دختران افغان 320 روز به مکتب نمی روند. اعتراض زنان و توصیه های ناکارآمد دانشمندان پاکستانی/ گزارش شفقنا

123836605 girlscryingbbc خبر عجیب

شفقنا افغانستان- از زمان تسلط طالبان بر افغانستان، 320 روز می گذرد که دختران بالای صنف ششم در مکتب نرفته اند و درب مکاتب به روی آنها باز نشده است.

به گزارش خبرگزاری شفقنا افغانستان، گروهی از زنان افغان تحت عنوان «جنبش خودجوش مبارزان افغان» گفتند که جهان از بسته شدن مدارس دخترانه در افغانستان شرمنده است.

اعضای جنبش خودجوش زنان مبارز افغانستان در اعتراض به عدم دسترسی دختران به تحصیل در یک فضای بسته در کابل تظاهرات کردند و از مردم افغانستان خواستند تا در بازگشایی مدارس دخترانه به آنها بپیوندند و از طالبان خواستند دروازه‌های مدارس دختران را ببندند. دخترا باز کردن

آنها می گویند که یک سال دوری دختران از مدرسه و محرومیت از تحصیل باعث یک عمر ناراحتی می شود.
01f3f642 f861 4363 a93f d80954024171 خبر عجیب

به گفته این زنان، دور نگه داشتن دختران از تحصیل و ممانعت از کار باعث افزایش خشونت خانگی، ازدواج اجباری، ازدواج کودکان و فقر شده است.

حدود یک سال از قدرت گرفتن طالبان در افغانستان می گذرد. این گروه از زمان تصرف افغانستان، دختران بالای ششم صنف را از رفتن به مکتب منع کرده و با وجود گذشت 320 روز، هنوز اجازه بازگشایی مدارس راهنمایی و دبیرستان را نداده اند.

توصیه های دانشمندان پاکستانی بی نتیجه بود

در هفته گذشته، هیئتی از علمای پاکستان به رهبری مفتی تقی عثمانی، رئیس فدراسیون مدرس پاکستان، به کابل آمدند و با ملا محمد حسن آخوند، معاون نخست وزیر طالبان، عبدالباکی حنفی، وزیر عالی طالبان دیدار کردند. آموزش و پرورش و تعدادی دیگر از مسئولان این گروه.
nv a خبر عجیب

دانشگاهیان پاکستانی پس از این نشست ها اعلام کردند که به مقامات طالبان توصیه کرده اند که مدارس دخترانه را باز کنند و به زودی مدارس دخترانه بالاتر از صنف ششم در افغانستان افتتاح خواهد شد.

  تحقیقات در مورد حمله به مدرسه ای در تگزاس سرکوب گسترده پلیس را کشف کرده است

یکی از علمای پاکستانی می گوید که او چندین زن را در خانواده اش به عنوان نمونه رهبران طالبان دارد که در بخش های مختلف تحصیل کرده و فعال هستند.

با این حال، یک هفته از شورای علمای پاکستان می گذرد، طالبان در مورد بازگشایی مدارس دخترانه بالای صنف ششم چیزی نگفته اند و هنوز مشخص نیست که آیا تصمیم به بازگشایی این مدارس گرفته اند یا خیر.

به نظر می‌رسد که توصیه‌های دانشگاهیان پاکستانی نتوانسته طالبان را وادار کند که مکاتب را برای دختران بالاتر از صنف ششم باز کنند و به آنها اجازه ادامه تحصیل دهند.

پیش از علمای پاکستان، شماری از علمای افغانستان و شخصیت های برجسته دینی در سراسر جهان نیز محرومیت دختران از تحصیل را محکوم کرده و آن را مغایر با احکام اسلامی دانستند.

اما طالبان به دلایل مختلف از بازگشایی مدارس دخترانه خودداری کردند و نسلی از دختران افغان به مدت 320 روز از تحصیل محروم شدند و آینده آنها در خطر نابودی قرار دارد.

داستان پافشاری طالبان بر تحصیل دختران

در دور اول حکومت پنج ساله خود در افغانستان، طالبان شروع به ایجاد یک سیاست افراطی در قبال زنان کردند.

در آن زمان طالبان زنان را از تحصیل و رفتن به مکتب و دانشگاه محروم کردند. بسیاری از زنانی که کارمند دولت بودند در خانه نگهداری می شدند و اجازه نداشتند بدون سرپرست مرد از خانه خارج شوند.
210919221800 kabul women protest 09019 exlarge 169 خبر عجیب

اکنون نیز طالبان محدودیت های شدید و افراطی بر زندگی و تحصیل زنان اعمال کرده و به بهانه های مختلف سعی در حذف زنان از جامعه دارند.

  تقویت حمل و نقل ترکیبی در کریدور شمال - جنوب با همکاری مسکو و مشارکت ایران و روسیه برای توسعه خطوط کشتیرانی مستقیم در دریای خزر

طالبان علاوه بر اینکه دختران بالای ششم صنف را به مکتب نمی‌دهند، محدودیت‌های زیادی نیز برای دانش‌آموزان وضع کرده و آنان را مجبور به پوشیدن لباس‌های مشکی و بلند عربی کردند. به طوری که فقط چشمانشان باز است و بقیه صورتشان دیده نمی شود.

علاوه بر این، طالبان زنانی را که کارمند دولت بودند مجبور به خانه نشینی کردند و در یک مورد، مقامات وزارت مالیه طالبان از زنانی که کارمند آن وزارت بودند، خواستند تا اقوام مرد خود را معرفی کنند تا به جای آن سر کار بیایند.

بر اساس گزارش اخیر سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در افغانستان، طالبان به طور سیستماتیک تلاش کرده اند تا زنان را از جامعه افغانستان حذف کرده و آنها را از حقوق خود محروم کنند.

دیدگاهتان را بنویسید