توصیه های پزشکی/ احتمال شیوع چه بیماری هایی در مناطق سیل زده وجود دارد؟ پاسخ دکتر ایرج خسرونیا

002 16 خبر عجیب

زندگی شکنا- یک کارشناس داخلی در خصوص وضعیت بهداشت و درمان مناطق سیل زده می گوید: باید به مردم توصیه کنیم از آب مناطق سیل زده ننوشند. به خصوص آبی که در گودال یا جایی جمع می شود و نباید برای استحمام، دوش گرفتن، نظافت و شستن ظروف استفاده شود. از آنجایی که این آب ها عمدتاً آلوده هستند، قطعاً آلودگی ناشی از انتقال فاضلاب وجود دارد. دولت باید کمک کند و غذا را تهیه کند و در اختیار مردم قرار دهد تا غذای مردم تامین شود و بدنشان در برابر میکروب ها و ویروس ها مقاوم شود.

اسهال، استفراغ و وبا گسترش می یابد

دکتر ایرج خسرونیا در گفت و گو با خبرنگار شفقنا زهدی در پاسخ به این سوال که در زمان وقوع سیل احتمال شیوع چه بیماری هایی وجود دارد؟ و مردم چگونه می توانند از خود مراقبت کنند تا به این بیماری ها مبتلا نشوند؟ وی بیان کرد: دو مشکل مهم وجود دارد که یکی از آنها آب آلوده است که در این شرایط بیشتر آب آلوده و آلوده به فاضلاب است و اسهال، استفراغ و وبا در حال گسترش است.

وی افزود: مقاله دوم درباره لاشه حیواناتی است که در زیر زمین یا روی شن افتاده اند. در برخی جاها لاشه گوسفندان و یا حتی افراد را روی زمین رها می کردند که متأسفانه در حال حاضر امری عادی است و می گویند در جاهایی هنوز بوی لاشه در هوا است. آنها باعث آلودگی آب و هوا در منطقه سیل زده می شوند و میکروب های زیادی پخش شده و وارد بدن انسان می شوند. یعنی شرایط هم از نظر غذا و هم از نظر هوا باعث گسترش آلودگی و ایجاد بیماری های مختلف می شود.

  تسلیت آیت الله فیاض به مناسبت درگذشت آیت الله علوی گرگانی

ضرورت اصلاح سیستم آب شرب

وی تصریح کرد: اولین کاری که باید انجام شود اصلاح سیستم آب شرب است که باید آب شرب مردم اصلاح شود. در روزهای اول اصلاً نباید از آب محلی استفاده کنند، باید از بطری یا آبی که از جاهای دیگر حمل می شود استفاده کنند، زیرا بیشتر آب آلوده است، زمانی که شهرداری یا سازمان آب منطقه تمیز بودن آب را تأیید می کند و انجام می دهد. از این آب ها استفاده نکنید آب مهمترین مشکل در شیوع بیماری های مختلف است و به سرعت به همه افراد منتقل می شود و می تواند درگیر آن باشد.

مردم نباید از منطقه سیل زده آب بنوشند

دکتر خسرونیا درباره کارهایی که مردم باید انجام دهند. چه توصیه ای می توان به خود مردم کرد؟ وی گفت: باید به مردم توصیه کنیم از سیل آب ننوشند. به خصوص آبی که در گودال یا جایی جمع می شود و نباید برای استحمام، دوش گرفتن، نظافت و شستن ظروف استفاده شود. از آنجایی که این آب ها عمدتاً آلوده هستند، قطعاً آلودگی ناشی از انتقال فاضلاب وجود دارد. دولت باید کمک کند و غذا را تهیه کند و در اختیار مردم قرار دهد تا غذای مردم تامین شود و بدنشان در برابر میکروب ها و ویروس ها مقاوم شود.

این متخصص داخلی در مورد غذاهایی که می خورید چه توصیه ای می کند؟ وی گفت: در روزهای اول باید از جاهای دیگر غذا بیاورند زیرا اگر قرار است از همان آبی که در آنجا است استفاده کنند و غذا بپزند ممکن است آب آلوده شده باشد بنابراین سعی کنند از جاهای دیگر غذا تهیه کنند.

  یک چمدان باز بیرون آمد

دیدگاهتان را بنویسید