عمل موفقیت آمیز تنگی نادر حالب لگنی در کودک 4 ماهه

رئیس بیمارستان نقوی کاشان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج اصفهان گفت: برای اولین بار در کاشان عمل مشکل نادر تنگی حالب و لگن در یک کودک 4 ماهه با موفقیت درمان شد.

حامد یزدان پناه گفت: این کودک دارای لگن فوق العاده متصل بود که باید در سنین بالاتر انجام می شد اما به دلیل فشار زیاد به کلیه ها با نظر همکاران نفرولوژیست این عمل در این بیمارستان انجام شد.

وی افزود: در این عمل با برش لگن به طور کامل از حالب جدا شد، اضافه آن برداشته شد، انسداد برداشته شد و دوباره آناستوموز انجام شد.

رئیس بیمارستان نقوی کاشان با اشاره به انجام این عمل توسط مهرداد حسین پور فوق تخصص جراحی اطفال و با کمک متخصص بیهوشی اطفال تصریح کرد: این عمل یکی از پیچیده ترین و سخت ترین عمل های کودکان محسوب می شود.

توضیح چند کلمه برای اطلاعات بیشتر

علت تنگی لگن به حالب چیست؟

حالب لوله ای است که ادرار تولید شده در کلیه ها را به مثانه می رساند. این لوله همچنین محل تنفس کلیه ها محسوب می شود. بنابراین اگر باریک یا مسدود باشد باعث خفگی و فشار بر کلیه ها می شود.

به طور کلی عللی که باعث تنگی و انسداد حالب می شوند به دو گروه اکتسابی و مادرزادی تقسیم می شوند. شایع ترین انسداد حالب، تنگی محل اتصال حالب کلیوی یا لگنی (UPJO) است. لازم به ذکر است که این انسداد در گروه علل مادرزادی قرار می گیرد. در این عارضه به دلیل عبور رگ غیرطبیعی از لگن کلیه و اعمال فشار، لوله حالب در محل اتصال به کلیه مسدود یا باریک می شود. یا این قسمت از لوله حالب به طور مادرزادی باریک است. در نهایت سرعت جریان ادرار از کلیه به حالب کاهش می یابد و باعث انبساط کلیه ها و در نتیجه آسیب به آنها می شود.

  الازهر نسبت به جنایات مکرر قتل عام نمازگزاران فلسطینی در مسجد ابراهیمی هشدار داد.

باریک شدن فوق‌الذکر را می‌توان با سونوگرافی شکمی قبل از تولد نوزاد تشخیص داد.

آناستوموز چیست؟

آناستوموز در لغت به معنای به هم پیوستن دو جسمی است که در حالت عادی متفاوت هستند. در علم پزشکی اصطلاح آناستوموز به معنای اتصال و اتصال است

نفرولوژیست پزشکی است که در بیماری های کلیه و مجاری ادراری و درمان آنها تخصص دارد.

دیدگاهتان را بنویسید