ملاقات با خدا؛ سر باب الحوائجی حضرت عباس (ع)

عباس خبر عجیب

شفقنا- در توضیح اینکه چرا حضرت عباس (علیه السلام) «باب الحوایی» به درگاه الله است، دلایل مختلفی را ذکر کردند، چه به خاطر از دست دادن دست و چه به دلیل شکاف یا…

«از حسن یوسف بریدن دست در غار محبوبمان آسان است، سرها از بینی بریده می شود».

یاران اباعبدالله در روز عاشورا واقعاً مردانه قیام کردند، 72 نفر در مقابل سی هزار نفر بودند و آنقدر رشادت نشان دادند که جنگ تا غروب عاشورا ادامه داشت.

نیزه ها بدن ها را پاره پاره کردند، اما روحی که مغلوب نشد، این فضایل اخلاقی تغییر و دگرگون نشد، استوار ماندند و به کوی جانان رفتند.

حضرت عباس در محاکمه سختی گرفتار شد و سربلند بیرون آمد. او القاب زیادی دارد، یکی از لقب های او «عبد صالح» است.

«سلام بر تو ای پسر امیر مؤمنان، سلام بر تو ای بنده وارسته و فرمانبردار خدا و رسولش».

یکی از القاب او «سقسط» و یکی از القاب او «صاحب اللواء» است. او پرچمدار کربلاست.

لقب دیگر آن باب الجوا است، بزرگان دلایلی را ذکر کرده اند که قبله حجات رب خواج است.

مرحوم آقای برقعی می گفت که به مقام باب خواجی رسیدم نه به خاطر قطع دست یا تیر به چشم، بلکه به خاطر چیز دیگری بود، کربلا در آن امتحان مردود شد.

حضرت ابوالفضل (ع) تشنه شد و وارد شریعت فرات شد و امواج فرات را دید، تشنه ای که سه روز آب ننوشیده بود و بطری خود را پر از آب کرده بود، جامی از آب فرات برداشت و انجام داد. تشنگی برادرش و آن جام را به یاد نیاورد. آب را آورد و هنوز تشنگی برادرش را به یاد نیاورد، همین که آب را به لب آورد و لب تشنه اش را لمس کرد، اینجا به یاد تشنگی احیاء الحسین افتاد. (1) به یاد تشنگی برادرش افتاد و این شعر را خواند.

  دستگیری عامل تیراندازی مقابل درب منزل شهروند نوشهری

«یا جان من بعد از الحسین و بعد نمی خواهی این حسین را وارد منون کنی و از المعین مشروب بخوری!؟ به خاطر خدا این یک فعال مذهبی است” (2)

با خود گفت: سیراب شوی و فرزندان ابی عبد الله با فریاد تشنگی به بهشت ​​برسند.

سپس در پیشگاه خدا سوگند یاد کرد که این رفتار دین نیست که من با لبهای سیل زده از شریعت بیرون بیایم، بلکه بچه ها تشنه حجت خدا هستند.

این را باید دید و این عشر قربانی حج و تقصیر من پذیرفته شد.

با خودت گفتی من خودم را به این خاطر نمی بخشم چرا دستم را زیر آب بردم و به لبم رساندم؟ این برای محرم حرام است زیرا من محرم هستم و کربلا محل احرام است، یکی از محرمات احرام این است که در آینه نگاه کنی که گویی عباس بن علی با خود می گوید; آخه عباس چرا از آب گله کرد و خودشو دید! برای تخلف از این حرام های احرام در کربلا باید چشم و دست خود را فدای این دو عمل کرد تا کفاره این دو عمل شود.

مرحوم برقعی می فرمود: هیچ کس نمی توانست عباس را ببیند مگر چشم بیدار خدا و اگر عباس شرعی باشد; هیچ کس نمی دانست که آب می خورد، اما برای خدا آب بر آب با پاک ترین صفات ریخت و او را با برادرش برابر کرد و در حوادث کور قمر بنی هاشم آزمایش های سختی را پشت سر گذاشت و سربلند بیرون آمد و شهید شد.

________________

1- (10)- بحارالانوار، ج 45، ص 41 و چون ابوالفضل العباس علیه السلام شریعت فرات و دلش را خواند تشنگی خود را سیراب کرد، گفت: از غرفه‌ام به او آب می‌نوشم تا تشنگی امام علیه‌السلام و خاندانش را یاد کند، پس به من آب داد و تا خشک نشد، ننوشید».

  حکیم: خروج از فصل هفتم منشور سازمان ملل نتیجه تلاش ملی برای بازگرداندن کامل استقلال عراق است.

2- (11) – وفات الحسین علیه السلام بر المکارم: 268.

انتخاب شفنا از منبرها

دیدگاهتان را بنویسید