شهاب مرادی: آنهایی که امام حسین (ره) را تنها گذاشتند، که «تزکیه نکردند» / خودمان را بشناسیم و نقاط ضعفمان را پیدا کنیم.

14660 963 خبر عجیب

شفقنا- حجت الاسلام و المسلمین شهاب مرادی معتقد است: افرادی که در طول تاریخ در کنار اهل بیت(ع) موفق نشدند، کسانی هستند که پیشرفت نکرده و یکدیگر را تحمل کردند. امروز باید به فکر خودمان باشیم، خودمان را بهتر کنیم، خودمان را بشناسیم و نقاط ضعف خود را پیدا کنیم.

به گزارش شفقنا به نقل از جماران، حجت الاسلام و المسلمین شهاب مرادی در اولین شب عزاداری حضرت سیدالشهدا(ع) در حرم امام خمینی(ره) اظهار داشت: صحبت در این باره کافی نیست. امام و نوع و مقام امام. نسل جدید و جوان جامعه ما و درصد قابل توجهی از جمعیت کشور بعد از رحلت امام متولد شدند و بخش قابل توجهی از مردم هم سن و سال امام در کودکی بودند و امام را فقط از تلویزیون می دیدند.

این کارشناس مسائل دینی تاکید می کند: زمانی که امام با آرامش از حمله صدام صحبت می کنند، فقط باید آن فضا را در آن روز حس کنید. خواندن این مقاله در کتاب تاثیر آن روز را ندارد. قیافه و سیره یک امام و ارزش هایی که او را از سایر افرادی که شبیه امام بودند متمایز می کند، چیزی است که باید در مورد آن بسیار صحبت و تأمل کرد. امام زمان خود را چگونه می دید؟ او احتمالات را چگونه دید؟ نگاه او به مردم چگونه بود؟

وی با اشاره به نظر والای امام خمینی (ره) در خصوص جایگاه تحصیل زنان در جامعه، تصریح کرد: امام در دورانی که امیدی در دل مردم نبود که از کاهش ظلم موجود خبر داشتند. ، با یک امید کامل به گام آینده، شروع کنید و پیروز شوید. برای جوانان، خانم ها و آقایان، اگر می خواهید بدانید امام خمینی (ره) از چه زمانی انقلاب کردند، پیشنهاد می کنم اولین حدیث از کتاب چهل حدیث را بخوانید. از خودش و سپس به قلب شاگردانش. دیدگاه آنها این است که مشکل اصلی ما در درون خودمان است و باید «دشمن» را پیدا کنیم و با آن مبارزه کنیم.

  رئیس جمهور بعدی آمریکا توافق هسته ای با ایران را زیر پا می گذارد

مرادی تصریح کرد: به کوفه و قلمرو حکومت اسلامی در دوران سیدالشهداء(ع) نگاه کنید، چرا امام حسین(ع) این همه دوستان کم دارد؟ مشکلاتشان را خودشان حل نکرده بودند. حتی آنهایی که بعداً خدمت کردند یا جنگ کردند و کشته شدند و نامشان را به عناوین مختلف می‌بینید یا تواب بودند یا قیام‌های مختلفی انجام دادند، به دلیل درگیری داخلی در آن زمان که باید می‌آمدند، نیامدند.

وی با تاکید بر اینکه ابتدا باید دل را برای قیام در راه خدا آماده کرد، افزود: در زمان امام حسین(ع) مردم بسیار مشغله داشتند. در حادثه بسیار تلخ شهادت مسلم بن عقیل (ع) گویی من و تو مورد آزمایش قرار گرفتیم. این همه مردم با او بودند، چرا او را رها کردند؟ خوب است نوجوانان و جوانان بدانند که کوفه جای دشمنان اهل بیت(ع) نیست، کوفه کانون محبت است و دوستداران اهل بیت(ع) بیشترند اما رفتار کردند. متفاوت است و در موقعیت های مختلف اشتباه می شود. چرا زنده بودن آنها اینقدر مهم است؟ بعد از آن چند سال زندگی کردند؟

این کارشناس مذهبی تاکید کرد: باید به فکر خودمان باشیم، خودمان را اصلاح کنیم، خودمان را بشناسیم و نقاط ضعف خود را پیدا کنیم. کسانی که در طول تاریخ در کنار اهل بیت (ع) موفق نبوده اند، کسانی هستند که پیشرفت نکرده و مدارا نکرده اند و جنگیده و جهاد نکرده اند. چرا دنیا برای انسان جذاب است؟ افکار عمومی برای مردم کوفه بسیار مهم بود; مانند سیاستمداران کوفه، سخنان مردم برایشان مهم بود و آنچه عموم مردم می پسندند و نمی پسندند.

  هدف از تعیین شهید سال، احیاء، بازآفرینی و ارائه الگوهای درخشان برای جوانان است.

وی افزود: جامعه ای که در آن به معروف امر نمی شود و از منکر نهی می شود و حق و باطل یکی است و فرق چندانی نمی کند چون خود مردم مهم هستند و می گوید اگر این را بگویم. به خاطر امتیاز فلان اشتباه است من از نظر اجتماعی طرد شده ام. بعد بر خلاف عقایدش مجبور می شود یکسری را نفرین کند و با یک سری آدم کنار بیاید. اگر انسان بتواند بر نفس خود حکومت کند، محبوب می ماند و ذلیل نمی میرد، خوار و نرم نمی شود، با آرامش از حقیقت دفاع می کند. حتی برای کشته شدن. در هر روز وجود دارد و مختص دوران خاصی نیست.

مرادی تصریح کرد: در فضای سیاسی عده ای شرایط را رصد می کنند و می گویند از امروز ما اصولگرا هستیم یا اصلاح طلب. شاید شما خود را بهانه می کنید که بعد از این همه اینها در دایره نظام است، این شخص برخلاف عقیده خودش عمل می کند. او باور نمی کند، این سود اوست. فردی که با این منظومه فکری حرکت می کند و بر اساس این نوع سازوکار ارزیابی گام برمی دارد، قطعاً در مقابل امام زمان خود می ایستد و بعید است که بتواند به نتیجه خوبی برسد. مردی که زندگی دنیا را دوست دارد و از مرگ فرار می کند، شیطان او را با آن می زند. روز هشتم ذی الحجه خیلی نزدیک امام جمع شدند گفتند ما می دانیم حق چیست ولی وضو به خدا قسم تو نمی دانی. هیچ کس نگفت من یکی دارم.

  تسلیت حجت الاسلام محسنی اجایی به رئیس قوه قضائیه

وی افزود: همه این افراد بنی هاشم در مدینه بودند و با امام حسین (ع) نیامدند. چرا نیامدند؟! 40 خانواده ای که رسول خدا (ص) در آن روز برای انذار دعوت کرد، هر کدام یک خانواده شدند. شکایت نامه ای را که امام حسین (ع) به برادرش محمد نوشت، متوجه شدم. گفتن به امام چه کار و چه نکند خیر امام به امت نیست و نافرمانی امر امام است. اما هیچ کس چیزی به آنها نمی گوید. بچه های آگیل چه فداکاری هایی کردند اما بقیه کجا بودند؟ امام حسین (ع) تنهاست. هر که او را همراهی کند، حجش صحیح است.

این کارشناس مذهبی گفت: دنیای هرکسی به خودی خود زیباست. گاهى مثلاً کسى که در ویرانه زندگى مى کند و آن کسى که در حاشیه شهرها در مضیقه است، اگر کسى پیدا شود و بخواهد او را به خانه اى منتقل کند، به سختى مى تواند از آنجا خارج شود. به چیزی که داری عادت می کنی. امام حسین (علیه السلام) فرمود: «مردم بندگان دنیا هستند و دین به زبانشان نزدیک‌تر است.» مردم زمانی به دنبال دین می‌روند که امرار معاش از آن تأمین شود.

وی در پایان تاکید کرد: همه در سبط امامی هستند که راهی را که امام می زیستند و تعلیم می دادند دنبال کردند. عزیز حاج قاسم سرباز از همین مکتب است و امثال او و همه شهدا در مکتب او تربیت شده اند. امام قائل به «الله اکبر» بود و الله اکبرش با دیگران فرق داشت و از اهمیت و نفوذ زیادی برخوردار بود.

دیدگاهتان را بنویسید