مدیرکل میراث فرهنگی یزد: 220 خانه در سیل آسیب دید

شفقنا- مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد از آسیب دیدن بیش از ۲۲۰ خانه در بافت تاریخی شهر یزد خبر داد.

آقای احمد آهوندی در گفت وگو با ایسنا، در این خصوص اظهار کرد: پس از بارش شدید باران های موسمی در مناطق مختلف استان یزد، شاهد جاری شدن سیل در تمامی مناطق و آبگرفتگی معابر، منازل و مغازه ها در سطح شهر هستیم که این امر باعث ایجاد سیل بسیار زیادی شده است. آسیب به سازه های خطرناک و فرسوده شهر. یزد شامل بافت تاریخی یزد است.

وی با بیان اینکه سیل در بافت تاریخی به 220 خانه در مساحت 900 هکتار از بافت تاریخی خسارت وارد کرد، افزود: با توجه به کاهگلی بودن منازل بافت قدیمی و بافت تاریخی یزد، بارندگی شدید. موجب آبگرفتگی منازل و نفوذ آب در داخل این مجموعه ها شد که در نهایت باعث تخریب مجموعه های گردشگری، بافت تاریخی و خانه های سنتی و قدیمی شهر تاریخی یزد و سایر مناطق تاریخی استان شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد همچنین افزود: با بارندگی ها در نوع خود بی سابقه بود، اما با هماهنگی هایی که از قبل انجام شد، در این راستا معتمدین و ریش سفیدان محلات مورد توجه قرار گرفتند. چند روز قبل از بارندگی آموزش دیدند و کارشناسان معماری و مرمت وارد شدند.

وی بیان کرد: این خانه های با بافت تاریخی که به درستی و به خوبی مرمت شده اند، هیچ گونه آسیب و مشکلی ندیده اند و همچنان افراد زیادی در منازل خود ساکن هستند.

آقای آخوندی در خصوص تخلیه محوطه تاریخی گفت: در شرایط سخت بارندگی شدید دیروز یزد دستور تخلیه منازل صادر شد اما این به معنای تخلیه کامل نیست زیرا با توجه به شرایط حساس منازل. ، حضور افراد و نگهبانی از منازل ضروری است. بررسی شود و در صورت جمع شدن آب روی پشت بام ها و یا بسته بودن ناودان منازل، اقدامات لازم برای بازکردن مسیر آب، جلوگیری از سیل و تخریب انجام شود. با توجه به روند نهایی بارندگی ها و خشک شدن بافت، احتمال تخریب های دیگری نیز وجود دارد که ساکنین مراقب باشند خسارت جانی و مالی زیادی به همراه نداشته باشند.

  بررسی جنگلداری عراق برای مقابله با تغییرات آب و هوایی

دیدگاهتان را بنویسید