وزیر امور خارجه: ایران به اصل چین واحد پایبند است

1 خبر عجیب

شفقنا- وزیر امور خارجه ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران بر اساس سوابق تاریخی و به دلیل حمایت از ثبات منطقه به اصل چین واحد به عنوان یک تعهد قانونی پایبند است.

به گزارش شفقنا، حسین امیرعبدلاخیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و وانگ یی، عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه چین در تماسی تلفنی در خصوص مسائل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی مورد علاقه دوجانبه از جمله تقویت روابط اقتصادی و تجاری و مذاکره برای رفع تحریم ها گفتگو کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان با مفید و سازنده گفت و گوی تلفنی اخیر روسای جمهور دو کشور و ابلاغ سلام آقای رئیسی به همتای چینی خود، بر هم افزایی تلاش مقامات ایرانی و چینی برای پیگیری و اجرای توافقات دوجانبه تاکید کرد و از چینی خود خواست. همتای سفر به تهران

وی همچنین با اشاره به رویدادهای منطقه جنوب شرق آسیا و محکومیت رفتار آمریکا در قبال پکن، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران بر اساس سوابق تاریخی و به دلیل حمایت از ثبات منطقه به اصل چین واحد به عنوان یک تعهد قانونی پایبند است. .

آقای امیر عبداللهیان با اشاره به تلاش فعال طرف ایرانی برای دستیابی به توافقی باثبات و قوی، بر لزوم پاسخ واقع بینانه آمریکا به پیشنهادات سازنده جمهوری اسلامی ایران در موضوعات مختلف برای دستیابی به توافق تاکید کرد. .

وزیر امور خارجه چین در این گفتگوی تلفنی با ابلاغ سلام گرم رئیس جمهور چین به آقای رئیسی، توسعه روابط دوجانبه را مطابق با منافع دو کشور توصیف و بر رد رویکرد یکجانبه در عرصه بین المللی تاکید کرد. فضا و حمایت از منافع کشورهای در حال توسعه.

  سخنرانی رهبر انقلاب اسلامی به پنج زبان خارجی برای نمازگزاران حرم رضوی پخش شد.

وانگ یی با ارزیابی مواضع ایران در قبال تمامیت ارضی چین بر مخالفت بخش بزرگی از جامعه جهانی با دخالت آمریکا در امور داخلی کشورها تاکید کرد.

وزیر امور خارجه چین نیز با اعلام حمایت از ادامه مذاکرات هسته ای و رویکرد جمهوری اسلامی ایران در این مذاکرات، ابراز امیدواری کرد که مسیر دیپلماسی به توافق منتهی شود.

وی همچنین بر اهمیت رایزنی های مستمر و نزدیک مقامات دو کشور تاکید کرد و مواضع جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات را منطقی و عاقلانه خواند.

دیدگاهتان را بنویسید