تعیین تکلیف تخصیص ارز به تلفن همراه در گرو شفاف سازی تخلفات است

به گزارش شفقنا، جلسه کمیته رجیستری تلفن همراه با حضور دست اندرکاران دولت و انجمن واردکنندگان تلفن همراه و نمایندگانی به دعوت وزارت امنیت در 21 مرداد 1401 برگزار شد.

آنطور که انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی به مهر اعلام کرد، در اولین بخش از این جلسه موضوعاتی از قبیل بررسی موضوع کالاهای واریز شده در گمرک در دو ماه گذشته، بررسی روند اجرایی ثبت نام، خرید و فروش در سامانه کلی تجارت و پیگیری موضوع مکانیزاسیون و سیستمی شدن مجوزهای مخابراتی و همچنین بررسی امکان ثبت قیمت واردکننده و حداکثر قیمت کاربر و استعلام کاربر مورد بحث و بررسی قرار گرفت و نظرات رد و بدل شد

پس از شنیدن نظرات کارشناسان طرفین، تصمیم گرفته شد از روش پیشنهادی قبلی یعنی. خارج از قانون تغییر بفروشید و از روش مدیریت انبار کاهش یافته (فقط یک بار) برای حل مشکل زنجیره موبایل استفاده کنید.

به این ترتیب محدودیت های ورود و خروج کالا به سامانه به مدت یک ماه به حالت تعلیق درآمده و به زنجیره تامین، توزیع و تحویل تلفن همراه امکان استفاده از این روش در بازه زمانی مشخص داده می شود. یک ماهه) انبارهای خود را به روز کنند چرخه انتقال کالا بین لایه های این زنجیره باید به صورت شفاف از سر گرفته شود.

همچنین مقرر شد فرآیند ثبت کالا در سامانه توسط واردکننده و عمده فروش با استفاده از شناسه کالا باشد و صرفاً با IMEI بر اساس کد کشور به مصرف کننده بفروشد.

همچنین تعیین وضعیت توزیع ارز و نقل و انتقال کالای واریز شده در گمرک، به گفته ذی نفعان دولت، منوط به شناسایی تخلفات انجام شده در فرآیند ویرایش ثبت سفارش و سوء استفاده از خلأ ایجاد شده در سامانه‌ها است.

  افزایش 24 درصدی واردات برنج نسبت به سال گذشته

بنابراین جلسه کمیسیون ثبت بدون حضور نمایندگان بخش خصوصی (انجمن) برای تعیین تکلیف و بررسی میزان و تعداد تخلفات ادامه یافت. در عین حال درخواست انجمن از نمایندگان بانک مرکزی و وزارت حراست این بود که وضعیت کالاهای واریز شده در گمرکات و توزیع ارز برای ثبت سفارش موبایلی به سرعت مشخص شود.

دیدگاهتان را بنویسید