آغاز کمپین پیشگیری از حوادث رانندگی در فارس

به گزارش خبرگزاری موج فارس، عباس رضاییان زاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: تصادفات جاده ای اولین عامل مرگ و میر نوجوانان و جوانان 5 تا 29 ساله است. هر 4 دقیقه یک کودک در جاده های جهان به طور نابهنگام جان خود را از دست می دهد و بسیاری دیگر مجروح می شوند.
وی افزود: این اتفاقات دردناک همراه با فشار اقتصادی بر خانواده ها و جوامع و از دست رفتن منابع ارزشمند جامعه موجب اندوه فراوان شده و هزینه های زیادی را بر نظام سلامت و درمان کشور تحمیل کرده است.
معاون بهداشت دانشگاه ادامه داد: استفاده از صندلی کودک 95 درصد خطر آسیب جدی به کودکان 4 تا 7 ساله را کاهش می دهد و می تواند حداقل 60 درصد مرگ و میر را کاهش دهد.
رضاییان زاده با ابراز تأسف از اینکه هفت درصد از قربانیان حوادث رانندگی در ایران را کودکان تشکیل می دهند، تصریح کرد: امیدواریم با اجرای قانون الزام استفاده از صندلی کودک که در سال 1396 در لایحه اصلاح ماده 19 تخلف انجام شد. رانندگی قانونی معرفی شده است، شاهد کاهش این تصادفات ناگوار باشیم.

وی با تاکید بر اینکه نداشتن کمربند ایمنی یکی از عوامل خطر آسیب های جدی و مرگبار ناشی از تصادفات رانندگی است، گفت: استفاده از کمربند ایمنی خطر مرگ و میر و صدمات جدی بین رانندگان و سرنشینان مقابل وسایل نقلیه بین راه را کاهش می دهد. 45 تا 50 درصد و برای سرنشینان عقب تا 25 درصد کاهش می یابد.

این مقام مسئول در دانشگاه تصریح کرد: کارگروه حوادث و سوانح به عنوان یکی از کارگروه های تخصصی کمیسیون بیماری های غیرواگیر دانشگاه با مساعدت دستگاه های اجرایی در تلاش است تا مداخلات لازم را برای کاهش تصادفات جاده ای انجام دهد. .

  غول نفتی الجزایر اسپانیا را تهدید به مجازات می کند

رضاییان زاده گفت: با توجه به نتایج ارزشمند به دست آمده در کمپین پیشگیری از مرگ خاموش با استفاده از ظرفیت دانش آموزان، کمپین پیشگیری از حوادث رانندگی با اجرای طرح دستیار پزشک و تاکید بر ترویج استفاده از کمربند ایمنی و صندلی ماشین کودک راه اندازی شد و تا پایان مهر 1401 ادامه خواهد داشت.
وی افزود: در این کمپین دانش آموزان دلسوز با استفاده از بستر فضای مجازی و همچنین ملاقات حضوری آموزش های لازم را در زمینه راه های پیشگیری از تصادفات جاده ای می بینند و این اطلاعات را به اطرافیان خود منتقل می کنند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه در پایان این کمپین به بهترین محصولات هدایایی به رسم یادبود اهدا خواهد شد، ابراز امیدواری کرد با استفاده از توانمندی دانشجویان در اطلاع رسانی گسترده این کمپین، شاهد ارتقاء سطح آگاهی جامعه، تغییر نگرش و در نهایت تغییر در رفتار رانندگی مردم و کاهش تصادفات و جراحات ترافیکی جاده ای باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید