بشریت با “سلاح کامل” بازی می کند.

به گزارش خبرگزاری موج، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد در مراسم بزرگداشت حمله اتمی آمریکا به هیروشیما با تاکید بر ممنوعیت اشاعه تسلیحات هسته ای، آن را یک «سلاح» توصیف کرد. در دستان بشریت

گوترش در آن مراسم با اشاره به حمله اتمی آمریکا به ژاپن گفت: ده ها هزار نفر در این شهر در یک چشم به هم زدن کشته شدند و زنان، کودکان و مردان در آتش جهنم سوختند.

وی افزود: کسانی که کشته نشدند سال هاست با میراث هولناک رادیواکتیو، سرطان و سایر مشکلات جسمی دست و پنجه نرم می کنند.آسمان این شهر؟

گوترش در این رابطه افزود: بحران هایی با طعم قوی هسته ای به سرعت در حال رشد هستند. بشریت با تفنگ های پر بازی می کند.

آمریکا در 6 آگوست 1954 شهر هیروشیما ژاپن را با بمب اتمی بمباران کرد و در این حمله حدود 140 هزار نفر جان خود را از دست دادند و تعداد زیادی از آنها بر اثر تشعشعات مواد رادیواکتیو دچار انواع سرطان و بیماری های صعب العلاج شدند. سه روز پس از بمباران هیروشیما، ارتش آمریکا با حمله اتمی به شهر بندری ناکازاکی حمله کرد و حدود 74 هزار ژاپنی دیگر را کشت. آمریکا تنها کشوری است که تاکنون از سلاح هسته ای استفاده کرده است.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، در حال حاضر حدود 13000 سلاح هسته ای در جهان وجود دارد که اکثریت آنها یعنی 5428 مورد در اختیار ایالات متحده است.

  وزارت خارجه عراق: ادعای هماهنگی عملیات نظامی آنکارا با بغداد صحت ندارد

دیدگاهتان را بنویسید