زمان تحقق وعده رئیس جمهور برای ارزیابی وزارتخانه ها است/ سکوت وزیر نیرو در قبال خسارات سیل

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، نزدیک به یک سال از روی کار آمدن دولت سیزدهم می گذرد و از آنجایی که رئیس جمهور بارها اعلام کرده که وزرا پس از یک سال ارزیابی می شوند، اکنون زمان مناسبی برای بررسی عملکرد وزارتخانه ها است. زیرا در برخی بخش ها نه تنها اقدام موثری انجام نداده اند، بلکه حتی احتمال آسیب رساندن به جامعه نیز وجود دارد. به عنوان مثال در هفته های اخیر سیل و باران های سیل آسا نه تنها تعدادی از هموطنان را به کام مرگ کشاند، بلکه معیشت برخی از مردم را نیز به دلیل خسارات وارده به بخش کشاورزی و حتی مسکن به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

طبق چارت سازمانی وزیر نیرو وزیر راه و شهرسازی و حتی وزیر کشاورزی باید پاسخگوی اتفاقات رخ داده در این بخش باشند در حالی که این وزرا تاکنون هیچ گزارش مستدلی از سیل ارائه نکرده اند و اخبار حاکی از آن است که آب شرب برخی مناطق دچار سیل شده است نیز آلوده است، هرچند سازمان آب تهران موضوع آلودگی آب ناشی از سیل را تکذیب کرد و در منطقه پاکدشت در ابتدای بارندگی شدید به دلیل کدورت آب، تصفیه خانه این منطقه انجام نشد. چندین ساعت کار کرد و پس از رفع مشکل دوباره به بهره برداری رسید و پیگیری های خبرنگار موج از سوی مسئولان نیز نشان می دهد که در آب شرب آب تهران آلودگی وجود ندارد اما برخی از ساکنان محلی مناطق سیل زده آلودگی آب را گزارش کرده اند و این سوال هنوز جای سوال دارد. آیا این مسئولین راست می گویند؟ یا باید همه چیز را طبق وظایف خود نشان دهند؟

  روسیه همچنین پنج دیپلمات پرتغالی را اخراج کرده است

این در حالی است که وزارت نیرو هنوز برنامه مدون کنترل سیل ندارد در حالی که بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا با هدایت به موقع آب، نه تنها از خسارات جلوگیری می کنند، بلکه از آن برای مصارف کشاورزی، تولید برق و… استفاده می کنند. دارند، اما در ایران مدیران فقط به شعار دادن محدود می شوند.

وزارت نیرو نه تنها در زمینه سیلاب اقدامات اساسی انجام نداده است، بلکه در زمینه تولید و تامین برق نیز کار خاصی انجام نداده است، هرچند در ابتدای سال جاری اعلام کردند که تعطیل شده اند. 2000 مرکز غیرمجاز استخراج بیت کوین، اما واقعیت این است که پس از اجرای سیاست تشدید در فدرال رزرو و… قیمت ارزهای دیجیتال افت شدیدی داشت و همین امر باعث شد که ماینینگ ارزهای رمزنگاری شده در ایران از نظر اقتصادی غیر قابل دوام باشد و در واقع. خبر تعطیلی مراکز برای ارزهای دیجیتال بیش از آنکه بر اساس آن باشد، خوراک تبلیغاتی وزارتخانه بود.چک ها و… این مراکز را شناسایی و تعطیل کرده اند!

در گام سوم قرار بود این وزارتخانه با کمک صنایع بزرگ بخشی از انرژی مورد نیاز بخش صنعت را تامین کند، اما تاکنون راهکاری در این زمینه منتشر نشده است، البته اخیرا تفاهم نامه های زیادی با فولاد منعقد شده است. شرکت ها و… اما خیر به نظر می رسد شاهد نتایج زیادی از این اقدامات باشیم، زیرا سیاست های وزارت نیرو در زمینه همکاری با بخش خصوصی و صنعت اشتباه بوده و هنوز نتوانسته است. ایجاد تعامل مناسب برای جذب سرمایه گذار در بخش برق. بنابراین در مرحله فعلی رئیس جمهور باید به دنبال وزیر جدید برای وزارت نیرو باشد تا بتوانیم از مرحله شعار عبور کرده و وارد برنامه های عملیاتی شویم.

  معاون اول رئیس جمهور: برای ایجاد «امنیت مردمی» از سفر به نوروز باید تدابیر لازم اتخاذ شود.

دیدگاهتان را بنویسید