استاد رفیعی: برای عضویت در انصارالحسین چه باید کرد/ شجاعت فقط در میدان جنگ نیست

img 2315 resize خبر عجیب

شفقنا- حجت الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی در سخنرانی خود در مهدیه خمینی شهر اصفهان 6 نوع شجاعت را ارائه کرد و گفت: شجاع بودن فقط قد و هیکل نیست، مثلاً اگر کسی به شما توهین کند و شما به شما توهین نکنید. به او پاسخ بده، تو شجاع و شجاعی، این است که به جهل دیگران با تواضع پاسخ دهی.

به گزارش خبرنگار شفقنا، حجت الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی در سخنرانی شب گذشته خود در مهدیه خمینی(ره) اصفهان، اظهار کرد: بحث این شب ها درباره ویژگی هایی است که ما را در زمره یاران امام حسین (ع) قرار می دهد، آن چه ماست. باید کرد، برای اینکه جزو انصارالحسین شد؟ وقتی به اصحاب حسین (ع) نگاه می کنید نه تنها نژاد و ملیت و رنگ پوست شرط نیست، بلکه درجات آنها با یکدیگر فرق می کند و مانند حر، اصلاً چنین سابقه ای ندارند. برخی جوان هستند مانند قاسم علیه السلام، برخی پیر هستند مانند انس بن حارث بن، اما همه آنها جایی پیدا کرده اند که امام معصوم (علیه السلام) رو به آنها کرده و می فرماید: پدر و مادر من بندگان شما هستند.

فرمود: همه آنها در شب عاشورا انصار الحسین شدند و امام (علیه السلام) فرمود: «من جائی بهتر از شما نمی شناسم.» در شبهای گذشته سه ویژگی را نقل کردیم و ابتدا نقل می کنم. یک روایت، سپس با توجه به این روایت، ویژگی چهارم را بیان می کنم; امام صادق (ع) فرمود: «هنگامی که زیارت کربلا تمام شد، در مقابل قبر می ایستید ۷۲ و این گونه بایستید و به آنان سلام کنید.» پیروان خدا شما جلوتر از ما هستید، ما شما را دنبال می کنیم. شاهدیم که تو انصاری خدا هستی، اگر امام حسین(ع) سید و سالار شهیدان است، تو از همه شهدای عالم بهتری. هم در این دنیا و هم در آخرت. امام صادق علیه السلام لقب ربّانی را به یاران امام حسین علیه السلام می دهد که برگرفته از آیه 146 آل عمران «کین من نبیین قطال معه ربیون کثیر» است: «این اصحاب انبیاء شجاع بودند. «پس صفتی که امام صادق (علیه السلام) در مورد یاران امام حسین (ع) می فرماید، شجاعت و اقتدار است.

  مازندران در صنعت طیور کشور پیشتاز است

آقای رفیعی ادامه داد: شهید استاد مطهری فرمودند: شجاعت به معنای قدرت بدنی نیست و شجاعت را به سه شاخه تقسیم کردند. اول: شجاعت نظامی در میدان جنگ. دوم شجاعت اخلاقی است. یعنی از روی حرام می پرد، آن شجاعت است. سوم شجاعت فکری است. یعنی مردها اگر به خرافه و سخنان ضعیف نپردازند، شجاع هستند. من خودم مردی را می شناسم که اهل علم و تحصیل است، حتی وقتی مریض می شود، توپ هایش شکسته می شود! دست استاد مطهری را می بوسیم و به این سه جسارت سه تا دیگر اضافه می کنم.

اول: شجاعت نظامی

استاد حوزه علمیه در ادامه سخنان خود به شش نوع شجاعت اشاره کرد و گفت: ما شش نوع شجاعت داریم; «اول: شجاعت نظامی» می توان مانند سردار سلیمانی در میدان جنگ ایستاد. در روز عاشورا، انس بن حارث که بسیار پیر بود، نزد آن حضرت آمد و گفت: «یک بار خدمت جد شما بودم. گفت: پسرم حسین در زمین کربلا شهید می شود، پدر و جدت گذشتند و من نینوا را یافتم، یک سال جانم را به اینجا آوردم، اگر تو بیایی غیبت نمی کنم. انس بن حارث با اجازه امام به میدان رفت و 18 نفر را کشت و سپس به شهادت رسید.

دوم: شجاعت اخلاقی

رفیعی از شجاعت اخلاقی به عنوان دومین نوع شجاعت نام برد و گفت: «اشجاء النّاس من قَلَبَّهُ حَوَّهُ» شجاع ترین انسان کسی است که بر هوای نفس خود غلبه کند. یوسف باید خوش تیپ و جوان باشد، تو را باید در اتاق بسته حبس کنند و به قول علامه طباطبایی 24 دلیل برای گناه وجود دارد. یا جوانی که با شراب از سفره برمی خیزد یعنی شجاعت.

  ساخت اولین مسجد هوشمند و زیست محیطی در الجزایر

سوم: شجاعت اجتماعی

این استاد دانشگاه ادامه داد: جسارت سوم، شجاعت اجتماعی است: اگر کسی به شما توهین کند و شما جواب ندهید، شجاع هستید. شجاعت یعنی پاسخ دادن به نادانی دیگران با تواضع.

چهارم: شجاعت اقتصادی

رفیعی در توضیح شجاعت اقتصادی گفت: نوع چهارم شجاعت، شجاعت اقتصادی است. ما رسم داریم که تاجر ترسو نیست. در آیه 26 سوره بونس آمده است« لِلَّذِینَ أَحْسَنُوا الْحُسْنَىٰ وَزِیَادَهٌ ۖ وَلَا یَرْهَقُ وُجُوهَهُمْ قَتَرٌ وَلَا ذِلَّهٌ ۚ أُولَٰئِکَ أَصْحَابُ الْجَنَّهِ ۖ »« مردم نیکوکار به نیکوترین پاداش عمل خود و زیادتیی (از لطف خدا) نایل شوند و هرگز بر رخسار آنها گرد خجلت و خود را ذلیل نکنید که آنها اهل بهشت ​​هستند و در آنجا جاودانه خواهند بود.» جبران می شود، قول می دهیم درمانده نباشید؛ بنابراین شجاعت فقط در دست گرفتن شمشیر نیست، بلکه مثلاً صاحبخانه است. کسی که با مستاجر کنار بیاید شجاع است

پنجم: شجاعت فکری

او شجاعت عقلی را پنجمین نوع شجاعت می داند و می گوید: شجاعت عقلی یعنی کسی که زیر بار خرافه نمی افتد; عقل به من می‌گوید وقتی مریض می‌شوم، یا برخی حرکات در عزای امام حسین (علیه‌السلام) صحیح نیست، به پزشک مراجعه کن. جسارت نیست که کاری را انجام دهی که مبنای وحی ندارد و در سیره معصوم (علیه السلام) نبوده و شرعی هم ندارد.

یکی از این موارد عدد منفی 13 است. حتی هواپیماهای ساخت آمریکا هم ردیف 13 ندارند! یعنی به این خرافات هم معتقدند; یا 13 طبقه آپارتمان ژاپنی خریدار ندارد!

ششم: شجاعت علمی

رفیعی در پایان در توضیح شجاعت علمی گفت: «جسارت علمی» یعنی کسی که با جسارت نظریه علمی می دهد، مثلاً امام خمینی (ره) ولایت فقیه را مطرح کردند در حالی که فقهای ما بحث ولایت فقیه را مطرح کردند. فقیه کمتر وقتی امام تهران را برای بلد کبیره اعلام کرد، بسیاری از نمازهای روزه منقطع شد، اما فقهایی بودند که به این نظریه رسیدند و جرات ارائه نظریه خود را داشتند.

  رویترز: حماس تصمیم به از سرگیری روابط با دولت سوریه گرفته است

دیدگاهتان را بنویسید