یکی از موضوعات اصلی استانی و کشوری توجه ویژه به نحوه خدمت رسانی به زائران اربعین است.

به گزارش خبرگزاری موج ایلام، مهدی اصلانی بازرس کل استان در جلسه هیات بازرسی ستاد ویژه اربعین این استان با اشاره به سیاست ابلاغی اداره کل کشور در خصوص نظام برنامه ریزی بازرسی مشکل محور همراه با رویکرد نظارت پیشگیرانه، گفت: یکی از مشکلات اصلی استانی و کشوری توجه ویژه به نحوه خدمت رسانی است. حضور چند میلیونی زائران در ایام اربعین حسینی در کنار رهبری بهینه سازی منابع باعث کاهش هزینه ها و جلوگیری از فساد و بی نظمی می شود.

بازرس کل استان در ادامه افزود: هیات بازرسی ستاد اربعین بر اساس قوانین، مقررات، ضوابط و مصوبات ابلاغی ستاد ویژه اربعین کشور و مصوبات ستاد استان و هدف ما از کار کارکنان بازرسی و نظارت می کند. این نیست که از راه دور رصد کنیم که پس از انجام کار نامناسب و آسیب در روند خدمات رسانی به زائران به سراغ مدیران بیایم و با آنها برخورد کنیم، بلکه مهم ترین هدف از بازرسی مذکور، نظارت پیشگیرانه و دلسوزانه برای کمک به زائران است. مدیران قانونمند و جهادی روند برنامه ریزی و تصمیم گیری را صحیح تر و منطبق بر قانون می کنند و البته این موضوع به میزان استقبال و توجه نهادها به این نوع نظارت نیز بستگی دارد.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس دستور ریاست عالی سازمان بازرسی کل کشور، در صورت بی توجهی به نظارت ها و تذکرات قبلی، این سازمان بازرسی کل کشور وارد مرحله نظارت های بعدی شده و به تعهدات قانونی خود عمل خواهد کرد.

اصلانی با قدردانی از شروع به موقع جلسات ستاد اربعین از ماه ها قبل و بازدیدهای میدانی و پیگیری مجدانه ستاد ویژه اربعین و تلاش های کارکنان ستاد اعلام کرد: به خواست خداوند با تدابیر و برنامه ریزی و تلاش جمعی و توجه بیش از پیش با دعوت و پیروی از توان نهادهای ملی و استان های معین و سرعت عمل و کیفیت در اجرای پروژه های در دست اجرا، شاهد خدمت رسانی بهینه به شیفتگان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام باشیم. و از فرصت مذکور برای توسعه و توسعه استان و ارائه فرصت ها و مزیت های استان برای جذب سرمایه گذاری و استفاده در جهت توسعه استان بهره مند شوند.

  مجوز جدید از وزارت خزانه داری ایالات متحده برای تسهیل تجارت در افغانستان

اصلانی بیان کرد: با توجه به اینکه استان ایلام توان و ظرفیت خدمت رسانی به این حجم چند میلیونی زائران را ندارد، بنابراین باید از ظرفیت وزارتخانه ها و سازمان های مرتبط در استان های مرکزی و خاص برای تکمیل زیرساخت های تامین آب خنک استفاده شود. غذای مناسب، اسکان موقت، تجهیزات و امکانات بهداشتی و دارویی و پزشکی و همچنین برنامه های فرهنگی و ترویجی به نحو احسن مورد استفاده قرار گیرد تا اجلاس بزرگ اربعین هرچه بهتر برگزار شود.

بازرس کل استان در ادامه اعلام کرد: نکات، تذکرات و توصیه های مهم برای برگزاری هر چه بهتر کنگره اربعین در جلسات ستاد ویژه اربعین و یا مکاتبات مختلف از سوی بازرسی کل استان به ستاد ویژه اربعین استان یا نهادهای مرتبط منعکس می شود. چقدر باید بر یک نکته مهم تاکید کرد.

وی افزود: اولین نکته مهم توجه به حداقل رساندن توقف زائران در مهران و پایانه مرزی با مدیریت ازدحام به روش‌های مختلف برای کاهش ازدحام در زمان‌ها و مکان‌های خاص مانند توزیع تقاضای زیارت از یک هفته نزدیک اربعین است. باید به حدود سه تا چهار هفته افزایش یابد که باید از طریق اطلاع رسانی و برنامه های تبلیغاتی و فرهنگی مردمی در صدا و سیما و فضای مجازی برای کاهش تقاضا برای سفر و جمع آوری مردم در چند روز آینده تا اربعین حسینی در شرایطی اقدام شود. گرمای هوای بلند با ازدحام چند صد هزار نفری در هنگام خروج از مرز کاهش می یابد.

بازرس کل استان در ادامه افزود: روش دیگر می تواند به صورت هدف گیری تدریجی جمعیت زائر با استفاده از لایه بندی و ایجاد توقفگاه ها و مراکز اسکان قبل از ورود و تراکم جمعیت در مهران با هدف قرار دادن جمعیت از سمت شهرک های مجاور با پیش بینی مکان ها توقف و اسکان موقت برای خروج زائران از مرز مهران به عراق برای جلوگیری از گرمازدگی و غیره مناسب است، همچنین برای رعایت نوبت و جلوگیری از خروج نامناسب زائران از توقفگاه ها برای حرکت به سمت مهران برنامه ریزی لازم انجام شود. برای جلوگیری از ازدحام و ایجاد ترافیک بزرگ.

  امیر عبداللهیان: ما از همه فرصت ها برای کمک به افغانستان استفاده می کنیم

این مسئول تصریح کرد: توجه به برنامه ریزی دقیق و ارائه گزینه های مختلف برای جابجایی و جابجایی مسافران از طریق ناوگان زمینی، ریلی و هوایی با توجه به ظرفیت استان های همجوار و توجه به جلوگیری از ایجاد اختلال در تردد و جابجایی مسافران از استان ایلام. به سایر نقاط کشور و در عین حال ارائه خدمات حمل و نقل بهینه برای زائران ضروری است.

اصلانی در ادامه گفت: مسئولان ستادی و کمیسیون ها یک نسخه از مکاتبات خود را در خصوص درخواست تسهیلات، مشکلات و نیازهای این بازرسی کل منعکس کنند تا از ظرفیت قانونی سازمان بازرسی کل کشور برای پیگیری آنها از طریق وزارتخانه ها استفاده شود. و تمام تلاش ها بازرسی کل قرار است با نهایت همکاری و دوستی با ستاد اربعین مسائل اربعین را انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید