99 سال پس از امضای قرارداد لوزان؛ آیا این پیمان یک پیروزی یا شکست برای ترکیه بود؟

لوزان خبر عجیب

شفقنا- با نزدیک شدن به نود و نهمین سالگرد امضای معاهده لوزان بین دولت آنکارا و متفقین (بعد از جنگ جهانی دوم) در 24 ژوئیه 1923، بحث و مناظره دوباره در مورد این قرارداد و اینکه قرارداد لوزان یک توافقنامه بود در جریان است. پیروزی دیپلماتیک برای مصطفی کمال آتاتورک و یارانش و منجر به تأسیس جمهوری جدید ترکیه شد یا شکستی بود که باعث از دست رفتن بسیاری از سرزمین های آن شد؟

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از العربی الجدید، هر ساله که زمان امضای این قرارداد فرا می رسد، حق حاکمیت ترکیه بر تنگه های دریایی، حفاری و تولید نفت و ارتباط توافق لوزان با سال 2023 مطرح می شود. صدمین سال از امضای قرارداد و تاریخ انقضا می رسد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در پیامی به مناسبت نود و نهمین سالگرد امضای توافقنامه صلح لوزان گفت: ترکیه به تقویت جایگاه تاثیرگذار خود در مسائل منطقه ای و جهانی ادامه می دهد و با گام های ثابتی به سوی سال 2023 حرکت می کند.

مهمترین بندهای قرارداد لوزان بین ترکیه و کشورهای اروپایی

پس از ورود ترک‌ها به جنگ‌های آزادی‌بخش جغرافیای کنونی ترکیه در سال‌های 1919-1922، در 24 ژوئیه 1923 در شهر لوزان سوئیس، قرارداد لوزان ترکیه بین نمایندگان جمهوری اسلامی ایران به امضا رسید. مجمع ملی بزرگ از یک سو و بریتانیا، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، یونان، رومانی، بلغارستان، پرتغال، بلژیک و یوگسلاوی امضا کردند.

هائیتی به ریاست «عصمت اینیونو» و با حضور دکتر رضا نوربی و حسن ساکا نماینده ترکیه در این مذاکرات شرکت کردند.

  کیسه های پر از لیمو؛ خاطرات معلم و شهید علیرضا حاجی بابایی

آتاتورک در کتاب سخنان خود درباره توافقنامه صلح لوزان گفت: این قرارداد به عنوان یک عامل بازدارنده در برابر تلاش برای کشتن ملت ترک عمل می کند که قرن ها پیش برای نابودی این ملت آماده شده بود و با معاهده سور تکمیل شد.

این قرارداد مشتمل بر 143 بند و 4 فصل است و در 23 آگوست 1923 پس از تصویب مجلس ترکیه وارد مرحله اجرایی شد که مصطفی کمال آتاتورک با آن در 29 اکتبر همان سال تاسیس جمهوری جدید ترکیه را اعلام کرد.

بر اساس گزارش های ترکیه، در بندهای این قرارداد، استقلال و تحدید حدود مرزهای ترکیه و همچنین حمایت از اقلیت های مسیحی ارتدوکس یونانی در ترکیه در مقابل حمایت از اقلیت مسلمان در یونان، تنظیم مقررات وضعیت بین المللی جدید ترکیه، سازماندهی روابط آن با کشورهای پیروز در جنگ و ترسیم نقشه جغرافیایی، سیاست ترکیه مدرن و تعیین مرز با یونان و بلغارستان مورد بحث قرار گرفت.

همچنین بر اساس قرارداد لوزان، ترکیه علاوه بر برخورداری از حق استفاده از تنگه های دریایی این کشور در زمان جنگ و صلح، به طور قطع از هرگونه ادعای حقوق سیاسی، مالی و حاکمیتی بر سوریه، عراق، مصر، سودان چشم پوشی می کند. ، لیبی و قبرس.

این قرارداد همچنین حاکمیت و استقلال بین المللی ترکیه را تضمین کرد و مفاد معاهده سور را که در 10 اوت 1920 توسط امپراتوری عثمانی امضا شد، لغو کرد.

بر این اساس، تعیین مرز عراق نیز به نتیجه گفت‌وگوی مجالس ترکیه و انگلیس در آینده موکول شد. مرز یونان نیز به عنوان قرارداد مولداوی پذیرفته شد، اما یونان منطقه کاراگاگ را به عنوان غرامت نظامی به ترکیه تحویل داد.

مهمترین شایعات درباره توافق لوزان

همه ساله با سالگرد امضای معاهده لوزان، ادعاهای زیادی در خصوص این قرارداد به گوش می رسد که مهمترین آنها پایان یافتن قرارداد پس از 100 سال است، اما واقعیت این است که اگر متن کامل آن را بخوانید. از معاهده، نگاه کنید که هیچ بندی مبنی بر تاریخ انقضا ذکر نشده است، دیده نمی شود.

  ممنوعیت تدریس به معلمان مرد در کلیه دبیرستان های دخترانه

در همین رابطه «حمزه تکین» مدیرمسئول خبرگزاری اخبار ترکیه به العربی الجیدید گفت: علیرغم اینکه هیچ بندی در توافقنامه لوزان مبنی بر تاریخ انعقاد آن وجود ندارد، این توافق غیرقانونی است. اقدامات طرفین نقض متن توافقنامه به ویژه در زمینه تسلیح جزایر است، دریای اژه تهدیدی برای این توافقنامه است و ترکیه در صدمین سالگرد امضای توافقنامه لوزان باید اقداماتی را آغاز کند. خارج از این قرارداد از مرزها، منافع و امنیت ملی خود محافظت کند.

همچنین گفته می‌شود که توافق لوزان هرگونه حفاری نفت و گاز ترکیه در خاک یا آب‌های منطقه‌ای این کشور را به مدت 100 سال ممنوع کرده است و به همین دلیل ترکیه با وجود کشف نفت در نزدیکی استان‌های شرقی، اکتشافات نفتی در استان‌های شرقی انجام داده است. مناطق و در کشورهای همسایه. ، اعلام نشده است. اما این موضوع در توافقنامه ذکر نشده و ترکیه سال هاست که در آب ها و اراضی منطقه ای خود حفاری می کند و هیچ کشوری با آن مخالفت نکرده است.

همچنین ادعاهایی مبنی بر حاکمیت ترکیه بر تنگه های بسفر و داردانل این کشور مطرح شده است و بر این اساس ترکیه حق دریافت عوارض عبور کشتی ها را ندارد اما در واقع این موضوع در متن توافق نامه قید نشده است. یا پیوست آن موضوع تنگه ها یکی از موضوعات مورد بحث در لوزان بود که با کنوانسیون تنگه مونتری که در 20 جولای 1936 به امضا رسید، حل و فصل شد.

تکین در این خصوص گفت: آنکارا بر تنگه ها به ویژه از نظر عوارض گمرکی و عبور و مرور برخی کشتی های جنگی، حاکمیت ناقصی دارد و در صورت تکمیل پروژه کانال استانبول، ترکیه می تواند حاکمیت کامل خود را اعمال کند و از منافع اقتصادی زیادی برخوردار شود. شاهد یک حمله جسورانه به این پروژه باشید.

  آیت الله سید احمد واحدی جهرمی دار فانی را وداع گفت

سردبیر خبرگزاری ترکیه گفت: توافق لوزان مانند هر توافقی دارای نکات مثبت و منفی است که بر اساس این قرارداد مرزهای جغرافیایی ترکیه، تحکیم جدید و بقای جمهوری تضمین شده بود. اما پس از این توافق، ترکیه از میراث امپراتوری عثمانی چشم پوشی کرد.

تکمیل…

دیدگاهتان را بنویسید