علی بابا در آستانه خروج از بورس آمریکا بود

شفقنارسان- هلدینگ علی بابا به دلیل عدم دسترسی حسابرسان مالی آمریکا به حسابرسی های مالی این شرکت در آستانه خروج از بورس آمریکا قرار گرفت.

به گزارش شفقنارنصه از ایسنا، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا روز جمعه هلدینگ علی بابا را به فهرست شرکت هایی که به دلیل امتناع پکن با درخواست مقامات آمریکایی برای بررسی صورت های مالی در معرض خطر خروج از بورس هستند، اضافه کرد.

پس از اعلام تصمیم کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، سهام علی بابا به ریزش ادامه داد و تا 10 درصد کاهش یافت.

رگولاتور در حال سرکوب شرکت هایی است که سهام آنها در نیویورک معامله می شود و شرکت های مادر آنها در چین و هنگ کنگ مستقر هستند.

ده‌ها کشور دیگر به بازرسان مالی ایالات متحده اجازه دسترسی به صورت‌های مالی شرکت‌ها را می‌دهند و موافقت می‌کنند که به مقامات آمریکایی اجازه دسترسی به حسابداران محلی و بررسی اسناد را بدهند. اما چین و هنگ کنگ با استناد به قوانین حفظ حریم خصوصی و نگرانی های امنیت ملی، مقاومت کرده اند.

با شروع شمارش معکوس برای خروج شرکت‌های چینی از بورس آمریکا، برخی از این شرکت‌ها از جمله Alibaba و Kingsoft Cloud Holding اخیراً اعلام کردند که به دنبال عرضه اولیه در بازار سهام هنگ کنگ هستند. این اقدام می‌تواند به شرکت‌های چینی کمک کند تا سرمایه‌گذاران چینی بیشتری را جذب کنند و همچنین مکان دیگری را برای سایر شرکت‌های چینی موجود در بورس آمریکا که با خروج از بورس مواجه هستند، فراهم کند.

اضافه شدن شرکت های چینی، از جمله علی بابا، به لیست سیاه کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده پس از انتشار گزارش های مالی سالانه 2021 آنها، سرمایه گذاران جهانی را عصبانی کرده است.

  سید البرز حسینی نماینده هدبنده در مجلس اعلام کرد: امکان بازنگری در نحوه افزایش حقوق کارمندان وجود دارد.

بلومبرگ در ماه آوریل گزارش داد که پکن در حال مذاکره با رگولاتورهای ایالات متحده بر سر تدارکات ارائه بازبینی صورت های مالی شرکت های چینی فهرست شده در بورس نیویورک است و این امیدها را برای دستیابی به توافق افزایش داد. اما گری جنسلر، رئیس این کمیسیون، بارها گفته است که مشخص نیست آیا مقامات آمریکایی و چینی به توافق خواهند رسید یا خیر.

بر اساس گزارش بلومبرگ، اگر رگولاتورهای ایالات متحده و چین نتوانند به توافق برسند، علی بابا به بزرگترین شرکت چینی تبدیل خواهد شد که از بورس های ایالات متحده خارج می شود. این شرکت می‌گوید که از زمان عرضه اولیه عمومی در نیویورک در سال 2014، حساب‌های آن توسط شرکت‌های حسابداری شناخته‌شده جهانی حسابرسی شده و با استانداردهای نظارتی مطابقت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید