عضو هیأت علمی دانشگاه قم: امام حسین(ع) نیازها و خواسته های انسان را مایه رشد و پیشرفت انسان می داند.

Shiagraph 00005 خبر عجیب

شفقنا- عضو هیئت علمی دانشگاه قم گفت: امام حسین(ع) نیازها و خواسته های مردم را نعمت الهی و مایه رشد و ترقی انسان دانسته و می فرماید از این خواسته ها خسته نباشید زیرا اگر خسته شوید تبدیل به یک انسان می شود. لعنت.

به گزارش شفقنا، حجت الاسلام حیدری خراسانی از اعضای هیئت علمی دانشگاه قم در سخنانی در محرم الحرام 1444 در حسینیه حاج عبدالله ناحیه باجک قم گفت: نسخه های ارزشمندی در قرآن کریم و روایات برای دستیابی وجود دارد. توسعه و پیشرفت در همه زمینه ها .

وی دعا را عامل رشد و تکامل انسان می داند و می گوید: دعا به دو صورت مستجاب می شود; یکی زیر گنبد امام حسین (ع) و دیگری زیر علم امام حسین (ع) در حسینیه و تکایا.

یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه قم بر لزوم عبرت گرفتن از امام حسین(ع) تاکید کرد و گفت: یکی از درس های امام حسین(ع) دعا و مناجات با خالق و سازنده هستی است.

وی با اشاره به دعای سی و هشتم صحیفه سجادیه گفت: امام سجاد(ع) در این آیات از ظلمی که در حق یکی از بندگان خدا شده است، توبه کرده و از خداوند عذرخواهی می کند. در مقابل مردم گاهی به مردم ظلم می شود و در اینجا مردم نباید بی تفاوت باشند، بلکه باید به یاری مظلوم بشتابند.

حیدری خراسانی افزود: قسمت دوم سخنان امام سجاد در اینجا درباره شکرگزاری خداوند است. می‌گوید: «خدایا از خوبی‌ها و احسان‌هایی که به من شده و شاید از آنها تشکر نکرده‌ام، عذرخواهی می‌کنم. بند سوم این دعا این است که پیامبر از خدا می خواهد که دیگران را نبخشد و عذرخواهی دیگران را به خاطر خطاهایی که مرتکب شده اند بپذیرد.

  پروژه های نیمه تمام آموزشی در خراسان رضوی به زودی تکمیل می شود

وی ادامه داد: امام سجاد (علیه السلام) نیز از فقیر و مضطری که از دیگری وام یا بلاعوض طلب می کند عذرخواهی می کند، اما من درخواست او را بر خواسته خود ترجیح نداده ام.

یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه قم با اشاره به حدیثی از امام حسین(ع) گفت: امام حسین(ع) نیازها و خواسته های مردم را نعمت الهی و مایه رشد و ترقی انسان می دانستند. و می گوید از این خواسته ها خسته و دلزده نشوید زیرا اگر خسته باشید تبدیل به انتقام می شود، چگونه؟ پولی را که در راه رحمت و آرامش خرج نکرده‌اید، در راه‌هایی خرج می‌کنید که مصیبت، رنج، بیماری و از دست دادن مال است. بنابراین، او می گوید: هرگز از اینکه مردم برای رفع نیازهای خود به شما مراجعه می کنند خسته نشوید. زیرا خداوند آن نعمت ها را از شما می گیرد و به دیگری می دهد.

فرمود: امام سجاد (علیه السلام) از حق مؤمن که ممکن است توسط مردم ادا نشده باشد، از خداوند عذرخواهی می کند. در روایات، حقوق محبین اهل بیت (ع) بسیار شدید و واجب است. جهان شیعه، اما جهان اسلام و حتی جهان بشریت، همه ما از یک خانواده هستیم. اگر این رویکرد تحلیلی و این فرهنگ در جامعه ما رعایت می شد، همه با هم متحد می شدیم و از اختلاف و تقابل به تعامل و همفکری می رسیدیم. مشکل ما این است که معارف قرآن و اهل بیت(ع) را به درستی نیاموخته ایم. به همین دلیل ما بیشتر در معرض رویارویی و درگیری هستیم تا تعامل. اگر سری به دادگاه بزنید، می بینید که بیشتر این پرونده ها و برخوردها ناشی از نداشتن «گذشته» است.

  سازمان جنگل ها، مراتع و آب مسئولیتی در قبال تامین آب ندارد

حیدری خراسانی ادامه داد: یکی دیگر از بهانه های تقصیر که امام سجاد (علیه السلام) در این آیه می آورند مربوط به خطای مؤمنی است که بر من نازل شده و من آن را پوشش ندادم.

وی در ادامه سخنان خود گفت: وقتی از امام حسین (علیه السلام) پرسیدند چرا زن و فرزندانت را با خود میبری؟ وی گفت: مشیت و تقدیر الهی مقرر کرده است که من کشته شوم و خانواده ام را به اسارت ببرند تا انسان در همه زمینه ها رشد کند و به کمال برسد. با آرمان ها و اهداف یزید، ایزدی ها و عمر سعد آشنا شوید که پیشرفت و پیشرفت را در سلطنت، حکومت، قدرت و ثروت می بینند. همچنین باید با آرمان امام حسین (ع) آشنا شوند که توسعه و پیشرفت را در رسیدن به قرب الهی و تسلیم در برابر مشیت مطلق الهی می داند.

دیدگاهتان را بنویسید