ما آماده مذاکره با آمریکا برای تبادل اسرا هستیم

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری تاس، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در نشست آسه آن در کامبوج گفت که اگر آمریکایی ها به دیپلماسی عمومی متوسل شوند، مشکل آنهاست.

این دیپلمات ارشد منطق واشنگتن در شرایط سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان را «عجیب» دانست و گفت: «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا برای گفتگو با همتای روس خود در نشست سران کشورهای جنوب شرق دعوت شده است. آسیا، که در کامبوج برگزار شد – علاقه ای نشان نداد.

تبادل زندانی

به گفته وی، اگر آمریکایی ها بار دیگر تصمیم بگیرند به دیپلماسی عمومی متوسل شوند و اعلام کنند که قصد انجام اقداماتی را دارند، این مشکل و مشکل آنهاست. آمریکایی ها معمولاً در این زمینه و موارد دیگر از قراردادهای کار حرفه ای پیروی نمی کنند.

تماس با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه روسیه، گفت که علیرغم اظهارات کاخ سفید مبنی بر اینکه وزیر امور خارجه آمریکا در صورت فراهم شدن فرصت، وزیر امور خارجه روسیه را در نشست آسه آن شرمنده خواهد کرد، بلینکن علاقه ای به برقراری تماس نشان نداده است.

نشست آتی مجمع عمومی سازمان ملل متحد

آمریکا به عنوان میزبان مقر سازمان ملل از وظایف و اختیارات خود سوء استفاده می کند. اخیرا وزیر امور خارجه روسیه نامه ای در این زمینه به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل ارسال کرده و از وی خواسته است تا کشورهای میزبان مقر سازمان ملل را وادار به رفتار مناسب کند. وی همچنین گفت که مسکو هنوز تصمیم نگرفته است که نمایندگان روسیه در نشست آتی مجمع عمومی سازمان ملل چه سطحی داشته باشند. لاوروف گفت: مشخص نیست که آیا هیئتی از مسکو به این نشست اعزام می شود یا همکاران آمریکایی ما به بهانه اینکه آنها آزادی خود را دوست دارند از ورود هیئت ما جلوگیری می کنند.

  رئیس جمهور: گسترش روابط ایران و فیلیپین از گذشته آغاز شده است

وی افزود: روسیه نمی تواند نماینده ای در سازمان ملل داشته باشد و تصمیم گیری در این مورد به عهده کشورهای غربی نیست.

اشاره بلینکن به منشور ملل متحد

لاوروف گفت: وزیر خارجه آمریکا برای اولین بار در چند سال اخیر به منشور سازمان ملل اشاره کرد و گفت که تمامیت ارضی و حاکمیت کشورها مقدس است. بدیهی است که می توان به منشور سازمان ملل استناد کرد که آنها بخواهند اقدامات فلج کننده خود را که سازمان ملل برای تهدید روسیه از خاک اوکراین انجام داده و می کند، توجیه کنند.

سفر پلوسی به تایوان

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اخیراً از تایوان، جزیره‌ای که چین آن را بخشی از خاک خود می‌داند، بازدید کرد و فشار نظامی برای بازپس گیری آن را رد نکرد. لاوروف در این خصوص گفت: نظرات تند شرکای چینی ما که مورد حمایت ما هستند، مطرح شد. طرف های آمریکایی و ژاپنی نیز اظهارات متقابل کردند که سفر پلوسی به چین ربطی به آن ندارد و حمایت از سیاست چین واحد به معنای نیاز به مجوز پکن برای سفر به تایوان نیست! این قطعا منطق عجیبی است!

سیاست آمریکا در منطقه آسیا و اقیانوسیه

ایجاد ساختارهایی مانند معاهده ACOS توسط ایالات متحده تهدیدی برای فرمت باز ASEAN است و این اتحاد نظامی برای حمایت از منافع ناتو در منطقه هند و اقیانوس آرام مورد استفاده قرار می گیرد.

واشنگتن اخیراً پیشنهاد همکاری اقتصادی را برای جایگزینی ASAN داده و تنها هفت عضو از 10 عضو ASAN را دعوت کرده است. این نشانه عدم فراگیری است و تنها احزابی دعوت شده بودند که مشکلی ایجاد نکردند، نظرات خود را تحت فشار قرار ندادند، اما در عوض با نظرات کسانی که عملاً به تنهایی تصمیم می گرفتند موافق بودند.

  توافق ایران و آفریقای جنوبی برای رفع موانع پروژه های اقتصادی بین دو کشور

روسیه در توافق هسته ای از ایران حمایت می کند و آمریکا باید به توافقات اولیه بازگردد. تقاضای ایران برای رعایت دقیق مفاد توافقنامه 2015 کاملاً مشروع و منطقی است.

وضعیت قره باغ

مسکو هنوز پیشنهادات نخست وزیر ارمنستان را در خصوص جزئیات عملیات حفظ صلح روسیه در قره باغ ندیده است، اما البته هر یک از طرفین می توانند پیشنهادهای دیگری ارائه دهند.

دیدگاهتان را بنویسید