پول سازی، ترفندهای بانکی و بانکی خطوط قرمز ما در طرح قانون بانک مرکزی است

رئیس گروه اقتصادی مرکز تحقیقات اسلامی شورای اسلامی، عدم جلوگیری از «پول‌سازی توسط بانک‌های غیردولتی»، «بانک‌داری بانک‌ها» و «ترفندهای ربوی» را یکی از اصلی‌ترین ایرادات حوزوی دانست. شورای بانکداری و مرکز شورای تحقیقات اسلامی شورای اسلامی به لایحه قانون بانک مرکزی پرداخت و گفت: از نمایندگان شورای اسلامی تقاضا داریم در بررسی قانون بانک مرکزی به این مشکلات توجه جدی داشته باشند. .

حجت الاسلام والمسلمین سید حسین میرمعزی در سخنانی گفت: اگر قرار است تحولاتی در نظام بانکی ایجاد شود، نظام بانکی ما باید ربا را از بین ببرد و سرمایه های هنگفتی که در اختیار بانک ها قرار دارد، سرازیر شود. اقتصاد و حل مشکلات اقتصادی کشور.

وی گفت: این سه انتقاد (پول زایی توسط بانک های غیردولتی، بانکداری بانک ها و طرح های ربوی) خط قرمز است و به هیچ وجه نسخه آن را در قانون بانک مرکزی تایید نمی کنیم و بر قانون بانک مرکزی اصرار داریم. ناروایی این سه باید روشن شود.

رئیس اداره اقتصادی مرکز پژوهش های اسلامی مجلس با اشاره به سه مشکل و خط قرمز این مرکز و هیئت بانک مرکزی بانک مرکزی گفت: نمایندگان محترم اکنون که بیش از 40 سال می گذرد مراقب باشند. بعد از انقلاب اسلامی، این وضعیت در تغییراتی که باید در قانون بانکداری ایجاد شود، به وجود آمده است، این فرصت را از دست ندهید و این تغییرات اساسی را در قانون ایجاد کنید.

ایجاد پول توسط بانک های خصوصی

یکی از اعضای تیم تحقیقاتی پژوهشکده مطالعات اندیشه اسلامی گفت: در حال حاضر به بانک های غیردولتی قدرت خلق پول داده شده و از این طریق نه تنها به ثروت هنگفتی دست یافته اند، بلکه مشکلات زیادی را در اقتصاد ایران.

حجت الاسلام والمسلمین میرمعزی خاطرنشان کرد: کسب درآمدهای کلان از طریق ایجاد پول از بانک های غیردولتی و استفاده از این ثروت ها در فعالیت های مضر و بی فایده برای اقتصاد کشور هیچ توجیه عقلی و شرعی ندارد.

  20 درصد تولیدات کشاورزی کشور مربوط به محصولات باغی است

وی گفت: از نظر ما تصمیم‌گیری بانک‌های غیردولتی بر اساس منافع سهامداران از طریق قدرت خلق پول، فسادی در اقتصاد است که باید ریشه‌کن شود. بر همین اساس در قانون پیشنهاد دادیم که بانک های غیردولتی اجازه خلق پول نداشته باشند و از نمایندگان محترم تقاضا داریم به این پیشنهاد رای مثبت دهند.

بانکداری بانک ها

پروفسور میرمعزی همچنین بانکداری بانک ها را دومین شکل شورای بانکداری حوزه علمیه و مرکز تحقیقات اسلامی مجلس برای اصلاح قانون بانک مرکزی دانست و گفت: وظیفه اصلی بانک ها تجهیز و توزیع مالی و پولی است. منابع از یک طرف سپرده گذاران پول دارند در بانک ها سپرده گذاری می کنند و از طرف دیگر بانک ها باید این وجوه را برای فعالیت های مفید در اقتصاد در قالب تسهیلات اختصاص دهند.

وی ادامه داد: اما اگر بانک ها سپرده های مردم را به خرید سهام شرکت ها اختصاص دهند به جای اینکه تسهیلات بدهند و در زمره فعالیت های خرید زمین و بورس قرار بگیرند، در واقع بنگاه داری است، ما یک بند در قانون داریم. ما اشاره کردیم که باید از سهامی بودن بانک ها جلوگیری شود، اما از پیشنهاد کمیسیون اقتصادی حذف شد، بنابراین اصرار داریم که این سوال که مانع از شرکتی بودن بانک ها می شود، تصویب شود.

طرح های رباخواری

رئیس اداره اقتصادی مرکز پژوهش های اسلامی شورای اسلامی گفت: ما اصرار داریم که قانون «طرح های ربوی» را منع کند، اما کمیسیون اقتصادی کلمه «طرح های ربوی» را حذف کرد، طرح های ربا به فتوای امام راحل است. و رهبر معظم انقلاب نمی پذیرند و متأسفانه بانک ها به ورطه ربا می افتند.

  دستبندهای بلوتوث هر نوازنده ای را می سازد

وی ادامه داد: اگر از طریق قانون نتوانند از طریق مقررات بانکی که می نویسند، قانون مذکور و قیود شرعی را به عقدی تبدیل می کنند که ربا محسوب می شود، بنابراین تصریح این موضوع در قانون تحت عنوان «ما پیشنهادی برای جلوگیری از طرح های رسمی و طرح های ربوی.

وی بیان کرد: شورای حوزه علمیه با مشارکت مرکز پژوهش های اسلامی مجلس علاوه بر این سه فرم اساسی، پیشنهادات مهم دیگری نیز دارد که به ضمیمه نامه ای با امضای ریاست محترم مجلس به نمایندگان مجلس ارسال شد. مرکز تحقیقات اسلامی.

پیشینه هیئت بانکداری حوزه علمیه

استاد میرمعزی با اشاره به تاریخچه تشکیل هیئت بانکداری حوزه علمیه گفت: هیئت بانکداری حوزه علمیه به دستور آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه کشور تشکیل شد و مسئولیت اصلی آن ایجاد نظریه بانکداری اسلامی و تدوین آن بود. قانونی که مناسب او و منطبق با اصول و مبانی و آموزه های آن باشد، اسلامی است

وی ادامه داد: اما در کوتاه مدت با توجه به اینکه کلیات لایحه قانون بانک مرکزی در مجلس به تصویب نمایندگان رسید، این موضوع را در هیئت بانکی در اولویت قرار دادیم و بر اساس آموزه های اسلامی و مبانی اقتصاد مقاومتی این قانون را تصویب کردیم. ما با رهبر معظم انقلاب بحث کردیم و گزاره های خود را برای اثبات ارائه کردیم.

وی افزود: لایحه قانون بانک مرکزی که اولین قسمت از لایحه قانون نظام بانکی است، پس از رفت و برگشت و نقدها به تصویب کمیسیون اقتصادی رسیده و باید در صحن علنی مجلس مطرح شود. مجلس و نمایندگان مردم در مورد آن اظهار نظر می کنند.

وی یادآور شد: لایحه قانون بانک مرکزی پیش از این در شورایی که توسط مدیر سمینارها تحت عنوان شورای بانکداری اسلامی و با مشارکت گروه اقتصادی مرکز پژوهش های اسلامی مجلس تشکیل شده بود، مطرح شده بود و نقدهای مبسوطی داشت و ما نیز به آن پرداختیم. این انتقادات را به سه بخش تقسیم کرد.

  عربستان سعودی سهام آلفابت، زوم و مایکروسافت را خریداری کرد

وی گفت: بخشی از بررسی ها وجود دارد که خط قرمز است و به هیچ عنوان عدول از آن را جایز نمی دانیم و تقاضا داریم این تغییرات در قانون بانک مرکزی انجام شود.

وی ادامه داد: بخش دیگر موضوعاتی بود که از نظر ما مهم بود اما به عنوان خط قرمز قرار نگرفت و همچنین پیشنهاداتی برای تغییرات قانونی ارائه شد که ما اصرار نکردیم، یعنی هر دو به طرح انتقاد کردیم. بانک مرکزی و پیشنهاد جدیدی ارائه کردند و ما آن را دادیم و نامه ای از سوی مدیر حوزه های علمیه به رئیس مجلس ارسال شد و ایشان نیز به کمیته اقتصادی دستور دادند این مشکلات را بررسی کنند.

استاد میرمعزی خاطرنشان کرد: این موضوعات را نیز در جلسه مفصلی با حجت الاسلام والمسلمین دکتر بحرینی مطرح کردیم. آنها بسیاری از این مشکلات را پذیرفتند و معتقد بودند که برخی از آنها نیاز به بحث بیشتر دارد و با روحیه همکاری بسیار در مورد این قانون با ما وارد بحث شدند و بسیاری از مشکلاتی که ما ایجاد کردیم را پذیرفتند و تغییراتی ایجاد کردند که قابل تقدیر است.

وی ادامه داد: استاد بحرینی نیز سه موضوع اساسی و مهم (طرح پول زایی، بانکی و ربوی) را که خط قرمز ما بود را قبول داشت، اما ملاحظاتی داشتند و معتقد بودند که اکنون در قانون قابل اجرا نیست.

لازم به ذکر است: عطاءالله رفیعی عطانی، رئیس مرکز معارف اسلامی شورای اسلامی در نامه ای خطاب به دکتر محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، همین پرسش ها و مطالب را در خصوص محور مرکزی مطرح کرد. حساب بانکی .

دیدگاهتان را بنویسید