا پس از عقب‌نشینی اسرائیل از نوار غزه، اهداف آسان‌تری برای موشک‌های مقاومت نسبت به شهرهای دیگر اسرائیل هستند.

این گزارش را در الجزیره ببینید.

فعالان شبکه های اجتماعی عرب از غزه حمایت می کنند و از مواضع رسمی کشورهای عربی ابراز خشم می کنند

دیدگاهتان را بنویسید