لزوم پیشگیری از بیماریهای مشترک بین انسان و دام در ایثار محرم؛

به گزارش خبرگزاری موج، جمعه گذشته مجمع مدعیان شهرستان حاجی آباد استان هرمزگان با حضور کارشناسان اداره دامپزشکی در محل نماز جمعه میز خدمت برپا کرد.

«احسان کریمی» رئیس اداره دامپزشکی حاجی آباد در حاشیه نماز جمعه در گفت و گو با خبرنگار موج اظهار کرد: یکی از مخاطرات سلامت در ماه محرم شیوع بیماری های مشترک بین انسان و دام از جمله کریمه است. -تب کنگو به دلیل قربانی کردن.

وی در خصوص علائم این بیماری گفت: اگر فردی مبتلا باشد در ابتدا هیچ علامتی ندارد اما به مرور زمان خونریزی از منافذ پوست و خونریزی زیر پوستی را تجربه می کند.

کریمی منشاء این بیماری را نوعی کنه در بدن حیوان عنوان کرد و افزود: در صورت واکسیناسیون دام و سمپاشی محیط دام توسط پرورش دهندگان این مشکل کنترل می شود.

از وی در مورد عوامل عفونی در حاجی در سال های اخیر پرسیدیم که گفت: حدود دو سال پیش دو فرد مبتلا در حوالی شهرستان حاجی آباد شناسایی و خوشبختانه تحت درمان قرار گرفتند، اما امسال موارد مشکوک و تایید شده در طول سال افزایش چشمگیری داشته است. کشور.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان حاجی آباد در ادامه توصیه هایی کرد و گفت: برای اطمینان از سلامت گوشت آن را به مدت 24 ساعت در فریزر در دمای بین 0 تا 4 درجه سانتیگراد نگهداری کنید. ساعت را در فریزر نگه دارید.

وی همچنین از دامداران خواست در فصول گرم سال سمپاشی را فراموش نکنند و در صورت مشاهده موارد مشکوک به دامپزشکی اطلاع دهند.

کریمی افزود: مسئولیت توزیع گوشت در سطح شهر با شهرداری و در روستا با دهیاران است اما در حاجی آباد تنها یک کشتارگاه وجود دارد اما در این شرایط توزیع گوشت در روستاها با گوشت مخصوص انجام می شود. وسیله نقلیه حمل و نقل و با حضور بازرس بهداشت ممنوعیتی برای بردن ندارد.

  نظام مالیاتی استانی فعلی ما فاقد کارایی و اثربخشی است

وی در خاتمه گفت: از مردم حاجی آباد تقاضا دارم گوشت بدون مهر دامپزشکی نخرند و هرگونه تخلف در زمینه فرآورده های دامی و آبزی را به دامپزشکی اطلاع دهند.

دیدگاهتان را بنویسید