فتوای آیت الله سیستانی در مجالس عزاداری; از اعمالی که باعث عزاداری می شود بپرهیزید

b160bf9d33734fb8b3861749b627c695 خبر عجیب
حضرت آیت الله سیستانی / 14 مرداد 1381 / 25 جمادی الاول 1423

شفنا- آیت الله العظمی سیستانی برای عزاداری فتوا دادند.
به گزارش شفقنا، متن منتشر شده این فتوا به شرح زیر است:
شماره 530. سینه زدن و گریه و سیلی زدن، اگر چه شدید باشد، اگر از روی ناراحتی و ناراحتی برای حضرت سیدالشهدا علیه السلام باشد، این یکی از مصادیق «جز» است. و “راش”.[1] و برای این پیامبر صلی الله علیه و آله «عزا» محسوب می شوند که مستحب است و او را به خدای متعال نزدیک می کند; به شرطی که خسارت وارد کرده باشید (خسارت فوق العاده و مهم)[2] نه بین آنها این حکم در مورد عزاداری سایر معصومین علیهم السلام نیز جاری است.
شایان ذکر است که مراسم عزاداری اهل بیت علیهم السلام به ویژه حضرت سیدالشهدا علیه السلام یکی از مهم ترین شعائر دینی است که برای برگزاری آن نباید از تلاش غافل شد. در این زمینه و همچنین حفظ کرامت و عظمت و شکوه مقدس این مراسم و سایر مجالس مربوط به اهل بیت علیهم السلام از وظایف مؤمنان و اقداماتی است که انجام می دهند برای پرهیز از عزاداری. .
شماره 531. سیاه پوشی یکی از مصادیق متداول «عزاداری» برای حضرت ابوعبداالله الحسین علیه السلام و سایر ائمه هدی علیهم السلام است که مستحب است و بسیار بر آن تأکید شده است.
همچنین شایسته است مؤمنان ایام اهل بیت علیهم السلام را ایام سوگواری خود و خانواده خود بدانند و از نمادها و عبارات عزاداری استفاده کنند و از به کار بردن نمادها و عبارات عزاداری خودداری کنند. خدایا تا شیعیان در سوگ اهل بیت علیهم السلام غمگین می شوند و از شادی آنان شاد می شوند.
شماره 532. ما در مورد استفاده از قمه در مراسم عزاداری اظهار نظر منفی یا مثبت نمی کنیم. مؤمنان می توانند با رعایت العالم فالعلم، مرجع تقلید کامل سایر شرایط را در این امر دنبال کنند.
شماره 533. برهنه کردن مردان در عزاداری به دلیل سینه زدن یا خودزنی[3] خوب؛ اما زنان بنابر احتیاط واجب مجاز به دیدن بدن برهنه مرد و یا تصاویر مربوط به او نیستند.
شماره 534. نکات قابل تامل در مورد مداحی و مداحی به شرح زیر است:
1. به صورت غزلی نباشد (طبق یادداشت اجباری) که در شماره «397» توضیح داده شد.
2. محتوای آن شامل دروغ، وعده غیر از علم یا مدرک، آیات یا مطالب مبالغه آمیز است[4] نباش
3. محتوا و همچنین کیفیت مداحی ها یا مداحی ها و زمینه های آنها نباید موجب توهین و اهانت به مجالس اهل بیت علیهم السلام و شأن این بزرگواران شود.
4. مداحی یا مداحی زنان اگر همراه با نرم کردن و بلند کردن صدا یا مانند آن باشد به گونه‌ای که معمولاً باعث ایجاد هیجان در شنونده شود، باید از خطاب کردن صدا به نامحرم خودداری شود.
در مداحی و مرثیه معصومین علیهم السلام از بهترین و رساترین مداحی ها و نوحه ها که شامل مضمون و اقتباس صحیح از آیات و روایات است استفاده شود و دیگران را تشویق و ترغیب کند. این را دنبال کنید
شماره 535. اگر حرف یا واقعه ای به معصوم (علیه السلام) نسبت داده شود، باید مستند به منبع صحیح باشد.
پس در مواردی که در صدور آن از معصوم علیه السلام مشکوک است و صحت آن ثابت نمی شود و همچنین صحت آن معلوم نیست، اگر از شخص دیگری نقل شده اشکالی ندارد. به عنوان مثال، مانند آن که شخص آن را به کتابی نسبت دهد، یا کسی که آن را شنیده، نسبت دهد یا بیان کند، گویی نقل یا گفته شده است.
در مجموع شایسته است با مراجعه به کتب معتبر مورد قبول علما سعی شود از شکایات و تمجیدهای معتبر و صحیح استفاده شود.
شماره 536. زبان حاضر در صورتی که با شأن و مقام پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله منافات نداشته باشد به صورت شعر یا نثر است و متناسب با مقتضیات پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله باشد.[5] و اگر کسی زبان فعلی خود را بداند – حتی اگر با مدرک روشن باشد – اشکالی ندارد.
شماره 537. نفاق در عزاداری و برپایی مجالس حسینی و امثال آن جایز نیست و امور مربوط به حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام بیش از سایر امور سزاوار احترام به قصد قربت است.
اما تظاهر به غم و اندوه (مثل تبکی) برای صمیمیت ریا نیست، بلکه پسندیده و پسندیده است.
شماره 538. استفاده از سنتور و مانند آن در مجالس عزاداری و سوگواری اگر به سبک لاهوی باشد و در مواردی که کیفیت نوازندگی لاهوی نباشد در صورتی که با شأن و شأن عزا و عزا سازگاری نداشته باشد جایز نیست. اهل بیت علیهم السلام و تخلف از عزاداری محسوب می شود. ، باید اجتناب شود.
شايسته است شيعيان مؤمن و مخلص اهل ولاء به ترويج شعائر حسيني و اقامه مجالس عزاداري به گونه اي اقدام نمايند كه در ميان فرقه مرسوم و مشهور است كه به حقوق ائمه شيعه عمل كرده و به آن عمل كنند. راه هایی که سلف صالح در مورد عزاداری اهل بیت علیهم السلام بیان کرده است.

  کدام پیامبران در مسجد ابراهیمی فلسطین مدفون هستند؟

____________________

[1]. «جزاء»: شدت اضطراب و نگرانی; « باكا » : گريه كردن
[2]. مانند نقص یا نارسایی اعضا یا از دست دادن برخی حواس مانند نابینایی.
[3]. صرف نظر از عناوین دیگر.
[4]. مثل من حسین الخیام. علی اللهیم که زمینه سوء تفاهم یا سوء استفاده از مکتب شیعه را فراهم می کند.
[5]. یعنی حالت امام (علیه السلام) مثلاً در آن زمان طوری بود که ترجمه ایشان این کلمات یا این اشعار بود.

اخبار قبلی99 سال پس از امضای قرارداد لوزان؛ آیا این پیمان یک پیروزی یا شکست برای ترکیه بود؟
خبر بعدیآخرین تحولات عراق: تظاهرات حامیان صدر در بغداد/ درخواست مصطفی الکاظمی برای پذیرش حکمت

دیدگاهتان را بنویسید