رئیس سازمان مدیریت بحران کشور: 113 شهر در سال جاری درگیر سیل شدند

به گزارش شفقنا از ایرنا،محمد حسن نامیوی روز شنبه در جلسه ستاد عملیات پیشگیری، هماهنگی و مقابله با بحران استان مرکزی افزود: طی بارندگی های اخیر امسال 24 استان درگیر سیل شدند و 258 بخش و 133 شهرستان در این بارش ها درگیر سیل شدند. استان ها

وی ادامه داد: خسارات وارده به برخی استان های کشور قابل توجه است و مشخص شدن این خسارت حدود دو هفته زمان می برد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: سیل به کشاورزی، مزارع، استخرهای پرورش ماهی و باغات خسارت وارد کرده است و میزان خسارت تا دو هفته آینده مشخص می شود.

نامی گفت: میزان خسارت اولیه وارده به مردم توسط سازمان مدیریت بحران کشور تعیین و بودجه در شورای دولت تصویب شد که بر اساس حجم درگیری به استان ها منتقل می شود.

وی ادامه داد: اگر همکاری مدیران در سیل اخیر نبود تلفات جانی در استان های کشور بیشتر می شد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: هر 48 سال یک توده موسمی وارد کشور می شود و یکی از ویژگی های این توده این است که در جای خود بارندگی می کند.

نامی پیشگیری را مهمترین گام در مدیریت بحران خواند و افزود: هزینه در این حوزه باعث کاهش خسارت می شود و هر چه در این حوزه هزینه شود میزان خسارت کمتر است.

وی ادامه داد: 146 هزار کیلومتر رودخانه در کشور وجود دارد که 4 هزار و 600 کیلومتر آن از مراکز شهرها، روستاها و مراکز مسکونی عبور می کند و باید حاشیه این رودخانه ها احداث شود.

  سایه سنگین درگیری های قبیله ای بر ثبات داخلی عراق

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: اگر در زمینی با شیب بیش از 15 درصد سیل رخ دهد مقدار زیادی خاک را از دست می دهیم و این گل و لای در داخل سدها جمع می شود.

نامی افزود: حفر چاه، انجام عملیات برداشت آب، ساخت سد و سد از جمله راهکارهای جلوگیری از وقوع سیل و هدررفت خاک در کشور است.

و ادامه داد: دو میلیون و 600 هزار ویلا در کشور وجود دارد که 20 درصد آنها دارای مجوز و مابقی بدون مجوز هستند.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور افزود: به ویلاهای دارای مجوز و بدون مجوز گفته شده است که از آب های زیرزمینی برای پرکردن استخر استفاده نکنند.

نامی بیان کرد: 93 میلیون هکتار اراضی در کشور وجود دارد که عملیات آبخیزداری در آن انجام شود زیرا اجرای روش های مرسوم هزینه های زیادی برای کشور به همراه داشته و برای کاهش هزینه ها باید از نیروهای جهادی استفاده کرد.

وی یادآور شد: از 41 پدیده طبیعی کشورمان 16 پدیده مانند سیل، زلزله، آتش سوزی، فرونشست و ملخ وجود دارد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: در 220 سال گذشته هشت زلزله بالای 7 ریشتر در کشور رخ داده است که نشان می دهد مصالح مورد استفاده در کشور باید در برابر زلزله های 8 ریشتر مقاوم باشد. “

دیدگاهتان را بنویسید