کتاب «سخنرانی حسین بن علی (علیه السلام) از مدینه تا کربلا» در چاپ بیست و دوم منتشر شد.

110 1 خبر عجیب

شفقنا- چاپ بیست و دوم کتاب «سخنرانی حسین بن علی (علیه السلام) از مدینه تا کربلا» اثر مرحوم آیت الله محمدصادق نجمی زیر نظر مؤسسه بوستان کتاب منتشر شد.

به گزارش شفقنا به نقل از مؤسسه بوستان کتاب، چاپ بیست و دوم کتاب «سخنرانی حسین بن علی (علیه السلام) از مدینه تا کربلا» اثر آیت الله محمدصادق نجمی به همت مؤسسه بوستان کتاب در 416 صفحه منتشر شده است.

نهضت عظیم کربلا صفحه ای درخشان در تاریخ بشریت است که همواره راه پیشوایان حق و آزادی و عدالت است. زوایای مختلف این قیام را چگونه باید شناخت؟ بدون شک مهمترین راه، مطالعه سخنانی است که حسین بن علی (ع) از مدینه تا کربلا بیان کرده و در آن به روشنی فلسفه قیام و بسیاری از مطالب دیگر را بیان کرده است.

با مطالعه و تعمق در این سخنان می توان ابعاد مختلف نهضت، حوادث و جریانات حسینی و چهره های حق و باطل را شناخت. این سخنان پیامبر در منابع مختلف تاریخی پراکنده بود و مطالعه آن برای همگان امکان پذیر نبود تا اینکه نویسنده این کتاب همه این سخنان و سخنان را از منابع دست اول تاریخی در یک مکان جمع آوری کرد و گنجینه ای از دین و سیاست را به وجود آورد. و دانش تاریخی .او آن را آسان کرد.

سخنان حسین بن علی (علیه السلام) که در این مجموعه گردآوری شده تنها متن سخنان او در سفر مدینه به کربلا است، اما بسیاری از مطالبی که در سفر به عراق از من به صورت نقل نقل شده است، این موضوع را دارد. این کتاب بیرون است

  هشدار سازمان ملل در مورد شیوع وبا در پاکستان

ساختار کار

این اثر از چهار بخش تشکیل شده است. در بخش اول که به «سخنرانی امام حسین (علیه السلام) از مدینه به مکه» اختصاص دارد، کلماتی از جمله خطاب به فرماندار مدینه، در پاسخ مروان بن حکم، به قبر آمده است. رسول خدا (ص)، پاسخ ام سلمه در پاسخ محمد حنفیه وصیت نامه امام حسین (علیه السلام)، سخنان امام (علیه السلام) هنگام خروج از مدینه، هنگام ورود به مکه، در پاسخ به عبدالله بن عمر، نامه ای به بنی هاشم، نامه حسین بن علی (علیه السلام) به مردم بصره، نامه او در پاسخ به نامه های مردم کوفه، نامه به مسلم بن عقیل، خطبه پیامبر در مکه در پاسخ ابن عباس در پاسخ عبدالله بن زبیر توضیح داده شده است.

«سخنرانی امام حسین (ع) از مکه تا کربلا» عنوان قسمت دوم این اثر است که دومین نامه به مردم کوفه در پاسخ به عبدالله بن جعفر و عمرو بن سعید است. حضرت زینب (س)، در خانه ثعلبیه، در خانه شقوق، در خانه زباله، در شکم عقبه، سخنرانی امام بعد از نماز ظهر و عصر در شرف، در استجابت حر، در استجابت. ابوحرام در پاسخ ترمه بن عدی و یارانش گفت و گو با عبدالله بن حر جافی در پاسخ عمرو بن قیس و پسر عمویش در نزدیک کربلاست.

نویسنده در قسمت سوم این کتاب به «فرمان معظم له در کربلا» می پردازد، از جمله سخنان ایشان هنگام ورود به کربلا، خطبه امام پس از ورود به کربلا، نامه ایشان به محمد حنفیه، در پاسخ نامه ایشان. ابن زیاد با عمر بن سعد، سخنرانی امام (علیه السلام) در عصر تاسوعا، سخنان حسین بن علی (ع) در شب عاشورا، حماسه دیگری از زبان حسین بن علی (ع) ، شعر امام (ع) و وصیتش به خواهران و همسرانش در شب عاشورا، تلاوت امام (ع) در شب عاشورا، خواب امام (ع) در شب عاشورا، دعای امام (ع) در صبح عاشورا، سخنرانی اول امام (ع) در روز عاشورا، سخنرانی دوم در روز عاشورا، لعنت امام (ع)، سخنرانی با عمر سعد خطاب به حرتمه در پاسخ عمرو بن حجاج خطاب به یارانش هنگام شروع جنگ، علل خشم خدا، سخنان امام(ع) هنگام شهادت یارانش، هنگام وداع، حماسه امام. در منشور جهانی در میانه میدان شهادت، قتل عام کربلا، آخرین نماز حسین بن علی ذکر شده است.

  آلودگی هوا مدارس مشهد را تعطیل کرده است

در قسمت چهارم و پایانی این اثر، «خطبه حسین بن علی در مانی» توضیح داده شده است که در این رابطه با نگاهی اجمالی به محتوا و نحوه بیان این خطبه شریف در منابع حدیثی، انگیزه این خطبه توسط حسین بن علی (ع)، کیفیت این خطبه، متن خطبه، ترجمه آن، نکات و نتایج این خطبه شریفه، پاسخ عملی به این خطبه، انقلاب اسلامی ایران، پاسخی به خطبه حسین بن علی (ع) و واکنش کفر جهانی را تبیین کرد.

بخشی از کار

* خواب امام (ع) در شب عاشورا ( ترسیم واقعیت به صورت خواب )

آنچه قرار بود به زودی اتفاق بیفتد در خواب امام (علیه السلام) به تصویر کشیده شد و آن حضرت نیز به یاران باوفایش و فداکار خود چنین گفت تا موضوع بر آنان پوشیده نباشد.

شهادت شب بعد، ویژگی های قاتل و ابتلای او به جذام که به صورت «سگ سیاه و سفید» به تصویر کشیده شده است، به عنوان مهمان رسول خدا، فرشتگان پذیرای روح زنده یاد شهید بزرگوار هستند. اسلام و نجات خون او که همیشه باید باشد تا در رگهای پیروانش بجوشد، همه این حقایق در یک رویا – به روایتی – نشان داده شد و روز عاشورا پذیرفته شد.

دیدگاهتان را بنویسید